Софийският апелативен съд (САС) не повярва на твърденията, че убитият преди две години Алексей Петров е бил обществено значима личност и преподавател с добро име в обществото, а близките му не са успели да ги докажат.

Затова съдът намали драстично обезщетението за неимуществени вреди, което прокуратурата е осъдена да плати на вдовицата и дъщерята на Петров, показа проверка на „Лекс“. Преди да бъде убит той заведе иск за 224 000 лева срещу прокуратурата заради процеса за присвояване и пране на пари – част от делата от „Октопод“, по който беше окончателно оправдан през 2018 г.

Алексей Петров заведе делото срещу прокуратурата няколко месеца преди да бъде застрелян през 2023, а след това то беше продължено от вдовицата и дъщеря му. Миналата година Софийският градски съд (СГС) осъди прокуратурата да им изплати обезщетение от общо 50 000 лева за неимуществени вреди от незаконното обвинение и още 24 000 лева за адвокатски разноски, които Петров е направил по време на процеса.

Втората инстанция обаче реши, че обезщетението за моралните вреди е силно завишено и го намали до 20 000 лева.

В решението на апелативните съдии Светлин Михайлов (председател на състава), Даниела Христова (докладчик) и Цветомира Дачева се казва, че липсват каквито и да е доказателства за социалния и професионален статус на Алексей Петров, който според твърденията в исковата молба е „бизнесмен, политик и преподавател в УНСС, експерт по корпоративна сигурност и антитероризъм, президент на Българската национална федерация по карате от 2006 г. и на Балканската федерация по карате от 2013 г.“.

Съдът отбелязва, че са представени само медийни публикации, в които обаче няма доказателства за съответното образование и квалификация на Петров, както и за обществено признание. САС казва, че в статиите е отразено само, че е бил обвиняем в делото „Октопод“, със съдия-докладчик Румяна Ченалова, чието уволнение е станало причина делото да започне отначало и че Петров ще бъде съден и за пране на пари. След това в решението се посочва, че в медиите е разказано развитието на делото, включително и оправдаването на подсъдимите, като не можело да се каже, че в отразяването е накърнен престижът на Петров. Напротив, съдът подчертава, че публикациите насочвали читателите към съмнение, че прокуратурата е действала обективно относно стореното от Петров.

„Като цяло медийното отразяване на процеса не съдържа факти, които могат да се тълкуват в ущърб на подсъдимия, т.е., че са му нанесени допълнителни вреди за обществено уронване на доброто му име, ако то е било такова – доколкото липсват обективни данни и доказателства, нито доказват твърденията, че е бизнесмен, политик и преподавател в УНСС, експерт по корпоративна сигурност и антитероризъм, президент на Българската национална федерация по карате от 2006 г. и на Балканската федерация по карате от 2013 г. – все качествата, които ако са доказани, насочват към вреди на правния субект, потърсил обезщетение за уронване на престиж“, пише САС.

В него апелативните съдии изрично подчертават, че при преценката си за справедливия размер на обезщетението изхождат от обективни факти, „а не от слухове или медийно създадени образи“, след което добавят, че по делото такива обективни факти за професионалната дейност и обществената значимост на Петров не са събрани.

Миналата година градският съд завиши обезщетението на Петров над обичайното, като посочи, че именно преподавателската му дейност в два университета, както и това, че е известна обществена фигура, обосновават по-високо обезщетение, защото са били засегнати повече престижът и репутацията му.

Показания по делото беше дал и адвокат Лъчезар Таков, който разказва, че го познава от 1989 г., когато започнал работа като юрисконсулт в отряда на баретите, а Петров бил началник на група. Таков свидетелства, че делото се отразило много лошо на преподавателската дейност на Петров, защото се притеснявал от студентите, след като му били повдигнати обвиненията. Освен това адвокатът разказал за близост на Петров с ректора на УНСС.

САС обаче намира показанията му в тази част за недостоверни, тъй като в по-голямата си част били споделени разкази на самия Петров. Съдът отбелязва обаче, че близостта с ректор не е свидетелство за преподавателска дейност или придобит ценз.

„Преподаването в университет е свързано с формални изисквания, каквито не са представени и съответно не са доказани в настоящото производство. Доказването на преподавателска дейност се осъществява с писмени доказателства, от една страна за наличието на ценз, от друга страна, с писмен договор между преподавателя и съответния университет“, пише съдът и добавя, че няма никакви данни Петров да е преподавал легално в университет, а още по-малко имало такива за негова научна дейност в определена дисциплина, научна степен, брой часове и др.

„Безспорно е засегнато по негативен начин името на подсъдимия, но поради липсата на доказателства, че Алексей Петров е имал качествата, изброени в исковата молба, които не са признати от съда като ненуждаещи се от доказване, не може да се изведе извод да висок интензитет на настъпилите вреди“, мотивира се САС.

Според магистратите делото е приключило в разумен срок за две години и присъденото от СГС обезщетение от 50 000 лева е завишено не само спрямо конкретните обстоятелства, а и съобразно съдебната практика в аналогични случаи.

„Необосновани са мотивите в обжалваното решение в частта, в която приема, че ищецът е преподавател в два университета и е известна личност. Известността винаги е свързана с конкретни факти, които подлежат на доказване, а както бе отбелязано по-горе, преподаването в университет не се предполага, а се доказва“, пише САС и решава, че справедливото обезщетение в случая е 20 000 лева. Съдът прие за доказан иска за 24 000 лева за имуществени вреди, колкото Петров е платил на адвокатите си.

Така САС осъжда прокуратурата да плати на вдовицата и на дъщерята на Петров по 10 000 лева обезщетение за неимуществени вреди и по 12 000 лева за имуществени вреди от направени разноски за адвокат.

Решението не е окончателно и може да бъде обжалвано пред Върховния касационен съд.

30
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
Здравка и Йонко
Здравка и Йонко
12 април 2025 21:35
Гост

Браво Светльо, браво Михайлов !

Автор
Автор
11 април 2025 23:10
Гост

Сигурно е така, жалко за човека, така стана – че разградихме един двор, макар и тоталитарен, мутрите се юрнаха да правят пари и те – но това е друга история. При всички положения си трябват и силови структури в една държава, както и да е, ще оцеляваме, въпреки всякакви съдии и производства. Доста е тенденциозно всичко, всеки е грешник.

Съвестен
Съвестен
11 април 2025 21:08
Гост

Ако АЛЕКСЕЙ беше жив, щяха да му дадат колкото поиска.
Понеже е покойник, се правим на принципни.
Същото е и с делото, заведено от Левски Инс срещу медияпул.
Лесно е да отхвърлиш иска, когато вече го няма силния човек.

Зимо
Зимо
11 април 2025 16:46
Гост

Власт с изтекъл мандат е като развалена храна,какво очаквате.

Кукуригу
Кукуригу
11 април 2025 16:05
Гост

Вече и доцентите са с лошо име. 😉

Мимо
Мимо
11 април 2025 15:44
Гост

Правилно решение,браво,даже са им много.

Явор
Явор
11 април 2025 16:36
Гост

Истинските хор са неудобни

Проскубания бухал
Проскубания бухал
11 април 2025 15:12
Гост

Много елегантен начин съдебният състав да материализира в свои официален акт общоприетото негативно мнение за Петров в обществото, защото едно голямо обезщетение би било скандално, респективно поставило магистратите под напълно излишен стрес и напрежение, та защо да си създават излишни проблеми, а не просто да отсъдят символична сума колкото да не е без хич – адвокатите нахранени добре, близките не са капо.

Адвокат
Адвокат
11 април 2025 14:09
Гост

Доброто име в обществото е фикция, тъй като е въпрос на едно тридневно медийно орезиляване, за да го няма вече. Хвалят ли ти някой човек определени медии, значи ще го лансират за някакъв пост. Вадят ли му кирливи ризи, значи ще го спират за някакъв пост. А самите медии също не се ползват с доверие в обществото. На практика никой не се ползва с добро име в обществото, може в неговия професионален и приятелски кръг само, съответно и в присъдружните му медии.

Автор
Автор
11 април 2025 23:21
Гост

Има такава практика. Но аз имах клиенти журналисти – не са толкова злобни всичките. Изобщо – хората сме си като обикновени зверчета – злобни един към друг. Специално Алексей си имаше кусури – но беше добряк. Не го познавам лично – нищо не знам. Има страхотно злобни личности, не ми се приказва – при това и с комплекси.

