Спецсъдът не пусна Вълчо Арабаджиев от ареста
Специализираният наказателен съд остави в ареста сина на Ветко и Маринела Арабаджиеви – Вълчо, който е обвинен за участие в организирана престъпна група за пране на пари и данъчни престъпления.
Съдия Антон Урумов прие, че има обосновано предположение за участието на Арабаджиев в престъпленията, за които е обвинен, а освен това, при по-лека мярка за неотклонение, той можел да извърши престъпление.
21-годишният студент по право беше арестуван през август след акцията на МВР и прокуратурата в хотелите „Маринела“ в София и „Марица“ в Пловдив, които са собственост на Ветко Арабаджиев. Открити бяха над 10 млн. лева в кутии за обувки, в куфари, сейфове и т.н. Бяха арестувани 10 души, като шестима от тях бяха обвинени в организирана престъпна група, пране на пари и данъчни престъпления.
Арабаджиев беше задържан и обвинен заедно с двете счетоводителки Ромелия Кирилова и Елена Караянова, като според прокуратурата дни преди акцията Вълчо Арабаджиев внесъл в три банкови касети в трезор 2.5 млн. евро, които били с неизяснен произход.
Първоначално спецсъдът пусна сина на Арабаджиеви на свобода срещу парична гаранция от 20 000 лева, но след това втората инстанция го върна в ареста, където той е вече 4 месеца. Толкова продължава вече и издирването на Ветко и Маринела Арабаджиеви, за които през лятото имаше информация, че са във Франция, но така и не бяха открити. Тогава адвокат Илиян Василев, който защитава Вълчо Арабаджиев каза, че родителите му до дни ще се върнат доброволно в България, но това не се случи.
Днес защитата поиска Вълчо Арабаджиев да бъде освободен заради влошено здравословно състояние и настоя да бъде направена съдебно-медицинска експертиза, но съдът прие само писмените доказателства за състоянието му. Арабаджиев каза само, че никога не е мислил да се укрива и припомни, че след като е бил пуснат след първоначалното задържане, сам се е явил пред втората инстанция, която го задържа.
Днешното определение на съдия Урумов не е окончателно и може да бъде обжалвано пред апелативния спецсъд.
6
Коментирайте
Ветко, така и няма да изучиш правото. Не се ли ъчи ище в първи курс за наказателното право?
За съжаление децата обикновено плащат за грешките на родителите си.
Какво се случва с тия хора в ареста? Млад човек, пък го е закъсал със здравето.
Родителите му са се „погрижили“ добре за него.
в. Дневник: „А вие вярвате ли на българския съд!“*, или за употребата на съдебната власт пак! Сега само правя уточнението, че в този текст няма да робувам на салонната представа за добрия тон, който изискваше да премълчаваме имената на магистратите, когато говорим за актовете им, заради самоподразбиращия се респект към съда в правовата държава, а в този анализ ще става дума изключително за съда. Ще робувам единствено на истината, каквато я виждам да произтича от законите. Именно те и конституцията са провъзгласили съда за генералния безпристрастен арбитър на истината и когато са флагрантно прегазени, добрият тон автоматично, логично и бих… Покажи целия коментар »
Справедливо решение. Обвиненията са сериозни.