Министърът на правосъдието организира широка дискусия за реформата по „Модел 4“
Адвокатите от Видин събраха всички власти в региона и единодушно отхвърлиха идеите на ВСС. Нотариалната камара също не ги хареса
Гергана Мутафова: „Модел 4“ ще доведе и нова реформа в прокуратурата
Реформата на съдебната карта по „Модел 4“ ще доведе до цялостно ново реформиране на прокуратурата. Това мнение изрази днес Гергана Мутафова на заседанието на Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС), на което тя представи доклад за изпълнение на дейностите по проект „Създаване на модел за оптимизация на съдебната карта на българските съдилища и прокуратури и разработване на Единна информационна система на съдилищата” по Оперативна програма „Добро управление“.
Именно по този проект бяха изработени „Модел 4“ за реформа на съдебната карта и ЕИСС, която вече е внедрена в съдилищата.
Мутафова обясни, че от седем дейности по проекта, три се бавят. Затова тя е поискала удължаване на срока на договора. От думите ѝ стана ясно, че оптимистичният вариант за приключването на проекта е началото на следващата година. От ОПДУ още не са отговорили на искането.
Една от дейностите, които се бавят, е за разработването на модел за оптимизация на съдебната карта на българските съдилища и прокуратури.
Тя изрази надежда, че следващата седмица, когато се очаква Съдийската колегия на ВСС отново да обсъди „Модел 4“ и съпътстващите с него предложения за законодателни предложения, тази дейност от проекта ще може да бъде приключена.
Гергана Мутафова сподели, че прокуратурата е изпълнила своята част от дейността за оптимизация на картата. Но предположи, че „Модел 4“ ще повлече и нова реформа в държавното обвинение.
Прокуратурата възприе и вече осъществи т.нар. унифициран вариант за реформа на районните прокуратури. Такива останаха само в областните градове, а всички други бяха превърнати в териториални отделения. Само в Софийския район беше възприет друг подход – т.нар. диференциран. Пет районни прокуратури – Етрополе, Пирдоп, Своге, Сливница и Ихтиман стават териториални отделения от 1 октомври т.г., запазват се РП в Ботевград, Елин Пелин, Костинброд и Ихтиман.
Евентуална промяна на родовата подсъдност може да доведе и до повишаване на районни прокурори в окръжните прокуратури, както и до ново виждане за уеднаквяване на натоварването на обвинителите по нива.
Основното забавяне на проекта обаче се дължи на все още неразработената и съответно нефункционираща Специализирана информационна система за мониторинг и анализ (СИСМА), включваща инструменти за анализ и мониторинг на факторите, свързани със социално-икономическото развитие на съдебните райони и натовареността на съдилищата и прокуратурите. Мутафова очаква през юли да бъде обявена нова обществена поръчка и в началото на следващата година и тази дейност да бъде финализирана.
„Доста пъти съм бъркала със срока. Мислех, че през януари ще приключим, но не успяхме. Изскачат доста неща, които предварително не мога да съобразя. По-добре да излезем със смислен продукт, а не да е поредната идея, която ще сложим в шкаф“, заяви Мутафова.
Широка обществена дискусия за реформата на съдебната карта по „Модел 4“ организира министърът на правосъдието проф. Янаки Стоилов. Това обяви самият той в началото на днешното заседание на Пленума на Висшия съдебен съвет.
Обсъждането ще е на 14 юни в Съдебната палата. На него са поканени представители на Съдийската колегия и на други юридически и професионални организации, които биха били засегнати от тази реформа.
„Изработването на нова съдебна карта е много важен и чувствителен за магистрати, юристи и обществото. Полезно е да се проведе такава професионална и обществена дискусия“, каза днес проф. Стоилов.
Днес изтича срокът, в който всички заинтересовани страни могат да представят становища във Висшия съдебен съвет по възприетия от него „Модел 4“ за реформа на съдебната карта. Въпросът многократно е бил обсъждат от кадровиците, като моделът претърпя и промени от първото му представяне през есента на 2020 г. до момента (виж повече по темата тук, тук, тук, тук, тук, тук, тук и тук).
Очаква се на 15 юни Съдийската колегия отново да обсъди въпроса като този път е поканила министъра на правосъдието, представители на Висшия адвокатски съвет и на Съвета за партньорство.
Междувременно още вчера по инициатива на адвокатската колегия във Видин се проведе първата регионална дискусия за „Модел 4“. В града се събраха не само адвокати, но и председателите на всички съдилища в региона, на всички териториални структури на държавни институции, както и кметовете на 11 общини. Те единодушно подкрепиха декларация на Общото събрание на адвокатите от страната, което отхвърли предлагания модел за прекрояване на съдебната карта (повече виж тук).
„Системите на здравеопазването и на правораздаването на може да се променят на парче и на принципа „проба-грешка“, заяви председателят на колегията Кирил Груев. По думите му приемането на „Модел 4“ без широко обществено обсъждане крие много рискове. „Въвеждането на един такъв Модел 4 ще доведе именно до демографски срив. Като се затвори съдът в Кула и стане териториално поделение, не само че ще се закрият няколко работни места, но кой млад човек би се върнал в Кула, като първо – няма къде да се работи, второ – няма да може да се завеждат елементарни дела. Ще останат възрастни хора на доизживяване“, заяви Груев.
И.ф. председателят на Окръжния съд във Видин Илия Илиев също е застъпил позицията, че моделът е необмислен и се нуждае от широка обществена дискусия. „За мен липсва анализ от страна на съдийската колегия при обсъждането на „Модел 4“. Считам, че измененията на съдебната карта засягат основните права на гражданите и следва да се отчитат всички фактори, а не само натовареността на съдиите“, е изтъкнал той.
Според информация на БНР против такава реформа са се обявили и шефът на местната дирекция на ДАНС Драгомир Дончев, адвокат Иво Атанасов от „Има такъв народ“, кметът на Кула Владимир Владимиров, зам.-кметът на Белоградчик Росен Младенов и председателят на Районния съд в Белоградчик Божидарка Йосифова.
И Нотариалната камара не хареса „Модел 4“
Нотариалната камара също изрази негативно становище по „Модел 4“ за реформа на съдебната карта (виж тук). Според камарата този вариант за прекрояване на съдилищата няма да отговори на обществените очаквания за по-бързо и качествено правосъдие и по-улеснен достъп до правосъдие.
„Основните пречки за това са, че „Модел 4“ се опира на фактори, които все още са в сферата на желаното, а не на действителното. Като например не е отчетено, че пътната и транспортната инфраструктура в страната по места не е достатъчно развита, че да улеснява бързото и евтино придвижване на гражданите между населените места със средствата на обществения транспорт. Същото се отнася и до аргумента, че голяма част от обслужващите процедури и същинското правораздаване ще се осъществяват компютъризирано. Но техническата инфраструктура, обучението на кадрите и софтуерната обезпеченост едва ли е готова за подобна електронизация на правосъдието“, изтъкват от Нотариалната камара.
От там добавят, че реформата ще се отрази силно негативно на достъпа на гражданите и бизнеса до нотариални услуги и качеството на нотариалните удостоверявания. „Този модел ще доведе без съмнение до нарушаване на нотариалното обслужване, тъй като ще разстрои териториалната структура на нотариалната дейност“, изтъкват още от камарата.
Те предлагат два подхода. Първият е прекрояването на съдебната карта да стане след необходимите промени в законодателството, което засяга дейността на съдиите, нотариусите, частните съдебни изпълнители, служби по вписвания и др., като изразяват готовност да предложат и конкретни текстове.
А вторият подход е пилотното закриване на шест районни съдилища и превръщането им в териториални отделения да стане при ясно дефиниране на локализацията и функционирането на службите по вписвания и съдии по вписвания към съответните ТО.