Хъксли
Хъксли
11 април 2025 12:13
Гост

И обществото не вярва в „доброто име“ на съдебната власт, като за съществуването на някакъв остатък от престижа ѝ не само няма доказателства, индиции дори не са налице.

Анонимен
Анонимен
11 април 2025 13:42
Гост

Без всякакво значение е, в какво вярва обществото.

Хъксли
Хъксли
11 април 2025 14:33
Гост

Да беше още жив, щеше да е без всякакво значение и съставът на САС в какво вярва и какво му е вътрешното убеждение – няма го боса и съдът получи епизодичен пристъп на независимост.

Анонимен
Анонимен
11 април 2025 15:14
Гост

Проблемът на плебса е в мнимото усещане за значимост и не схваща ,че на боговете им е безразлично, какво правят мравките.

къде е това общество
къде е това общество
11 април 2025 15:36
Гост

Така е. Но най-вече няма общество. Каквато ни съдебната власт, такова ни и цялото обществото. Някои работят,други шмекеруват,трети само блеят,облик- никакъв,тук-там индивидуални проблясъци и масово – резил. Вземете за пример дори движението – ако тръгнеш с колата от София до Бургас и гледаш трафика,предимно мърльовци,много нахални и арогантни,тарикати – бол и някъде по участъка има и свестни, но незабележими на общия фон.Вземете за пример и родителите в училище-повечето са страшни звезди, гледат само дали някой не е казал нещо „нараняващо чувствата“ на великото им творение, на другите дори и затова не им и пука/взимат го и го оставят като някаква… Покажи целия коментар »

Хари
Хари
11 април 2025 11:33
Гост

Нормално! След като няма доказателства за съответното образование и квалификация.

Боянов
Боянов
11 април 2025 11:33
Гост

Ако питаш умните и нормални, работещи хора в градовете и Пеевски няма добро име. Ама си го избирате да влиза в парламента и да управлява в сянка, нали?

Анонимен
Анонимен
11 април 2025 11:32
Гост

Човека го няма, съда ни още умува какво име имал в обществото…

Анонимен
Анонимен
11 април 2025 11:32
Гост

Пълен профан е всеки в тая система. Оставете…

Анонимен
Анонимен
11 април 2025 11:31
Гост

А разбраха ли „службите“ ни кой го уби?

Анонимен
Анонимен
11 април 2025 11:31
Гост

Това ли роди съда?

Анонимен
Анонимен
11 април 2025 11:31
Гост

Глупости се говорят колкото си искаш

много пара има в държавата
много пара има в държавата
11 април 2025 11:31
Гост

и за този ли ……………..

Кики
Кики
11 април 2025 11:30
Гост

Ами то не е за вярване.

Милчев
Милчев
11 април 2025 11:30
Гост

Е той добро име не е имал в обществото де, факт.

Stoimenov
Stoimenov
11 април 2025 11:30
Гост

Бе докато сте склонни за 100 – 200 лв да си продавате гласовете така ще е

Анонимен
Анонимен
11 април 2025 11:29
Гост

За други прокурори и хора от системата обезщетение по 100 – 150 000. За хора, които не са част от системата едни кирливи 20 000. Евала държава. Евала прост народ избиращ едни и същи кратуни да ви управляват

Геро
Геро
11 април 2025 11:31
Гост

А за капак и си фалшифицират резултатите.

Мито с големият хуй
Мито с големият хуй
11 април 2025 18:01
Гост

Абе брачет,този приживе генерира ПОЛВИН милярд долара!!Ченге от Пазарджик,издигнало се до шеф на някаква измислена от тях ДАНС,поръчал над 30човека,!!Въпросът е защо отдавна не е гръмнат?!Защо не е в затворът?!Да ама да беше само той!??!

Васил Илиев
Васил Илиев
11 април 2025 11:17
Гост

Кога мафиот може да има добро име в обществото? Призовавам колкото се може повече хора да отидат да пикаят на гроба на тая жалка мутра. Както един ден всички ще пикаем на гробовете на Бойко Методиев Борисов и на санкционираният по глобалния акт Магнитски за значителна корупция Делян Славчев Пеевски 🙂