Просветното министерство е сигнализирало прокуратурата за помагало за първи клас, в което родители видяха „джендър агитация“. Причина за сигнала обаче не е проблемният текст, а това, че авторите неправомерно са използвали името на институцията.

За помагалото в последните дни се шуми в социалните мрежи заради задача, която гласи: „Панталонките на момченцето струват 10 лева, а блузката му е с 20 лв. по-скъпа. Колко струва роклята му?“. Новината обаче се смята за фалшива, тъй като авторите твърдят, че става дума за обикновена техническа грешка и проблемните бройки ще бъдат спрени и заменени с поправени – задачата трябва да гласи: „Колко струват двете дрешки“.

За МОН проблемът е, че на корицата на помагалото пише, че то е одобрено от министерството. „Това не е вярно и ние сме подали сигнал към прокуратурата за това“, коментира пред „Сега“ зам.-министърът на образованието Деница Сачева. По думите й министерството е одобрило помагало през 2011 г. на издателство „Вега 74“. „В момента това издателство „Сън рей“ използва труда на този авторски колектив, дали правилно или не, не знам. Но те издават помагало, в което допускат тази печатна грешка, за която може да спорим дали е волно или неволно, като на корицата на това помагало пише, че е одобрено от министерството“.

ФОРУМ

Деница Сачева взе участие в международен форум „София казва „НЕ“ на словото на омразата и екстремизма“, организиран от Сдружението за човешки права „Маргиналия“ и „Интернет общество – България“. Сачева, чието министерство беше обвинено около дебата за Истанбулската конвенция, че агитира децата да избират сами пола си, заяви пред „Сега“, че „тази тема се използва за пропаганда и раздели обществото по недопустим начин“. „Надявам се, че след изявлението на премиера за Истанбулската конвенция темата е затворена. Смятам, че тази тема беше превратно отворена в българското общество и последните атаки към Министерството на образованието в някаква степен бяха злоумишлени. Най-малкото, което е помагалото с момченцето, не е помагало, което ние сме одобрили“, добави тя.

На форума срещу езика на омразата взеха участие столичният кмет Йорданка Фандъкова, зам.-министърът на външните работи Георг Георгиев, посланиците на САЩ – Ерик Рубин, и Израел – Ирит Лилиан, еврейски организации, университетски преподаватели и общественици. Всички те осъдиха, освен проявите на нетолерантност, дискриминация и омраза и провеждането на факелното шествие Луков марш.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar