Гръцкият бизнесмен, дипломат и преподавател Йоаким Каламарис, който освети схема за рекет и изнудване около застреляния Мартин Божанов-Нотариуса, осъди прокуратурата да му плати обезщетение от 50 000 лева, показа проверка на „Лекс“.

След разстрела на Божанов, Каламарис разказа как той и партньорите му са били обвинени в измама, на него му била наложена гаранция от 50 000 лева и забрана да напуска страната, а всичко било схема за изнудване във връзка с инвестиционен проект за жилищно строителство. По него търсили съинвеститор и се появили арабски бизнесмени, които имали българско гражданство. Сключили предварителен договор, но когато трябвало да се представи проект, партньорите им започнали да правят спънки. Проблемът им бил със собственици на два съседни имота, а след това била намесена и прокуратурата. Според гръцките бизнесмени в основата на проблемите им с прокуратурата тогава бил адвокат Велимир Атанасов, който пък беше свързван с Божанов. Каламарис заяви, че адвокат Атанасов е бил близък с тогавашното ръководство на Софийската районна прокуратура (СРП) и особено с бившата ѝ шефка Невена Зартова. След това започнаха проверки дали бизнесмените са били изнудвани от кръга около Нотариуса, а те самите бяха изслушани в парламента, а ръководството на СРП беше сменено, но други последствия нямаше.

След това Каламарис заведе дело в Софийския градски съд (СГС), в което поиска прокуратурата да бъде осъдена да му плати 100 000 лева за неимуществени вреди от воденото срещу него разследване за измама.

В иска си той описва как повече от 10 години живее и работи в България, а работата му е свързана с изпълнение на мащабни чужди инвестиционни проекти. Каламарис подчертава, че освен това е преподавател в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, а от 2014 г. е почетен консул на Уругвай в България.

Обвинението срещу него за измама в особено големи размери е повдигнато в началото на май 2023 г. Тогава районната прокуратура му наложила гаранция от 50 000 лева и му забранила да напуска страната. Постановлението било потвърдено от градската прокуратура. През есента обаче градската прокуратура вече отменила постановлението, заедно с всички ограничения. Разследването продължило 5 месеца и било прекратено. По този повод Каламарис твърдеше, че прокуратурата е била използвана за разправа в бизнес отношения.

„Вместо да има търговски дела, по-евтино е да има сигнали в прокуратурата. Който от мръсния бизнес иска да създаде проблем на здрав бизнес, може да се обърне именно към такива адвокати“, заяви тогава бизнесменът по адрес на адвокат Атанасов.

Няколко месеца по-късно градската прокуратурата сама преценява, че обвинението е било несъстоятелно.

„При постановяване на горепосоченото определение е установено, че е допуснато съществено нарушение на материалния и процесуалния закон, тъй като неправилно е приложена разпоредба на НК в хипотезата на един гражданскоправен/административен спор. Отделно от това обвинението е повдигнато без убедителен анализ на доказателствата. Напълно са игнорирани изводите и заключенията на съдебно-техническата експертиза. Анализът на фактическите отношения е изцяло в сферата на търговските отношения. Налице е абсолютна несъстоятелност от материална страна на използваната правна конструкция при повдигане на обвинението“, се казва в постановлението на прокуратурата, цитирано и в решението на съда.

Показания за това как разследването е повлияло на Каламарис са дали съпругата му и негови приятели. По думите им, през годините бизнесменът си е изградил образ на професионалист, който се ползва с доверието на чуждите инвеститори. Разследването накърнило авторитета и достойнството му, ограниченията затруднили възможността му да пътува редовно до Гърция. Съпругата му свидетелства, че Каламарис е публична фигура и постоянно бил канен като анализатор и коментатор в медиите, а делото разрушило граден с години авторитет и много хора се отдръпнали.

В решението си съдът отбелязва, че обвинението е било за тежко престъпление, което предвижда до 10 години затвор, както и неоправдано високия размер на наложената гаранция и ограничението за пътуване. По този повод съдът посочва, че Каламарис е чужд гражданин и със забраната да напуска България е било сериозно ограничено не само правото му на свободно придвижване, а и професионалният му живот, тъй като са били нарушените контактите му с партньори в чужбина. Съдия Боснешки откроява и публичността на разследването и разгласяването му в медиите, за да прецени, че справедливото обезщетение за бизнесмена е 50 000 лева.

Решението не е окончателно и може да бъде обжалвано пред Софийския апелативен съд.

