Съдът даде коз на екозащитниците за новия план за Пирин
Тричленен състав на Върховния административен съд е отменил решението на служебния екоминистър Ирина Костова от 1 март 2017 г., че планът за актуализацията на плана за управление на националния парк „Пирин“ не се нуждае от оценка за въздействието върху околната среда. Това съобщиха от коалицията „За да остане природа в България“, която обжалваше това решение и е спечелила делото на първа инстанция.
Решението обаче може да бъде обжалвано пред петчленка в 14-дневен срок от Министерството на околната среда и водите. От ведомството коментираха пред Mediapool, че още не са получили констатациите на съда и като се запознаят с тях ще решат дали да го протестират или да г о приемат.
Произнасянето на тричленката на практика подкрепя мнението на природозащитниците, че плановете за управление на парковете трябва да бъдат подлагани на екологична оценка и оценка за степента на въздействие върху защитените зони от Натура 2000, съвпадащи с границите на парка.
Не може екооценки на парче
Становището на съда е, че когато се планират действия върху защитена територия, те не трябва да увреждат околната среда, коментира Тома Белев, председател на Асоциацията на българските паркове, пред Mediapool. По думите му това означава, че планът за управление на този и останалите паркове трябва да включва конкретни инвестиционни проекти и дейности, евентуална плътност на застрояване, добив на природни ресурси и всичко, което може да засегне околната среда. В такъв вид вече планът трябва да бъде подложен на екооценка, защото той е като общия устройствен план на общината, а не както е сегашната актуализация – „широка врата за инвестиционни намерения, за които министерството на околната среда обяснява, че ще прави екооценки на парче, посочва Белев.
Той коментира, че при одобряване на инвестиционни планове на парче се губи общата картина за въздействието им заедно върху околната среда.
Очаква се преработка на документа
Според него, ако екоминистерството не обжалва това решение на съда или то бъде потвърдено от петчленка, следващият ход трябва да е преработка на плана за управление на парка „Пирин“, изготвен с европари от фирмата „Пролес Инженеринг“, за която се смята, че е свързана с концесионера на ски зоната в Банско „Юлен“.
„Това дело е индикатор каква трябва да е политиката на екоминистерството, защото заложените в този план проблеми съществуват и в проекта за плана за управление на парк „Витоша“ и в одобрения вече план за парк „Рила“, коментира още Белев. Той изрази съжаление, че управляващите не само не се съобразяват с националното и европейската екозаконодателство, но и не приемат на сериозно предупрежденията на природозащитниците.
„Съдът реално отрече всички досегашни твърдения на екоминистъра Нено Димов, че рамкови документи няма нужда да се подлагат на екооценка“, допълва представителят на „За да остане природа в България.
Делото за последната поправка в плана – на 14 май
Коалицията припомня, че заведе и второ дело по казуса с парк „Пирин“. Тя обжалва решението на правителството от декември 2017 г. за промяна на стария план за управление на „Пирин“, с което по подобен начин като в блокираната актуализация отваря за строителство 48% от територията на парка. Първото заседание по делото е насрочено за 14 май.
Сега обявеното решение на ВАС е по второто от поредица дела, заведени от екоорганизации и от самата „Пролес“ след поредицата от неадекватни решения на Ирина Костова, взети панически в рамките на няколко дни относно плана за Пирин.
На 1 март 2017 г. тя реши, че документът няма нужда от екооценка, но на 6 март отмени това свое решение, а на 13 март излезе с три допълнения на предишните две решения, едно от които за изготвянето на такава преценка.
Втора загуба на МОСВ по казуса
По второто решение тричленка на ВАС се произнесе през август 2017 г. като го отмени. Тогава магистратите подкрепиха жалбата на „Пролес“, тъй като служебната министърка не е мотивирала защо се отмята от решението си от 1 март, че планът няма нужда от екооценка и може да се разгледа в настоящия си вид от Висшия експертен екологичен съвет. „Последвалото лавинообразно издаване на последващи и отменящи актове, не дава основание на съда да приеме, че именно оспорваните актове са крайният акт на инициираното пред министъра на околната среда и водите административно производство“, обявиха тогава от ВАС.
По онова време от екоминистерството казаха, че няма да коментират случая, докато съдът не се произнесе и по обжалването на първото решение на Костова, с което тя преценява, че проектопланът за парк „Пирин“ не се нуждае от екооценка и на практика заплита целия правен възел около управлението на защитената територия.
Сега такова произнасяне има, но ведомството иска време, за да се запознае с мотивите му, за да реши дали да го обжалва.
Това решение се протестира от редица екоорганизации, според които документът трябва задължително да мине през екологична оценка. Тепърва обаче ще се решава дали да се образува дело. МОСВ няма да предприема нищо, докато казусът не се изясни цялостно в съда.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте