Съдът задвижи делото за еврокандидатурата на Пеевски
Депутатът от ДПС прекарва работното си време основно в Дубай, а не в България, показа журналистическо разследване
Върховният административен съд (ВАС) даде ход на делото срещу Централната избирателна комисия (ЦИК) заради отказа й да провери дали депутатът от ДПС Делян Пеевски отговаря на законовите условия за участие в предстоящите европейски избори. Жалбата срещу изборната администрация беше подадена от гражданско сдружение БОЕЦ. Очаква се съдът да излезе с решение по казуса днес.
Самият Пеевски не се появи на заседанието, макар че беше призован като заинтересована страна. Не се е явил и упълномощеният от него адвокат, съобщиха от БОЕЦ. Било е депозирано становище пред съда, в което се подкрепя позицията на ЦИК. До редакционното приключване на броя становището не беше публикувано на сайта на ВАС.
От БОЕЦ подадоха сигнал до ЦИК в края на април. В него се изразяваше съмнение, че Пеевски е спазил едно от основните изисквания за участие в изборите – да е живял в България или друга страна -членка на ЕС, поне през последните 6 месеца преди вота. Като доказателство посочиха, че през последната година депутатът от ДПС не се е явявал на работа в българския парламент и не може да бъде открит на известния му адрес в столичния хотел „Берлин“. На това основание от БОЕЦ поискаха да бъде потърсено съдействието на компетентните държавни органи, за да се установи дали Пеевски действително живее у нас или другаде в ЕС и ако не отговаря на това изискване, изборната му регистрация да бъде заличена.
Комисарите обаче на практика отказаха да разгледат сигнала по същество и да излязат с официално решение. Вместо това изпратиха на сдружението писмо, в което обявиха, че депутатът от ДПС е бил проверен от дирекция ГРАО към регионалното министерство, също както останалите кандидати, и нередности не са били открити. Достатъчно било, че според подадените от движението документи Пеевски има постоянен и настоящ адрес в България, смятат в ЦИК.
Миналата седмица от БОЕЦ внесоха касационна жалба във ВАС срещу отказа на ЦИК да се задейства. „Има много примери за лица, които имат постоянен и настоящ адрес в България и в същото време са издирвани от институциите, които обявяват, че тези лица са напуснали страната и не се намират на територията на България. Пример – така наречените „братя Галеви“, както и банкерът Цветан Василев“, изтъкнаха от сдружението.
ЗАД ГРАНИЦА
Към материалите по делото бяха приложени и резултатите от разследване на сайта „Биволъ“ за задграничните полети на Пеевски в периода 2016-2018 г. От тях става ясно, че депутатът е прекарал повечето си работни дни за това време извън страната – в Дубай. Информацията на „Бивол“ сочи, че той фигурира с два паспорта в полетните листи на авиокомпанията Emirates Airlines, тъй като в качеството си на народен представител има право и на дипломатически паспорт. Лети до Дубай предимно през Виена, по-рядко от Милано. Има и полети от Цюрих и Лондон. „Броят на пътуванията и периодите, прекарвани от депутата извън страната, повдигат съмнения дали Пеевски реално живее в България по смисъла на изборния закон и има ли право да се кандидатира за европейските избори“, посочват от „Биволъ“. Отсъствията на Пеевски се извиняват от парламентарната му група с мотива, че са по уважителни причини. Това означава, че той продължава да получава депутатската си заплата, въпреки че изобщо не се появява в Народното събрание и не участва в работата му. Какви са уважителните причини, които го карат толкова често да пътува до ОАЕ, няма кой да каже.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте