ВКС реши, че условната присъда е твърде тежка за съдийката, която си измисли заседание
Люба Петрова е осъдена на пробация - една година ще се регистрира по настоящ адрес и ще се среща с пробационен служител
Съдийката от Раднево Люба Петрова е осъдена окончателно на пробация за това, че е извършила документно престъпление като си е измислила цяло съдебно заседание.
Това е окончателното решение на състав на Върховния касационен съд (ВКС) с председател Христина Михова, докладчик Невена Грозева и Бонка Янкова. С него върховните съдии намалиха наказанието на Петрова, която на две инстанции беше осъдена условно на година затвор. Според ВКС обаче дори и условната присъда се явява твърде тежка за съдийката, тъй като действията ѝ не били користни, от тях няма вредни последици, били са в интерес на засегнатия и са резултат само от неглижиране на правораздавателната работа.
Според крайното решение на върховните съдии, наказанието на Петрова ще се изрази в това два пъти седмично за една година да се регистрира по настоящ адрес и да се среща с пробационен служител.
Става дума за дело за прекратяване на принудителното лечение на освидетелствана жена от преди две години, по което Петрова е поправила протокола, тъй като провела заседанието в отсъствието на адвокат и без да даде думата на прокурора, който закъснял. От тяхно име съдийката записала, че искат да се даде ход на делото, да се приеме направената експертиза и да се прекрати лечението на жената.
Цялото заседание продължило 5 минути, без да се снема самоличност, без да се разяснят правата на вещото лице и без да му бъдат зададени въпроси. Първоначално в залата дори не била прокурор Даниела Славкова, която си забравила химикалката, а като се върнала, заседанието вече било към края си.
Съдия Петрова попитала освидетелстваната как се чувства, има ли близки, които да се грижат за нея и жената казала, че е добре. Когато прокурор Славкова влязла в залата, съдия Петрова ѝ казала: „Ами, Станка се чувства добре, желае да си ходи в къщи. Синът и дъщеря ѝ ще се грижат за нея“.
Заключението на експертизата също не било прочетено от съдийката, а вещото лице само казало, че проблемът при жената е, че няма кой да я контролира вкъщи дали приема лекарствата си и тя не го правила, поради което 64 пъти била настанявана в психиатрична болница. Люба Петрова решила, че това е достатъчно и се обърнала към жената с думите: „Пускам те да си отиваш вкъщи“. След като всички напуснали залата, в нея се явил адвокат Живко Желев, който се извинил за закъснението, но Петрова само му казала, че делото е приключило.
В края на деня Петрова взела от съдебната секретарка флашка с протокола от въпросното заседание и на следващия ден я върнала и казала, че протоколът е готов. Секретарката обаче отказала да го подпише, защото нямал общо със случилото се в залата – в него пишело, че са се явили адвокат и прокурор, поискали са да бъде даден ход на делото, била снета самоличност на вещото лице и то било предупредено за отговорността, която носи, че прокурор Славкова е поискала да се приеме заключението на експертизата и да бъде приключено съдебното следствие. Същото изявление било приписано и на адвокат Желев, след което и той, и прокурор Славкова били казали, че искат да се прекрати лечението на освидетелстваната.
Секретарката описала всичко в отделен протокол и така пък деловодителката отказала да приеме делото, защото за него имало два протокола. Случаят стигнал до шефката на съда Христина Вълчанова, която подала сигнал до Специализираното звено „Антикорупция“ и така започнало разследването срещу съдия Петрова.
Делото за освидетелстване пък стигнало до Окръжния съд в Стара Загора след протест на прокуратурата. Той отменил определението на Петрова и решил делото по същество, като също отменил принудителното лечение на жената.
Именно този изход е мотивирал и върховните съдии да се съгласят, че условната присъда е тежка за стореното от Люба Петрова. Според тях поведението ѝ е инцидент и тя няма трайни престъпни навици. Освен това, правата на освидетелстваната жена не са били засегнати, защото е била пусната да се прибере в дома си.
„На следващо място не е отчетено, че мотивът за извършване на деянието не е користен, че всъщност се касае за подценяване естеството на правораздавателната дейност и за неглижиране на служебни задължения, обстоятелства, които могат да бъдат обяснени и с това, че подсъдимата Петрова е била отстранена от длъжност за продължителен период и това е бил първия и работен ден“, мотивират се върховните съдии.
В решението си те посочват обаче, че не може да се говори за грешка или заблуда от страна на Петрова с подправянето на протокола, а за целенасочен акт. Затова и според ВКС правилно двете инстанции са преценили, че случаят не е маловажен, нито се явява малозначителен, за да не води до наказание.
Това е второ дело срещу съдийката от Раднево, която е подсъдима и в друг процес в Софийския градски съд за общо 9 престъпления, между които лъжесвидетелстване, лихварство, подправяне на документи и престъпление по служба. Това дело започна в СГС преди две години, но съдия Даниела Борисова се отведе по искане на защитата на Петрова и процесът тръгна отначало.
Люба Петрова беше основен свидетел и по делото срещу бившия председател на съда в Раднево Евелин Драганов. Той е подсъдим за закана с убийство към служителка и Петрова беше дала показания срещу него. В хода на делото обаче тя се отрече от думите си и каза, че е била принудена да лъжесвидетелства от бившия член на Висшия съдебен съвет Димитър Узунов. Драганов беше оправдан на две инстанции и също чака окончателно решение на ВКС.
Междувременно Люба Петрова е подала молба до Висшия съдебен съвет да бъде освободена от съдебната система. Предстои Съдийската колегия да я обсъди.
5
Коментирайте
Като се има предвид колко съдии правораздават по подобен начин, явно просто са търсели за какво да се хванат
А за Димитър Узунов също нямаше последици, въпреки че принуди съдийката да лъжесвидетелства.
ВКС много щедро го раздават. Или просто проявяват благосклонност към колежката. За това сериозно нарушение трябваше да потвърдят условната присъда.
Не е направила кой знае какво. Хората бъркат в случайното разпределение и си нагласят състави.
В какъвто и интересе на засегнатия да е (в случая на освидетелстваната жена), не бива да се подминават с лека ръка случаи на нарушаване на процесуалните правила от съдии и изобщо от магистрати. Това е особен и опасен прецедент. Дасже надали е прецедент…