ЕК ни пита за „златните паспорти“ на богати чужденци
ЕК е изпратила на 1 април писма до България, Малта и Кипър писма заради схемата за продажба на гражданство срещу големи инвестиции, известна и като „златни паспорти“, съобщи говорителят на институцията Кристиян Виганд, цитиран от БНР. Той отказа да даде подробности за съдържание на писмата. Виганд обаче припомни, че страните-членки трябва да спазват европейското законодателство, както и че в случаите с издаването на „златни паспорти“ има проблеми, свързани със сигурността.
България, Малта и Кипър – единствените държави в ЕС, прилагащи тази схема – бяха разкритикувани от Брюксел, че не правят щателни проверки на богатите инвеститори, на които дават гражданство срещу щедри инвестиции.
В началото на декември м.г. ЕК поиска от властите в Кипър да разследват подозрения за нередности при издаването на паспорти на чужди граждани срещу големи инвестиции. Институцията изпрати официално писмо в Никозия, след като стана ясно, че през ноември м.г. е било отнето кипърското гражданство на 26 души, основно на руски граждани. Официално не бяха съобщени причините за отнемането на паспортите на тези хора. ЕК тогава попита Никозия как възнамерява да попречи на хора с рискови профили да получават паспорти в бъдеще. ЕК настоява Кипър да промени схемата, по която дава гражданство на лица извън ЕС срещу големи инвестиции. Според ЕК тази система може да позволи на групи от организираната престъпност да проникнат в ЕС.
Тогава ЕК изпрати запитване и до Малта относно въведената и там схема за т.нар. „златни паспорти“. От властта във Валета беше поискано обяснение как възнамерява да реши проблемите, които местната Bank of Valletta има при мониторинга на чужденци, получили право на гражданство срещу големи инвестиции на острова.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте