Лидерът на БСП в оставка и министър на икономиката Корнелия Нинова настоява до края на февруари да бъде изработен закон, който по думите ѝ да спре „произвола на колекторските фирми“. Това обяви вицепремиерът преди началото на срещата между представители на управляващата коалиция за изготвянето на такъв законопроект.

У нас в момента работят 17 колекторски фирми, каза Нинова. Тя посочи, че хората са подложени на психологически, а на някои места и на физически натиск за събиране на вземания и е време да се сложи край на тормоза на хората.

„Целта на нашата среща днес е държавата да си влезе в ролята и да защити семействата и домакинствата от произвола на колекторски фирми“, каза лидерът на БСП в оставка. Според Нинова има политическа воля да се реши този въпрос.

Министърът на икономиката каза, че в Комисията за защита на потребителите всеки ден постъпват жалби срещу събирачи на вземания. Комисията е ресора на Министерство на икономиката и индустрията, което Нинова ръководи.

Корнтелия Нинова каза, че със закона ще се въведе ред как да става уведомяването на длъжника. Според нея не е добре да се слагат публични обяви пред жилищата на хората, както се прави сега, а те да се търсят лично по определен начин – позвъняване по телефона, писмена покана.

„Ще се направи ред, по който да бъдат уведомявани, да могат да реагират, да могат да обжалват по съдебен ред тези искания. Така го обобщаваме – ред и правила и пълен контрол върху това, което се случва“, каза Корнелия Нинова.

Тя съобщи, че в работата по изготвянето на законопроекта ще бъдат включени и 7 – 8 неправителствените организации, които се занимават с тази тема и защитават правата на гражданите.

Министърът на икономиката каза, че очаква да има отпор срещу законопроекта, защото преди неговото приемане е зациклило. За това сега тя е предложила да се фиксира срок и до края на февруари законопроектът да мине през парламента.

Според Нинова един от големите въпроси е, че длъжниците не знаят какво се случва със задълженията им и изведнъж ги изненадват събирачите на вземания. Затова тя иска в първото споразумение по кредита да е записано изрично и длъжника да даде съгласие неговото вземане да бъде прехвърлено на втори, на трети лица. Когато той знае за това предварително и си е дал съгласието, то той може да очаква такава реакция, а не просто да бъде изненадан по никое време, коментира Нинова.

Другите въпроси, които ще бъдат уредени в закона, са свързани с лихви, такси, проценти. „Например тези лихви или такси да покриват разходите, които са необходими за събирането на вземането, а не просто така безразборно някой решава, че на 5 лв. дължиш 500. На това също трябва да се сложи някаква регламентация“, каза Нинова.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar