ЕС обмисля законови регулации на изкуствения интелект – заради ChatGPT
Нужен е международен стандарт за тази индустрия, смята еврокомисаря Тиери Бретон
В Брюксел се обсъжда нов закон за изкуствения интелект, който да ограничи рисковете от различните нови модели AI, обяви тази седмица еврокомисарят по вътрешния пазар Тиери Бретон пред „Ройтерс“. Повод за това бе най-впечатляващия ИИ в последно време – езиковият модел и чатбот ChatGPT.
В момента съществуват някои регулации за инструменти, ползващи изкуствен интелект, но те са много повърхностни – според тях например ChatGPT е AI система с общо предназначение и може да се ползва за всякакви цели. Някои от тях обаче може да са опасни за европейските граждани – например проверка на кандидати за работа или оценка на кредитоспособността.
Вече има индикации, че ChatGPT споделя някои предразсъдъци на хората, с чиито данни се е обучил – макар да няма още скандали с расистки изцепки като други чатботове през годините. Когато обаче този инструмент се ползва от бизнеса или банковата индустрия, това може да засегне изключително много хора.
Затова е нужна промяна на законодателството, което да оцени изкуствен интелект като ChatGPT като високорисков, и да наложи по-строги изисквания за употребата му в определени области и индустрии.
Бизнесът и анализаторите обаче се притесняват, че твърде строги регулации могат да забавят развитието на индустрията, която бързо може да се окаже ключова. ChatGPT вече се ползва като помощник във всякакви задачи, свързани с писането на текст – от учители, рекламисти, журналисти, програмисти.
Тиери Бретон обаче подчертава, че обществеността трябва да бъде запозната с рисковете, свързани с ИИ, като пристрастна или неточна информация, и нарушаване на авторски права на материалите, които се ползват за обучение.
„ИИ решенията дават страхотни възможности на бизнеса и гражданите, но имат и своите рискове. Затова ни трябва солидна регулаторна мярка, за да осигурим изкуствен интелект, на който може да се доверим – такъв, базиран на висококачествени данни“, коментира еврокомисарят.
ChatGPT в момента се води в отворен тест за изследователски цели. Данните, с които е обучен, са актуални към 2021 г. – тоест вече са остарели с повече от година. Не е ясно на какъв принцип ще се обновяват, макар компанията OpenAI, която разработва чатбота, да обяви наскоро платена негова версия.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
5
Коментирайте
I’m curious to find out what blog platform you have been working with?
https://instaplus.info/
Закончил чтение вашей статьи о подходе Европейского союза к регулированию искусственного интеллекта, и должен сказать, что это прозрение! Впечатляет, как ЕС активно рассматривает этические и правовые аспекты технологии искусственного интеллекта, такой как https://chatgptdeutschkostenlos.de/. Для тех, кто следит за развитием ИИ, важно видеть, что правительственные органы принимают проактивные меры, чтобы обеспечить ответственное использование ИИ. Важно, чтобы законодатели находили баланс между поощрением инноваций и защитой индивидуальных прав и конфиденциальности. Обсуждение вопросов ответственности и судебной ответственности в случаях неисправностей ИИ особенно увлекательно. Это сложная проблема, требующая тщательного рассмотрения, и я ценю ваш анализ различных точек зрения.
This is a very useful post Great work
https://www.chatgptdeutsch.de/
Търсите ли начин да използвате базиран на изкуствен интелект чатбот и да генерирате невероятни, уникални разговори? Тогава сте попаднали на правилното място с ChatGPT Deutsch от https://gptdeutsch.de/. С ChatGPT Deutsch можете да използвате API на OpenAI безплатно и без регистрация, което ви дава безплатен и неограничен достъп до тази невероятна технология.
Ik ben het eens met het bovenstaande standpunt. U kunt Chatgpt gratis gebruiken op https://gptnederlands.nl/