Министерството на правосъдието започна подготовка за избор на новия български съдия в Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург.

Мандатът на сегашния съдия Йонко Грозев изтича на 12 април 2024 г. Към България е отправена молба не по-късно от 21 май 2023 г. да представи списък с имената на трима кандидати за съдия в ЕСПЧ, техните професионални биографии, както и информация за проведената процедура по подбора им у нас.

В тази връзка първата стъпка, която предприема Министерството на правосъдието е да започне обществени консултации по проект за заповед за определяне на критерии, на които трябва да отговарят кандидатите, както и уредба на процедурата за подбор.

Проектът вече е публикуван на сайта на МП (виж тук) като становища по него ще се събират до 9 януари догодина в Центъра за административно обслужване на министерството на ул. „Славянска“ № 1 или на имейла priemna@justice.government.bg

Според проекта на заповед кандидатите за съдия в ЕСПЧ трябва да отговарят на следните изисквания:

  • да притежават високи морални качества според правилата за професионална етика и тези за съдебна етика на ЕСПЧ, включително независимост и безпристрастност;
  • да имат българско гражданство;
  • да имат завършено висше образование с придобита образователно-квалификационна степен „магистър“ по специалността „Право“. Онези от тях, които са завършили в чужбина, трябва да имат придобита образователно-квалификационна степен, която съответства на „магистър“ по специалността „Право“;
  • да имат задълбочени познания за националната правна система и по международно публично право като наличието на знания в областта на правата на човека e предимство;
  • най-малко 15 години юридически стаж, част от които като съдия във Върховния касационен съд, Върховния административен съд или Конституционния съд, или да са юристи с призната компетентност и най-малко 15-годишен професионален опит;
  • да владеят във висока степен един от официалните езици на Съвета на Европа (английски или френски) и в достатъчна степен другия официален език, което да позволява пълноценното им участие в работата на ЕСПЧ;
  • да не са осъждани на лишаване от свобода за умишлено престъпление, независимо от реабилитацията;
  • да не са навършили 65 години към 21 август 2023 г.;
  • да са в състояние, което позволява пълноценното осъществяване на правомощията на съдия.

За участие в подбора кандидатите подават заявление, към което прилагат автобиография на български, английски и френски език по образец, утвърден с Резолюция 1646 (2009) на ПАСЕ, копие от дипломата, копие от документи, които доказват задълбочени правни познания и юридическия стаж като за професионален опит се зачита и работата в областта на правата на човека в международни организации или чуждестранни институции, както и преподавателска или научна дейност, мотивационно писмо на български език, декларация за гражданството, декларация за състоянието, което позволява изпълнение на правомощията, копие от документи, които удостоверяват владеенето на английски или френски език – това може да бъде диплома за завършена образователно-квалификационна степен по съответния език от висше училище, диплома за завършена образователно-квалификационна степен в  чуждестранно висше училище, когато обучението е било на френски или английски език, сертификат за владеене на съответния език на ниво С1 на Европейската езикова рамка. За достатъчна степен на владеене на чужд език се счита представянето на един от следните документи: диплома за завършено средно образование от гимназия с чуждоезиков профил – основен чужд език; диплома за завършено средно образование в чуждестранно училище, когато обучението е било на френски или английски език, сертификат за владеене на съответния език на ниво поне В2 на Европейската езикова рамка, се казва в проекта на заповед.

До 17 февруари 2023 г. ще могат да се подават документи за участие в подбора, предвижда проектът на заповед. След като стане ясно кои кандидати са допуснати, следва изпит на английски и френски език, после ще има събеседване, следват оценяване и класиране, като списъкът с подбраните кандидати трябва да е готов до 15 март догодина.

А до 10 май 2023 г. Министерският съвет ще трябва да приеме решение за одобряване на първите трима, както и на резервен списък с кандидати за съдии в ЕСПЧ.

Самият подбор пък ще бъде извършен от специална комисия, която ще се състои най-малко от седем членове, сред тях задължително трябва да има съдия, хабилитиран преподавател по правни науки, експерт от дирекция „Права на човека“ във външното министерство, адвокат, представител на юридическо лице с нестопанска цел, осъществяващо дейност в областта на правата на човека, и по един преподавател във висше училище по английска и френска филология.

Кандидатите ще се оценяват с „издържал с висока степен“, „издържал с достатъчна степен“ или „неиздържал“. Решенията ще се вземат с обикновено мнозинство.

Класирането на желаещите да станат съдия в ЕСПЧ ще става въз основа на окончателните оценки от събеседването.

Комисията ще изготви основен списък по азбучен ред с имената на първите трима класирани кандидати, получили най-висока оценка като измежду тях трябва да има представители и на двата пола. Когато има кандидати с равни окончателни оценки, комисията, след обсъждане, мотивирано класира кандидатите, като спазва принципа за баланс на половете.

След като класира и три резерви, комисията изпраща документите на министъра на правосъдието, който пък внася предложение за одобрение на кандидатите в Министерския съвет.

 

23
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
Поредна куха структора на ЕС
Поредна куха структора на ЕС
22 декември 2022 21:33
Гост

Поредната глупава организация на ЕС . И доста си надхвърля правомощията записани в Лисабоснкият договор ! Откъде, накъде те ще си избират техен човек , не ние . Та нали нас ще представя . Така излиза, че те предварително и предубедено си имат човек . За какво е конкурса тогава ? Ми ти така да бъдат и кинкурсите в България да има по няколко кандидати и ВСС да си избира , който прецени

Попрочел
Попрочел
23 декември 2022 10:34
Гост

Тревожно е колко „авторитетно“ се пише (и говори) при тежка неграмотност. ЕСПЧ не е орган на ЕС и няма нищо общо с него… Нито правомощията му произтичат от Лисабонския или който и да било друг договор от правото на ЕС… Пък и съдията със сигурност не „представлява“, никой съдия…

Френч
Френч
22 декември 2022 15:47
Гост

КРАСИМИРА МИЛАЧКОВА/ АССГ/, тя е вечния кандидат.

Адвокат
Адвокат
22 декември 2022 5:07
Гост

Силно се съмнявам да е изучил вътрешното право някой от правистите, това е мега-галактика, аз съм обграден от папагали, още от студентската скамейка, с 8 езика, лапат мухите на лекции, едно дело не могат да свършат, подиграват ни се на мравешките успехи и все – Страсбург. Раят е в Страсбург, наистина, но досега аз ВКС, не съм видял да греши, не съм Любо Левчев, но – не грешат, колкото и да ни се ще да коментираме това превратно, системата си работи отлично и – преди чл. 280 и сега, а и за в бъдеще, сега хора сме, търпим се. В… Покажи целия коментар »

Боко Тиквата
Боко Тиквата
21 декември 2022 17:30
Гост

Колебая се между Барни и ПКП

Grégor Puppinck
Grégor Puppinck
21 декември 2022 14:56
Гост

директор на базирания в Страсбург Европейски център за право и правосъдие
„Организацията публикува обстоен доклад, който разкри, че съдии от ЕСПЧ са в тежък конфликт на интереси заради финансовата им обвързаност с мрежата на интернационалния мизантроп Джордж Сорос. Освен това бе документирано, че за период от 10 години има поне 88 дела, по които членове на съдебните състави са били в конфликт на интереси, тъй като исковете са внасяни от неправителствени организации, с които в миналото действащите магистрати са имали отношения.“

Гвоздеят в програмата на ЕСПЧ беше правата на „човека“ КТБ.

“Ние сме съдебната власт, Лозане!”
“Ние сме съдебната власт, Лозане!”
21 декември 2022 13:49
Гост

Здравка Калайджиева и Йонко Грозев си имат достоен заместник. Калпакчиев освободи предсрочно Полфрийман и смачка делото срещу Бобокови.
Маже и самият Лозан Панов.
А да видим кой ще номинират Доковска, Атанасов и Лулчева…
„Адвокат Ина Лулчева, по-известна като защитника на мафиотите, пое случая и на бившия премиер Сергей Станишев.“ -http://skandalno.net/stanishev-i-aleksej-petrov-s-obsht-advoka-11327/

Пипи
Пипи
21 декември 2022 13:18
Гост

Явно министърът на правосъдието ще реши кои са подходящите.

Лозан
Лозан
21 декември 2022 12:46
Гост

Успех на кандидатите!

Гълъб Розов
Гълъб Розов
21 декември 2022 11:48
Гост

Уважаеми дами и господа,
Предлагам за поста г-н Делян Славчев Пеевски!

Лазар
Лазар
21 декември 2022 13:02
Гост

E, тогава със сигурност ще изчезне нещо от сградата на Европейския съд по правата на човека.

Даниела
Даниела
21 декември 2022 11:47
Гост

Блага работа е това. На хубаво място. Успех

Петър
Петър
21 декември 2022 13:04
Гост

И много отговорна. Трябва сериозен човек. Има доста време все пак.

Чилев
Чилев
21 декември 2022 11:47
Гост

Желая успех на всички кандидати

Попова
Попова
21 декември 2022 11:47
Гост

Да изберат достоен човек е най-важното

Анонимен
Анонимен
21 декември 2022 11:47
Гост

Успех

Berina
Berina
21 декември 2022 11:22
Гост

Желая успех на кандидатите

Мишев
Мишев
21 декември 2022 11:22
Гост

Дано има неподкупен такъв в България, който Страсбург да хареса

Иван
Иван
23 декември 2022 21:37
Гост

Калпакчиев е такъв.

Boban
Boban
21 декември 2022 11:21
Гост

Дано се намери, дано

Хършев
Хършев
21 декември 2022 11:21
Гост

Страсбург търси съдия

Анонимен
Анонимен
21 декември 2022 11:22
Гост

Да го направят на риалити, да

Йорданов
Йорданов
21 декември 2022 11:20
Гост

Страшен патос