24
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
Нотариуската
Нотариуската
13 май 2025 18:00
Гост

„Между другото“ може ли някой да постне становището и мерките на ВАдвС и САК относно етично-професионалния аспект в поведението на адв. Велимир Атанасов. Не съм чул за такива, но не може да няма…

Нотариуската
Нотариуската
13 май 2025 19:04
Гост

този Атанасов е престъпник. ЖОСИИИИИИ, ГЕШЕВ и една руса прокурорка

Кирилов
Кирилов
13 май 2025 13:56
Гост

Aйде и чужденците взеха да ни съдят заради прокуратурата ни.

Да помислим
Да помислим
13 май 2025 17:09
Гост

Кой в България вярва на политическата мафия. Всички лъжат и лапат, а плебса е тежко заблуден за всичко. Така на времето ни лъжеха, че АЕЦ Белене е излишна, защото тока щял да е безумно скъп, а сега да не е евтин и не само, че бяхме водещи на балканите по износ на ток, а станахме вносители. Разпарчетосаха енергетиката и ни превърнаха в енергийни роби. Не е важно дали едно нещо е руско или западно, България е важна и тя трябва да взема и прави всичко онова, което е за благото на блгарите, но няма да стане. Затворихме преждевременно 4 блока… Покажи целия коментар »

Bnews
Bnews
13 май 2025 19:06
Гост

България е продадена държава, управлявана от мафията. Бездушно племе, което не се интересува за съдбата си, а се е оставило двама мафиоти да му решават съдбата. Брюксел ни иска, защото територията е важна, но не се интересува от това как ще живеят българите

Стоян
Стоян
13 май 2025 13:52
Гост

Въобще няма нужда да се коментира некомпетентността на прикриватурата ни.

Стоил
Стоил
13 май 2025 13:50
Гост

Естествено, че е по- евтино да има сигнали в прокуратурата.

Евтин ПР
Евтин ПР
13 май 2025 9:59
Гост

Тази дописка на ЛЕКС би трябвало да коменсира „След решението на КС: Прокуратурата разследва длъжностни престъпления на членове на СИК и РИК“, която впрочем е със забрана за коментиране.

Горещо препоръчвам коментарите в медиите категорично да отпаднат.

Автор
Автор
13 май 2025 9:40
Гост

Това е положението било винаги, нещо страшно се случва – не е ясен много казуса – но този застреляният си беше мошеник.

Мартин и брат му (и жените им май) ми създадоха много работа през 2004 мисля че беше Големият взрив – с Нотариуса Крашевски.

Но в схемата са накиснати много повече хора.

Анонимен
Анонимен
13 май 2025 9:14
Гост

Сега взимат подкупи в лев. После в Евро

Йосиф
Йосиф
13 май 2025 13:33
Гост

Сега взимат всякак. После левът няма да върви.

Анонимен
Анонимен
13 май 2025 9:14
Гост

Това е позор!

Анонимен
Анонимен
13 май 2025 9:13
Гост

Да си ги извади виновния. Не народа

Анонимен
Анонимен
13 май 2025 9:13
Гост

После как да дойдат бизнесмени да инвестират в страната

Анонимен
Анонимен
13 май 2025 13:09
Гост

И тоя е един бизнесмен, та нема що, ама на българина му пусни муха и от нея слон става

Анонимен
Анонимен
13 май 2025 9:12
Гост

В България всеки иска да си подсигури стола и премията

Анонимен
Анонимен
13 май 2025 9:12
Гост

Айде пак същата. Едно и също сека седмица

Анонимен
Анонимен
13 май 2025 9:12
Гост

Жалка история.

Анонимен
Анонимен
13 май 2025 9:11
Гост

А кой ще го плаща това? Пак ние

Заки
Заки
13 май 2025 13:40
Гост

Kакто винаги за съжаление.

Тошо
Тошо
13 май 2025 15:57
Гост

Ние избираме или по-точно не гладуваме за народни представители. Логично е виновният да си носи последствията.

Анонимен
Анонимен
13 май 2025 9:10
Гост

Изтръпнала история

Проскубания бухал
Проскубания бухал
13 май 2025 8:37
Гост

Така като е тръгнало с тази наша, родна прокуратура тип „бухалка“, в скоро време повдигането на обвинение по-скоро би имало не отрицатален, а положителен ефект върху авторитета и достойнството на хората, срещу които е образувано наказателно производство, и в този смисъл размерите на обезщетенията би следвало прогресивно да намаляват с времето.

Хари
Хари
13 май 2025 13:42
Гост

Много точна перспектива.