Мотивите на съда
Императивът „съдът отнема“ или защо СРС приложи пряко Конституцията по делото на Нойзи
Из Наказателния кодекс
„Разпоредбите на Конституцията имат непосредствено действие“. Това гласи чл. 5, ал. 2 от Конституцията, който в първата си алинея сочи, че тя е върховен закон и другите закони не могат да ѝ противоречат.
За 33 години действие на Конституцията обаче прякото ѝ приложение от съдилищата остава екзотика („Лекс“ е публикувал анализи по въпроса на конституционния съдия Красимир Влахов, виж тук, на доц. Златимир Орсов, виж тук и на адвокат Михаил Екимджиев, виж тук), затова, когато преди три месеца Софийският районен съд (СРС) се позова на противоречие с основния закон и отказа да приложи разпоредба на Наказателния кодекс (НК), това привлече вниманието на юристите.
Мотивите (пълния им текст виж тук) на районния съдия бяха публикувани днес от СРС и „Лекс“ представя аргументите, с които той прие, че няма да отнеме колата на пиян шофьор, въпреки изричната разпоредба в Наказателния кодекс.
Шумният случай на Нойзи
Шофьорът е Ивайло Цветков-Нойзи, който беше хванат да кара пиян на 17 ноември 2023 г. Той беше спрян за проверка на Околовръстния път, докато се движил с автомобила си БМВ от Симеоновско шосе към бул. „България“. Дрегерът отчел 2.2 промила алкохол, а кръвният тест показал още по-висока концентрация на алкохол в кръвта му – 2.52 промила.
Цветков беше задържан за 24 часа, впоследствие му беше определена гаранция от 15 000 лева, която след обжалване беше намалена от съда на 3000 лева.
През февруари 2024 г. Софийската районна прокуратура внесе делото в съда, като Цветков беше обвинен за шофиране в пияно състояние – чл. 343б, ал. 1 от НК, за което се предвижда наказание от 1 до 3 години затвор и глоба от 200 до 1000 лева.
Същевременно от 8 август 2023 г. са в сила промени в НК, с които беше създадена нова ал. 5 в същата разпоредба и беше предвидено: „В случаите по ал. 1 – 4 съдът отнема в полза на държавата моторното превозно средство, послужило за извършване на престъплението и е собственост на дееца, а когато деецът не е собственик – да присъди равностойността му“.
На 18 март 2024 г. Ивайло Цветков сключи споразумение с прокуратурата, като се призна за виновен и беше осъден на 10 месеца условно с тригодишен изпитателен срок и беше лишен от правото на управлява автомобил за година и два месеца.
Така се стигна до предложението на прокуратурата спрямо Нойзи да бъде приложен чл. 343, ал. 5 НК, т.е. съдът да отнеме колата, с която е шофирал пиян, в полза на държавата.
На 6 юни 2024 г. съдията от СРС Мирослав Петров обаче отказа да го уважи и разпореди БМВ-то да бъде върнато на Цветков.
Отклоняване от обективната реалност – колата от предмет става средство
В мотивите си съдия Петров анализира новата разпоредба в детайли. Първо прави неуспешен опит от мотивите, изложени от законодателя, да установи идеята му за приемането ѝ и след това се заема с граматическото и логическото ѝ тълкуване.
Специално се спира на израза в нея „моторното превозно средство, послужило за извършване на престъплението“. И констатира: „Императивното изискване за отнемане в полза на държавата на моторното превозно средство, послужило за извършване на престъплението, представлява своеобразно отклонение от утвърденото в доктрината и съдебната практика разбиране, че превозните средства при престъпленията по транспорта представляват техен предмет, тъй като са иманентна част от обществените отношения, гарантиращи транспортната безопасност в страната, а не външно средство, което да е предназначено или послужило за тяхното засягане“.
Съдията напомня разликата между средство и предмет на престъплението, ясно разяснена в тълкувателната практика на Върховния съд от десетилетия (ТР № 84 от 01.12.1960 г. по н. д. № 78/1960 г., ОСНК на ВС и ТР № 18 от 14.11.1977 г. по н. д. № 13/1976 г., ОСНК на ВС) и смисъла на думата „послужило“ (служи, бива използвано, употребено в определен случай, за определена цел) и стига до следното заключение: „…в конкретния случай нормотворецът съзнателно се е отклонил от обективната реалност като е предвидил, че моторните превозни средства при посегателствата по чл. 343б, ал. 1-4 НК вместо предмет, представляват средство на престъплението, за да обезпечи тяхното отнемане в полза на държавата“.
Но този подход в наказателното право не е нов и не той е проблемът в разпоредбата.
Как със „съдът отнема“ законодателят изгуби баланса
„Необходимо е да се отбележи, че съдилищата в страната не са оторизирани да извършват контрол относно целесъобразността на възприетия от националния представителен орган в лицето на Народното събрание подход на фингиране, но тяхно задължение е да преценят дали предвиденото в разпоредбата на чл. 343б, ал. 5 НК императивно отнемане на „средството на престъплението“ съответства на Конституцията на Република България, както и на правото на Европейския съюз, от чиято общност българската държава е неизменна част“. С това напомняне съдия Петров се заема да приложи спрямо чл. 343б, ал. 5 НК установения в практиката на Конституционния съд и на съдилищата в Страсбург и Люксембург тест за пропорционалност, когато се ограничават основни права на гражданите.
Той има четири етапа:
- преценка за същността на засегнатото право и дали неговото ограничение е предвидено в закон;
- преценка дали ограничението на дадено основно право преследва легитимна цел;
- преценка дали ограничението на правото е необходимо и дали е избран съразмерен способ за постигане на целта;
- преценка дали е осигурен баланс между конкуриращите се права.
На първия етап от теста, съдията не установява проблем, тъй като засегнатото в случая право на частна собственост не е абсолютно и може да бъде ограничавано, а в случая това станало със закон.
Макар Народното събрание да не е изложило ясно целта си, за да въведе отнемането на колите на пияните шофьори, съдия Петров заявява, че тя може да бъде изведена от „мащабния транспортен травматизъм през последните няколко десетилетия, предизвикан от водачи под влияние на алкохол и наркотични вещества и намерението за неговото минимизиране с оглед опазването на живота и здравето на гражданите като основни и неотменими лични блага“. Т.е. и на втория етап от теста не се установява проблем.
„Налице е и третият изискуем критерий, имайки предвид, че евентуалното отнемане на моторното превозно средство, послужило за извършване на престъплението по чл. 343б, ал. 1 НК поначало представлява необходима ограничителна мярка на правото на собственост при противодействието на подобен род престъпни посегателства и е съразмерно на преследваната цел, като този подход не е прецедент, а е възприет от редица европейски държави като Италия, Австрия, Дания и др.“, посочва съдията и препраща към публикуваната в „Лекс“ статия на колегата му от РС-Нова Загора Владимир Минчев (можете да си я припомните тук).
Според съдията от СРС обаче законодателят не е спазил четвъртия критерий и с разпоредбата на чл. 343б, ал. 5 НК „не е обезпечил баланса между ограничението на правото на собственост на извършителите на престъпления по чл. 343б, ал. 1 НК и защитата на правото на живот и телесна неприкосновеност на гражданите“.
Това е станало с формулировката „съдът отнема в полза на държавата моторното превозно средство“, т.е. с това, че чл. 343б, ал. 5 НК а priori предвижда императивното отнемане на моторното превозно средство.
„В тази връзка следва да се отчете обстоятелството, че визираното престъпно посегателство е формално, на просто извършване и за наличието на съставомерност не е необходимо да са настъпили допълнителни вредни последици, извън самото изпълнително деяние. Лишаването на съда от възможността да извърши обективна преценка дали да наложи обсъдената принудителна наказателна мярка, съобразявайки конкретната обществена опасност на деянието и дееца е несъразмерно, имайки предвид, че такава възможност е предвидена с разпоредбата на чл. 343, ал. 5 НК при значително по-тежко наказуемото причиняване на смърт, тежка или средна телесна повреда по непредпазливост при управление на МПС след употреба на алкохол и наркотични вещества или техните аналози“, заявява съдия Мирослав Петров.
И заключава, че чл. 343б, ал. 5 НК се намира в остро противоречие с принципите на правовата държава и за неприкосновеност на частната собственост (чл. 4, ал. 1 във вр. с чл. 17, ал. 3 от Конституцията).
За непосредственото действие на Конституцията
Очаквано в определението на СРС се излагат и мотиви за правото на съдията да откаже да приложи разпоредба, която е преценил, че противоречи на Конституцията.
Съдия Петров отбелязва, че той няма правомощие да обяви чл. 343б, ал. 5 НК за противоконституционна, както и че за нея Конституционният съд вече е сезиран от съдията от районния съд в Свиленград Добринка Кирева, като столичният магистрат прогнозира, че искането на колежката му няма да бъде допуснато за разглеждане. Той пише: „…доколкото „конфискацията“ на МПС, като средство на престъплението, попада в област, регулирана от правото на ЕС, то се налага логичен извод, че предстои КС да отклони искането като недопустимо, за да предотврати евентуалната конфронтация и потенциалния спор за компетентност със СЕС по поставения въпрос“.
„В действащото законодателство липсва изрична забрана за осъществяването на инцидентен (косвен) контрол за конституционосъобразност на законите, като такава принципна възможност поначало е предвидена с § 3, ал. 1 от ПЗР на КРБ относно завареното законодателство“, пише СРС и обстойно цитира решението на КС от 1994 г., в което той в детайли разяснява що е то „непосредствено действие“ на разпоредбите на Конституцията (пълния текст на решението виж тук, а статия за „Лекс“ от 2022 г. за непосредственото действие на конституционните разпоредби от докладчика по делото в КС проф. Пенчо Пенев, виж тук).
В това решение КС сочи, че непосредственото действие е вътрешно присъщо на всеки нормативен акт и без съмнение то съществува и се проявява и по отношение на Конституцията, независимо дали ще бъде нормативно прогласено, или не. „Непосредственото действие означава, че не е необходимо да има опосредстващ елемент или звено от правно-техническа гледна точка, за да се прояви то. Непосредственото действие прави от Конституцията живо, приложимо право“, заявява КС през 1994 г. и разяснява в детайли, че позоваването на Конституцията в един спор в областта на гражданското, наказателното, административното или друг клон на правото не изисква специален процесуален ред за разрешаването му.
А съдия Мирослав Петров посочва, че това решение на КС прокламира непосредственото действие на Конституцията и спрямо законодателството, прието по време на нейното действие (както стана ясно, тълкуването е по питане за заварените от Конституцията закони).
„Противното разбиране рефлектира пагубно върху устоите на правовата държава, тъй като при евентуална констатация за несъответствието на закон с Конституцията съдилищата, чиято роля е да утвърждават конституционните принципи и ценности при правораздаването и международните стандарти при гарантиране правата на човека, биха лишили гражданите от предоставената им с нея най-висша степен на закрила. Нещо повече – след като очевидно не съществува пречка за прилагане на правото на ЕС от всички държавни органи в страната с предимство спрямо националното законодателство, то на по-силно основание такава отсъства и при противоречието на законите с Конституцията, която също има примат спрямо тях (арг. от чл. 5, ал. 1)“, пише той.
Не е само Конституцията, а и правото на ЕС
Районният съдия заявява, че дори и условно да се приеме, че той няма право да извърши косвен контрол за конституционосъобразност, е налице пречка за прилагане на чл. 343б, ал. 5 НК, защото с това, че въвежда императивно задължение за съда да отнеме МПС на пияния шофьор, противоречи на чл. 2, § 1 и чл. 5 от Рамково решение 2005/2012/ПВР на Съвета от 24 февруари 2005 г. относно конфискация на облаги, средства и имущество от престъпление във вр. с чл. 49, § 3 от Хартата на основните права на ЕС.
В определението се разяснява, че рамковото решение и хартата регламентират, че тежестта на наказанията не трябва да бъде несъразмерна спрямо престъплението.
„Последното е проявление на принципа за пропорционалност в областта на наказателното право, като терминът „наказание“ обхваща всички санкционни мерки при извършено престъпно посегателство. В тази връзка СЕС неотклонно постулира разбирането, че „кумулирането на санкции с наказателноправен характер трябва да се извършва по правила, които позволяват да се гарантира, че общата тежест на всички наложени санкции съответства на тежестта на съответното престъпление, като това изискване произтича не само от член 52, параграф 1 от Хартата, но и от принципа на пропорционалност на наказанията, установен в член 49, параграф 3 от Хартата. Тези правила трябва да предвиждат задължение за компетентните органи да следят, в случай на налагане на второ наказание, за това общата тежест на всички наложени санкции да не надхвърля тежестта на съответното престъпление“, пише съдия Петров.
Т.е. съдът следва да прецени дали конфискацията е пропорционална на обществена опасност на деянието и дееца. Като в определението се заявява, че разпоредбите на правото на ЕС са ясни и СРС не вижда основание да поиска тълкуването им от съда в Люксембург. Това ще може да направи Софийският градски съд, ако неговият прочит на изискванията на ПЕС е различен от този на първата инстанция.
СРС сочи, че Ивайло Цветков е неосъждан, не може да бъде характеризиран като изключително недисциплиниран водач на МПС, има позитивни характеристични данни, а шофирането му пиян е инцидентната престъпна проява. Що се отнася до високата концентрация на алкохол в кръвта от 2,2 промила, тя вече е отчетена при определяне на наказанието му. Не са констатирани и други несъставомерни вредни последици от престъпното деяние, в това число пряка и непосредствена опасност от засягане на живота и здравето на другиго.
Затова заключава, че евентуалното отнемане на автомобила му „се явява непропорционално както на ниската обществена опасност на дееца, така и на обществена опасност на самото деяние, което не разкрива значителни отлики спрямо посегателствата от същия вид, оправдаващи използването на по-интензивна форма на държавна принуда“.
„Конфискацията“ на автомобила ще накърни напълно неоправдано правото на собственост на осъденото лице и по никакъв начин не би допринесла за осигуряването на изискуемия баланс с правото на живот и телесна неприкосновеност на гражданите, имайки предвид, че ще го превърне в изкупителна жертва за назидание на останалите членове на обществото без реален принос за повишаване на нивото на трайно занижената транспортна безопасност в страната“, заключава съдия Мирослав Петров.
100
Коментирайте
Тотално съм разочарован от държавата ни. Всеки си тълкува закона както му е угодно и живеем всеки в паралелна реалност.
Съдията не е „всеки“, а лице, което по силата на образованието, професията и заеманата длъжност има точно това правомощие – да тълкува и прилага закона в делата, поставени пред за разглеждане пред съда.
Но иначе „Вие“ сте прав/а -всеки, включително такива като Вас с очевидна липса на юридическо образование и ценз, наред с целокупно неграмотните ни политици и депутати, взеха не само да тълкуват законите, ами и да ги пишат.
И резултатите са тъпи, неадекватни и популистки закони без никаква правна логика или цел.
Това че някой заема дадена длъжност, и има хартишка на която пише „диплом“ нищо не означава. От ученическите си години, та до ден днешен съм коригирал „професионалисти“, като се почне с даскалите по немски и физика, до членове от изпитващи ме комисии и в университета, и за започване на работа. Не се хваля, използвам псевдоним, така че не мога да извлека дивиденти от това което казвам. Искам да кажа, че фактът, че някой е назначен за съдия не го прави добър професионалист.
И от ПУЦ-овете са професионалисти!
Къде е липсата на логика, целта на тази мярка е превенция. Според мен тези който карат пили никога не трябва да имат право да се качват в мпс което не е за обществено ползване. Да полагат месец обществено полезен труд за всяка десета от промила над разрушената. Тези като вас, юристченца да довели до пълната анархия. Няма как да сравняваш личната неприкосновеност и обществено опасност. Когато имаш кола, може да правиш каквото си искаш с нея, до момента в който не си на обществено място, тогава трябва да спазваш правилата, за да може да съществаш. Когато съдя изведе абсолютно абсурдна… Покажи целия коментар »
Не казвам, че законодателят ни е перфектен и много добре си пише законите, но ако на въпросния съдия му отрепят детето на пътя, дали няма рязко да си смени възгледите…
Вместо да се намалят малоумниците на пътя се увеличават делата в съда и чувството за безнаказаност… не му коментирам разсъжданията, не смятам че съм му на нивото, но резултата, който иска да постигне е забележителен…
Действително сте прост и надали адвокат, защото иначе ако имахте елементарна грамотност и щяхте да знаете, че се пише „утрепят“ , а не „отрепят“.
Ех.. първо, прост съм си, второ представи си, че знам как се пише, но също знам и какво е ирония и разни други литературни способи… но все пак, не си крия простотията, все пак съм само адвокат… не претендирам за нищо… само се оглеждай като пресичаш, че с това правосъдие не знаеш кой кара на тротоара зад теб 😉
Някой да знае колко/какво струва такъв акт, предмет на статията? Питам за прЕател.
Срам ме е от този „колега“. не знае разликата между законодател и правоприложител. Той е от втория вид, за това му плащат данъци хората, не да се прави на супер-разбирач.
Целият този закон е един абсурд, защото за едно и също деяние наказанието може да е съвсем различно. И в други страни вече отпада, най-вече в частта си за неопределените наркотици, които отнемат правото на шофьора да се лекува, т.е. правото на живот. И освен това става дума за недефинирани от закона субстанции. Дефинира се че резултата от измерването с уред на частна компания, който при това може да се мени, води до сериозни санкции. Но не дефинира субстанциите, които водят до това. Утре ако им отърва може и смилянския боб и чая от лайка да се разглежда като наркотик.… Покажи целия коментар »
Когато живота ти е конспирация… лошото е че точно теб може би няма да те блъсне биян/дрогиран шофьор, но детето ти може и да няма тоя късмет. Тогава ще те чакам пред парламента да ридаеш за „по строги мерки“…
Главата ти е изпушила от конспирации…
От всички тези празни приказки, които са изписани по-горе, следва едно – че съдът може да прилага закона избирателно както си иска в зависимост към кой го прилага. Това не е правосъдие, а измишльотина. Ако тези разпоредби на КРБ важат за някакъв си Нойзи, то трябва да важат и за всички хора.
Законите в страната важат за всеки един гражданин. Браво на съдията, който се е задълбочил и е рискувал да отдели време, за да извърши тълкуване на закона, каквото вече все по-рядко се прави от съдиите в техните актове. В съдилищата се навъдиха едни кописти, които дори не правят разлика между видовете тълкуване на правните норми. Буквоедите са много. В момента е на мода да се преследват мислещите съдии и да награждават единствено пишещите в срок. А за да пишеш в срок в съд като СРС е възможно само ако копираш нечии чужди глупости. Сега казват на съдиите в какъв срок… Покажи целия коментар »
Не сте съдия в СРС, защото както в ГО, така и в НО много съдии вече пишат в срок. Градски легенди са, че масово сроковете не се спазват. Конкретно за случая е хубаво да имате предвид, че определението, с което е отказано отнемането на МПС е протоколно и съдът е трябвало още в същото заседание да се обоснове с мотиви, а не да търси практика или да се чуди как да „блестне“ с размисли за веществени доказателства и средство на престъпление 3 месеца по-късно.
Най-вероятно пишат в срок, като имат за председател милиционер, който по цял ден освен да рапортува нагаждачески на началниците си, друго едва ли може да измисли. А и е нормално да пишат в срок, след като ги спукаха от дисциплинарки, пък нали и копират мотиви от онези умните и красивите…
Зави си, ако съдията уважава себе си, не преписва и не копира, но не остроумничи, не се прави на интересен, не задава въпроси към СЕС за щяло и нещяло, не разчита на професионални организации отдавна изгубили смисъл и доверие не само на съдиите. Законът трябва да се прилага такъв, какъвто е и еднакво спрямо всички. Иначе доста ще трябва съдът да се мотивира и бави мотивите си, както е със съдия Петров, за да обоснове, защо не прилага закона, а измисля някаква своя справедливост за конкретна персона.
„Браво на съдията“ – съгласен съм; има логика и в неговата позиция. Ама що точно на Нойзи делото излезе така?
Размишленията на един съдия, нямат нищо общо с правораздаването и правоприлагането, за които е призван и получава заплата!
Очевидно защото случаят е шумен и бива отразен.
Със сигурност този съдия прилага пряко Конституцията и по делото на бай Спиро от Подуяне, но за това дело никой не пише и не вдига врява.
Пишете за адвокат Иван Иванов от Свиленград, който е инициирал отправянето на поне 5-6 преюдициални запитвания до СЕС – всичките успешни!!! Открийте го- може и да ви научи как се прави…
Писна ми от многознайковците на лекса!
Не може ли да не пишете толкова много?!
Като изтървани! 🙂
Ето моите мотиви:
Предвид чл.2, ал.1 от НК. Точка!
Ей го и тоя писател не читател.
„от 8 август 2023 г. са в сила промени в НК“, „Шофьорът е Ивайло Цветков-Нойзи, който беше хванат да кара пиян на 17 ноември 2023 г.“
пак не излезе линкът -тоест приемете въпросът по принцип
Може би става въпрос за поредният съдия, който не вижда духа на закона, т.е не вижда цялостната картина. В допълнение, търси начин да не спази и буквата на закона.
Изсмукал е от пръстите юридически мотиви, но има решаващи фактори и от други науки: психология; статистика; политика.
Колегата Петров май отрече изцяло конфискацията, защото накърнява частната собственост. А кога съдът има възможност да преценява и кога не, решава законодателят. В НК има престъпни състави с абсолютно определени санкции. Но явно и те са противоконституционни, особено когато не желаеш да прилагаш законите в страната или когато просто ти липсват познания, за да го правиш правилно.
Може ли да се спре с рекламата на този и онзи. То не бяха адвокати, то не бяха съдии. Всички юристи знаят от къде да се образоват и да ползват практика, разбира се ако е задължителна. Някакви умувания на районен съдия и то с голямо закъснение, при това мотиви на протоколно определение, хайде холан! Да отбележа, че мотивите към прот.определение се постановяват именно в протокола, т.е. веднага. Значи или е грешка на редакцията, или е реклама на съдия Петров от СРС, за да ни убеждава в някакви негови мисли и чувства, или съдията съвсем се е забатачил в процеса, след… Покажи целия коментар »
Вярно е, че „съдът отнема“ е непропорционално. Вярно е също и че този въпрос е повдигнат конкретно по делото на Нойзи с оглед медийния интерес към него. Съдията работи всеки ден и по всяко дело, а не само по тези, с които ще стане известен в обществото и професионалните среди. Иначе казано – прав е съдията, но щеше да бъде по-прав ако беше написал тези мотиви по делото на Иван Петров Иванов от Люлин.
Пореден пример че корумпираните съдии не са особено компетентни.
Ако на съдията му беше известен чл. 2 (1) НК, нямаше да се налага да прибягва до екзотични еквилибристики.
Ъъъм, разпоредбата е от август 2023г., а деянието на Нойзи – от ноември 2023г. При други обстоятелства щях да Ви кажа „добър опит“, но в случая е само „опит“.
Не мисля, че става въпрос за корупция, а по мое мнение, че съдията нещо се е размисли и се прави на интересен. До колкото си спомням, той все за нещо ще намери да пита СЕС.
Псолютно! Прави се на интересен или не познава основни правила!
Единственото непропорционално нещо в този казус е усилието на съдията да оправдае разширяването на собственото си правомощие да прилага закона по субективна преценка за тежестта на заложената пенална отговорност, „криейки“ се зад европейските актове и Конституцията, а доводът за аргумент на по-силното основание между чл. 343, ал.5 от НК, в който е изрично написано, че „може да се отнеме“ и чл. 343б от НК е несъстоятелен от граматическа и логическа гледна точка, защото санкциите по двете разпоредби се различават съществено, отразяващо се на общото наказание и баланса между засегнатите отношения и негативните последици за извършителя. П.С. Очевидно съдът продължава опитите… Покажи целия коментар »
Ти не излезе ли в отпуска?
Отпуската на Бухала не означава, че няма да публикува коментари, а че ще ги публикува безплатно 😀
Четете внимателно, изрично бях написал, че е „кратка“, т.е. няколко дена, а и както уместно е отбелязано от друг потребител, тя не обхваща вътрешното чувство за дълг на Бухала да изложи терзаещите го мисли, касателно българската юриспруденция.
„…усилието на съдията да оправдае разширяването на собственото си правомощие да прилага закона по субективна преценка ..“
Може би пък, съдията да копра прийомите на ВКС и ВАС…?!?
Колеги, някой има ли сигурна информация как е решен въпросът в други страни членки на ЕС и там дали е повдигнат въпрос за проитовречие с конституцията или с правото на ЕС?
ОТКАЗВАМ да ви чета статиите в лекс.бг, докато не изчистите форума от тролове и докато не санкционирате/ модерирате всеки коментар, съдържащ език на омраза. Вие НЕ СТЕ специализиран юридически форум, каквито и статии да публикувате тук. ОТКАЗВАМ да коментирам по същество под ваши статии. И понеже не се вземат никакви мерки и допускате осъществяване на престъпление във форума ви, ще ви правя нонстоп негативна реклама навсякъде.
Ами чупката и не оставяй вратата да те удари отзад като си тръгваш!
Макар и с известно забавяне модераторът успява да отсее нормалните мнения от тези, които съдържат езика на омразата. Но това не означава, че не трябва да му помагаме – и това не е „ограничаване на свободата на словото“, а изчистване на облика на този правен сайт. Всеки може да изрази свободно своето мнение – без да използва цинизми, вулгарни изрази, слово, чрез което прониква омразата. Лично аз не се чувствам „модератор“, но пък получавам обидни квалификации („психично болен“), когато призовавам да не се допуска слово, чрез което се извършват противоправни деяния. Във всяко общество има правила, затова не може да… Покажи целия коментар »
Няма смисъл от коментар, той сам се опровергава. Скубещият се отново знае кой, кога и какво, но продължава да доказва, че нему е присъщ езикът на омразата. За такива като него е изнамерена „Теорията на счупените прозорци“ – „престъпността е неизбежен резултат от липсата на ред. Ако един прозорец е със счупено стъкло и си стои така, минувачите ще решат, че на никой не му пука и никой за нищо не отговаря. Скоро ще бъдат изпочупени и останалите стъкла и чувството за безнаказаност ще плъзне по цялата улица, изпращайки сигнали из целия квартал. Сигнал, подканящ към по-сериозни престъпления. Гладуел се… Покажи целия коментар »
Бря, колко сме чувствителни!
Браво!
Значи за Нойзи няма закони и автомобилът му е върнат
А за бедния българин брадва
Ми бедният българин да започне да си наема адекватна защита, която познава правото на ЕС, защото то е приложимо, когато някоя си бг норма му противоречи. Право на ЕС > националните пасквили на НС
За пореден път СРС е извор на знания и учебна зала за много колеги, попаднали, в сферата на наказателното право. Браво на състава за тези ценни мотиви!
😂😂😂 Срс – извор на знания.
