Делото в АССГ за спряната ЕИСС се падна на първия ръководител на проекта
ВСС извади надграждането на ЕПЕП от плана за устойчивост, сам се заема със задачата
ВСС извади надграждането на ЕПЕП от плана за устойчивост, сам се заема със задачата
Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да извади надграждането на Единния портал за електронно правосъдие (ЕПЕП) от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), тъй като сам ще се заеме с тази задача. Предложението за това беше на Калина Чапкънова и Боян Новански.
Основният им аргумент е свързан с неяснотата кога предложеният от България план ще бъде одобрен от Европейската комисия и кога ще бъдат отпуснати средства за заложените в него идеи на ВСС.
По принцип съветът участва с три проекта в плана – за надграждане на ЕПЕП, на Единната информационна система на съдилищата (ЕИСС) и за медиацията.
Въпросът с ЕПЕП обаче не търпи отлагане, защото от 1 юли т.г. са в сила промените в Гражданския процесуален кодекс, с които на практика се въвежда електронното правосъдие у нас. Но тъй като порталът не е актуализиран, адвокатите и страните не могат все още да комуникират чрез него със съда. А ЕПЕП трябва да позволява извършването на удостоверителни изявления в електронна форма (подаване и получаване на документи и книжа по съдебните дела в електронна форма); извършване на процесуални действия в електронна форма и връчването на съобщения и призовки (включително задължително електронно призоваване за определен кръг субекти чрез законодателни промени).
Сега надграждането се поема от ВСС. „В процеса по разработване и обсъждане на проектната идея за надграждане на ЕПЕП се идентифицираха затруднения във връзка с изискванията на компетентните органи, както и забавяне в подготовката, изпращането и одобрението на НПВУ. Няма яснота и конкретни срокове, в които Европейската комисия ще разгледа, одобри и утвърди плана. Няма яснота и кога ще бъдат реално предоставени средствата за реализиране на подадените проектни идеи. Към настоящия момент в публичното пространство се разпространява информация, че първия транш се очаква да постъпи през пролетта на 2022 г.“, каза днес Калина Чапкънова.
Боян Новански на свой ред заяви, че не приема становището на вицепремиера по управлението на европейски средства Атанас Пеканов, че ВСС не е внесъл проекти в плана по за отчетността на главния прокурор. Новански добави, че някой трябва да обясни на вицепремиера, че ВСС няма законодателна инициатива и не може да променя Конституцията, че това е работа на Народното събрание.
Двамата с Чапкънова обясниха на членовете на съвета, че с цел експедитивност и бързото осъществяване на дейностите по надграждането на ЕПЕП, ВСС може сам със собствени средства да стори това. Стана ясно още, че до седмица ще бъде готова техническата спецификация, а до края на годината ще тръгнат и процедурите по Закона за обществените поръчки.
Първоначалната идея беше, че това ще струва към 1.2 млн. лева, но очакванията са сумата да бъде по-малка.
ВСС ще уведоми за решението си Пеканов, финансовия и правосъдния министри, както и комисаря по правосъдие Дидие Рейндерс.
Делото за спирането на използването на Единната информационна система на съдилищата (ЕИСС) от Върховния касационен съд (ВКС) се падна на първия ръководител на проекта за изграждане на системата – Елка Атанасова, бивш член на Висшия съдебен съвет (ВСС) и настоящ магистрат в Административен съд София-град (АССГ). Тя обаче няма да разглежда казуса, защото си е направила отвод, за да няма съмнения в безпристрастността ѝ, установи проверка на „Лекс“.
Както е известно, през юли т.г. 69 върховни съдии излязоха с изключително остро становище за ЕИСС, в което обясниха какви са десетките проблеми, които срещат при работата със системата. Освен това върховните съдии посочиха, че множество нейни функционалности противоречат на изрични изисквания на процесуалните закони. Затова те определиха ЕИСС като опасна за правосъдието (становището виж тук).
Последва и решение на Пленума на ВКС, с което предложи на председателя на съда Лозан Панов да издаде заповед, с която да се преустанови използването на ЕИСС.
На 10 август заповедта вече беше факт и от следващия ден ВКС се върна към „старата“ система АСУД (виж тук и тук).
Заповедта на Панов обаче беше обжалвана както от Висшия съдебен съвет, така и от адвокат Николай Баташки (виж повече тук).
Делото в АССГ е било разпределено на съдия Елка Атанасова. Любопитното е, че тя беше член на предходния състав на ВСС и като такъв беше определена за ръководител на проекта по Оперативна програма „Добро управление“ за създаване на модели за реформа на съдебната карта и изграждането на ЕИСС.
Именно заради това съдия Атанасова се отвежда от делото. В определението си тя отбелязва, че на 25 февруари 2016 г. ВСС я определя за ръководител на проекта. Била е такъв до 19 октомври 2017 г., когато новият състав на съвета възлага тази дейност на Гергана Мутафова.
Нататък съдия Атанасова прави някои уточнения във връзка със забавянето на осъществяването на проекта, което беше многократно засягано в изказвания по темата от настоящия състав на съвета.
„В качеството си на ръководител на проекта съм утвърдила документацията за открита процедура по ЗОП за избор на изпълнител за една от дейностите по проекта, а именно за „Предоставяне на консултантски услуги за оптимизиране на съдебната карта и разработване на Единна информационна система на съдилищата“. Решението за откриване на процедурата за избор на изпълнител и за одобряване на документацията бе обжалвано пред Комисията за защита на конкуренцията, която със свое решение отхвърли жалбата. Решението на КЗК бе обжалвано и пред Върховен административен съд, който с решение от 1 ноември 2017 г. по адм. дело №9330/17 г. остави в сила решението на КЗК“, пояснява съдия Атанасова.
Тя допълва, че на 14 ноември 2017 г. новият ръководител на проекта Гергана Мутафова е прекратила откритата процедура за избор на изпълнител за предоставяне на консултантски услуги за оптимизирането на съдебната карта и разработването на ЕИСС. „Впоследствие документацията за ЕИСС бе променяна и коригирана, обявени нови процедури по ЗОП, избран изпълнител, който разработи ЕИСС. Познавайки, в качеството ми на ръководител на проекта, документацията за ЕИСС до 19 октомври 2017г. и променената документация впоследствие, след ноември 2017г., достъпна на сайта на ВСС, в раздел „Профил на купувача“, както и публично известните реакции на част от съдиите по отношение на недостатъци във функционалностите и възможностите на вече разработената ЕИСС, довели до решение на Пленума на ВКС, в резултат на което е издадена оспорената заповед на председателя на ВКС, намирам, че при тези обстоятелства може да възникне съмнение в безпристрастността ми при решаване на настоящето дело, което е основание за отвеждането ми“, изтъква съдия Атанасова.
Предстои определянето на нов докладчик по делото.
20
Коментирайте
До кога с тази сага? Не можеха ли просто да я изключат от разпределението.
Съдържанието на статията е ирелевантно към факта, че адвокатите не трябва да работим с новата ЕИСС поради съмнения, че след постановяване и обявяване на един съдебен акт, то неговото съдържание може да бъде отново променено от съдията-самата система дава такава възможност- и тази промяна да не се състои само в премахването на ЯФГ или в правописни грешки при самото набиране на текста. Когато оправят ЕИСС, тогава ще продължа упражняването на адвокатската си професия. Ако някой си въобразява, че заради недомислиците в ЕИСС някой адвокат ще изложи професионалният имидж и реноме на абсолютен риск, значи не познава нашето съсловие…
Много бъгава система.
Супер шанс Невада…
Страшен казус
Ами то Къци Въпцаров да беше правил системата – по-добре щеше да се е справил
Пълна излагация.
Ами батака е пълен. Друго не знам. Не зман как изобщо е прието това ЕИСС, като се вижда, че е тотал щета.
Нали имаше комисия, която трябваше да следи нещата.
А Европа уж е дала пари за тоя ЕИСС. Сега няма да ги даде.
Тоест кашата става все по-пълна
Надявам се казусът с този ЕИСС да се разреши час по-скоро
ЕИСС бе пълен абсурд
Не БЕ, тя все още Е пълен абсурд и това няма да се промени, ако ще Имова да скача до небето.
Да ни връщат старата система, за да работим нормално.
Тоя ЕИСС голяма каша
Използвала е определението малко да въздаде справедливост ми се струва след опитите за прехвърляне на отговорността на стария ВСС за замотаването на ЕИСС. Интересно
Това е голям куриоз! Каква е вероятността от колко са там с АССГ около 70 съдии да се падне баш на нея 🙂
Спорт тото.😄
От прочетено ми става ясно , че поредното пловдиско Гуци- Гергана е провалила проекта . Аман от пловдивски гуци а във ВСС /Цацата, Мутафката/ понъркаха цялата съдебна система . Въобще какво прави във ВСС тази пик.а – Мутафова . Защо е прекратила поръчката и тя не е ли прокурка от най- ниско ниво / районно/ . Все цацарщини . Защо ВСС е възложил на една неопитна пик.а СДС ръководи такъв проект . Тя какъв опит има и какво разбира от народна музика ?????