28
Коментирайте
Този модел е инструмент за окончателно смазване и тотално ликвидиране на всякакви останки оъ нрзависимост на органите на съдебната власт. Неслучайно бе проведен първо в прокуратурата. Чрез него на практика се заобикалят условията и ограниченията за командироване. Ако някой на районно ниво „не слуша“, няма нужда да го заплашват или да правят клеветнически кампании в жълти медии. Просто му определят работно място в затънтено ТО на 100км. от областния град в който живее, без служебна кола – да се оправя. Работното време се удължава с два часа път по еднолентово шосе. Да видим тогава кой ще посмее да не се… Покажи целия коментар »
Явно трябваше проф. Янаки Стоилов да стане министър за да се подходи разумно към този проблем.
Реформата трябваше да започне много отдавна. А не само да си чешат езиците.
Още не могат да решат проблема с кадровата обезпеченост.
Ами след като лъжат хората. Обявяват няколко бройки примерно за Бургас, а като спечелиш конкурса, се оказва че си назначен в Карнобат или М. Търново. В обявлението за конкурса да посочат, че от кандидатите се очаква да са шофьори със собствен автомобил и да имат готовност за ежедневно извънградско
Нормално е недоволството да расте. Модел 4 е неприемлив.
БСП печели на 11 юли. Нинова – премиер!
Не се разбраха, че този модел е неудачен.
Закрийте ги! По места така са се обвързал, че Правосъдие няма в районните съдилища!
Прав си Динко! Но със закриване няма да стане. Има само един начин. Затова трябва нова Конституция. Всички съдии и прокурори – изборни, мандатни, отчетни и отзоваеми! Без ВСС, ИВСС, съдебни ваканции, коледни бонуси, учителски институт, първа линия на Приморско, роднини, милиционери, ПУЦ, РАБФАК, задочно и прочие.
АМИН
Що се хабят, това е мъртво родено моделче и точка
До сега да бяха измислили нов модел. Ама във ВСС толкова си могат.
Ще се изпълнява партийна поръчка. Няма как, щом министърът е казал!
Поръчките ги изпълняваше Барни Ръбъл и останалите калинки на ГЕРБ. Служебното правителство се опитва да въведе някакъв ред на мястото на корупцията и шуробаджанащината. Дани и следващото правителство продължи таки традиция.
Добре, ама ако ми кажеш къде е разликата: БСП в лицето на Нинова вчера недоволстваше от модела, а Янаки Стоилов днес обяви, че прави обсъждане! За тоя пусти модел се говори от няколко месеца! Къде дрема партията и Янаки толкова време? Защото сега имат министър ли?тези опорки ми идват в повече! Обул се Олия и пак в тия!
Олял си се! Пак разля олиото! Като ВСС. По Конституция.
И сега, като всички започнат да критикуват, Шекерджиев и Димитрова ще започнат да питат – а вие какво предлагате, какво трябва са се направи и т.н. Всеки има свое виждане на тази реформа, тряваше още в началото на мандата на този ВСС дискусията да започне, да се кажат мненията и накрая да се избере най-доброто, което може да е микс от няколко. Но не, толкова много загубено време…
Това трябваше да го организира ВСС и то в самото начало и не само една. Министърът се намеси точно защото ВСС си прави оглушки.
Както вече съм казвал – въпросът е едни пари да се приберат. Само да не се окаже накрая, че ще има финансови санкции
Винаги става въпрос за едни пари. Никога за едни хора, съдии, адвокати … суверен.
И с право. Това правителство е доста по-читаво на фона на ГЕРБ.
Лошо няма. Дано само да е ШИРОКА.
И кои са поканените от другите профeсионални общности?
Непоканен
Прeдседател на САК и конкубина с партньори. Това е адвокатурата днес!
Пратили са покани на КЧСИ, на Камарата на нотариусите, на Висшия адвокатски съвет, на отделни колегии, на съсловни организации на съдии и на други. Всъщност не са малко поканените, въпросът е колко от тях ще проявят интерес
Отделни колегии.
Не е необходимо да организира каквото и да е. Достатъчно е да бъдат прочетени грамотните коментари във всички юридически и новинарски сайтове и форуми, за да се прати модел 4 в кофата. От това по-голяма дискусия, и то с ясно изразен изход, здраве му кажи.