Всички държави от ЕС са номинирали по ЕДНА кандидатура за комисар. Няма нито една държава да е представила ДВЕ кандидатури, освен България https://www.24chasa.bg/mezhdunarodni/article/18791688 ОКАЗА СЕ,ЧЕ Е ЛЪЖА, Е ДЪРЖАВИТЕ ТРЯБВАЛО ДА ПРЕДСТАВЯТ ПО ДВЕ КАНДИДАТУРИ, задължително на мъж и на жена, и шефката на Еврокомисията да си избере.
Да не объркахте темата? Нищо – какво значение, че сме предложили двама? Знаете ли как се избира еврокомисар?
Аз знам, но държавата не знае. Няма изискване за две номинации,че то и задължително да са на мъж и на жена, както ни излъгаха. Няма такъв филм Урсула да избира от номинациите, номинацията от държава е ЕДНА.
„Драга Редакция“, докога ще четем словесните изстъпления на един човек (скубещият се бухал), който не знае нито че това е правен сайт, нито че езикът на омразата е противоправно деяние.
Драга редакция,докога ще търпим някакъв психично болен индивид да призовава за бан на потребителите и да се изявява като модератор ?
Шест месеца по- късно се пишат мотиви по протоколно определение към одобрено от съда споразумение?Това някаква рекламна кампания на колегата ли е? За къде го гласят? От ССБ ли е тази персона, защото само там егото превишава правото?
И като някой напише субективната си оценка за нечий ЛИЧЕН живот, става „емоционално удовлетворен ли“?! И аз не съм сигурен, че тази норма е противоконституционна, но не говоря за личния живот на съдията, който е приел нещо различно. Култура?!
Даже ще ги четат от амвоните в църквите …при опелото на загиналите при ПТП с употреба на алкохол.
И защо отнемането да е несъразмерно на тежестта на престъплението!? Каране след употреба на алкохол означава, че въздействие върху водача би имало само сериозното му имуществено засягане.Нима мислите, че условното осъждане е нещо което плаши хората!? Нищо страшно няма в него, нито има особено респектиращо въздействие, защото човек си казва- като знам колко пъти съм карал пил, а ме хванаха само веднъж, то вероятността да ме хванат втори път е почти невъзможна.
Поредният, търсещ известност съдия. Колко автомобила е отнел преди, но сега намери подходящия подсъдим.
Не съм съгласен, че деецът е с ниска обществена опасност.
Крайно време е да започнат да назначават честни хора за съдии.
Трябва да се съобразяваме с правото на ЕС
Принципно становище (изобщо не е във връзка с конкретното дело): Преценката дали ограничението на правото е необходимо и дали е избран съразмерен способ за постигане на целта означава ТОТАЛНО лишаване от смисъл на всякакъв суверенитет на отделните държави да приемат собствено законодателство. Действащото право е „жив организъм“, той търпи промени. В един момент обществото посредством държавата си решава, че едни ограничения на права са необходими, в следващия момент – обратното и т. н. Ако се разсъждава така, то всеки един съдия, респективно СЕС и ЕСПЧ, във всеки един момент могат да игнорират суверенитета на отдената държава и просто да направят… Покажи целия коментар »
Правото на ЕС притежава примат над националното право, а когато му противоречи, то се прилага – в случай че влязло в сила решение, постановено от български съд, е в противоречие с осъдително решение на ЕСПЧ, е налице основание за отмяна чрез извънредно средство. Толкова ли е сложно да се разбере – очевидно, да, щом – тук, конституционен съдия ни занимаваше в поредица от студии за т. нар. „национална конституционна идентичност“ и ни „учеше“ как да не прилагаме правото на ЕС, когато някой съдия реши, че то противоречи на „традиционните“ национални ценности.
А по въпроса ми?
Благодаря Ви за напомнянето – много са въпросите, но може би искате да дискутираме по поставения накрая от Вас пример. СЕС няма правомощия да определя размера на наказанията, но ако счете, че някои наказания противоречат на принципа на ефективност и пропорционалност, ще приеме, че тези правни норми противоречат на правото на ЕС, а националният законодател е компетентен (при т. нар. „национална конституционна идентичност“) да определи съответното на съюзното право наказание. Това се случи с „митническите“ престъпления.
Проблемът за мен е, че така практически всяка една санкция зависи само и единствено от усмотрението на съдиите от СЕС. Нима не може до 6 години да е орекомерно, а до 4 да не е? Къде отива тогава националният суверенитет?
Междувпрочем Исландия преди години промени този вид престъпления като умишлени, за да отговори на нарастващия брой на този вид престъпления. Но явно Мирославпетровците там са с по- гражданска позиция за справяне с проблема и по- перспективно чувство за справедливост. Както й няма Мирославки да ти гарантират рекламна кампания по медиите. И в момента в Исландия е с инцидентни прояви на този вид престъпление.
От вместо „изкупителна жертва за назидание“, в което няма нищо лошо, защото е другото име на генералната превениция по чл. 36, ал. 1, т. 3 НК, Нойзито се превърна в поредния „герой“, за когото законите се прилагат другояче в сравнение с безизвестните пияници-шофьори. Така се получава ефект, обратен на целения с генералната превенция.
Просто, СРС смята, че щом ВКС, НК е сезирал КС за обявяване на тази правна норма за противоконституционна, той може „изпреварващо“ да поясни на КС защо тази разпоредба трябва да бъде обезсилена. А дали е така, едва КС ще ни каже.
НК на ВКС не е сезирал КС за отнемането на колите, а само за заплащане на равностойността. За самото отнемане КС е сезиран от районен съдия от Свиленград и по това искане КС още не се е произнесъл по допустимост. Чети внимателно какво казва СРС по този въпрос
Благодаря Ви за мнението – чета и не вярвам, че Вие не сте прочели внимателно искането на ВКС, НК до КС (не е голям проблем, човешки същества сме – понякога грешим, дори и да мислим, че сме изключителни). Чета, че искането е за обявяване за противоконституционност на чл. 343, ал. 5 НК („изцяло“ – точен цитат). А какво ли гласи тази норма? „(5) (Нова – ДВ, бр. 67 от 2023 г.) В случаите по ал. 3 и 4 съдът може да ОТНЕМЕ в полза на държавата въздухоплавателното средство, МОТОРНО ПРЕВОЗНО СРЕДСТВО, плавателния съд или специалната машина, което е послужило за… Покажи целия коментар »
Правете разлика между чл. 343 и чл. 343б – в случая говорим за втория текст и точно в неговата ал. 5 е предвидено отнемането на колите за пияни и дрогирани и по който текст се е произнесъл СРС. Чл. 343 е за други хипотези и там действително пише, че съдът „МОЖЕ“. А в чл. 343б, ал. 5 няма място за преценка. Простот бъркате текстовете
Съдията да научи, че според наказателноправната доктрина автомобилът не е нито предмет на престъплението, нито средство за неговото извършване. това остаряло схващане от времето на Иван Ненов отдавна е отречено от практиката и от доктрината.
Тази мярка работи отлично! В цял Европа я има, само тука е противоконституционна. И затова по пътищата всеки ден се избиват хора.
Tова решение за мен е субективно.
Законът предлага вратички.
Е, малко е странно съдът да решава, че няма да отнеме колата на пиян шофьор.
Би трябвало да е по преценка на съда – а не – винаги.
Но пък от друга страна – мярката работи, защото е недопустимо да се кара пиян.
Има таксита, има часовници, трябва да си усещаш нещата.
Както пишеше някога в един учебник: „В средновековното общество рецидивът бил явление почти непознато, защото почти за всяко престъпление се налагало смъртно наказание“.
Тази мярка същи е работила добре.
Бързият преглед на мотивите е удволетворителен. Съдът трябва да може да преценява тежестта на всички наказания, за да не се стигне до прекомерна репресия. Така за един конфискацията ще е адекватна мярка, а за друг – не. Прилично го е направил колегата.
Жалко, че прякото
приложение на Конституцията от съдилищата си остава екзотика.
Зависи от гледната точка. Прочети на Влахов публикациите.
Преди да взема отношение по въпроса, ще изчакам становището на Бухала (то винаги е стойностно), но имам една незаядлива забележка – не съм срещал нормативен термин „оторизирам“, а се използУва „овластявам“, „упълномощавам“, „предоставям компетентност (правомощия)“. В контекста на мотивите би следвало да се употреби термина „съдът е овластен от законодателя“.
за Бухала с главно Б само най-хубавите думи! Той е юридическо божество, той знае и може всичко !
Хубаво е да се разбере в понеделник сутрин, че прякото прилагане на Конституцията дава възможност на „гулямците“ да се отървават със споразумение, когато са карали пияни, за разлика от обикновените хора.
Прякото прилагане на КРБ няма общо със споразумението, а с отнемането на автомобила, поне четете преди да коментирате.
„Отърваването“ е и при „загубата на собственост“, г-н читателю!
Подава се много лош сигнал към обществото, което и без това вече е изгубило всякаква надежда за справедливост и равенство на всички пред Закона. Ако въпросният псевдо-интелектуалец Нойзи беше с, да речем, 1.3 промила, при разписани в закона 1.2, иди-дойди, можеше да се направи аргументите на съда да звучат ако не приемливи, то поне разбираеми. Тук обаче имаме 2.5 промила, което е ДВОЙНО повече! Сега трябва или да се върнат всички отнети коли на гражданите, или да се отнеме и тази!