Еврокомисията да продължи да наблюдава съдебната реформа и борбата с корупцията в България в рамките на Механизма за сътрудничество и проверка (МСП), докато все още няма изцяло функциониращ механизъм за наблюдение на зачитането на демокрацията, върховенството на закона и основните права. Който да бъде приложен за всички страни членки на ЕС.

ЕК да използва също така всички други налични инструменти, включително процедури за нарушаване на европейските ценности, марката за върховенство на закона и инструментите на бюджета, когато те бъдат налични.

Призивът се съдържа в проект на предложение за резолюция. Той трябва да бъде гласуван на 1 октомври в Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи в Европарламента.

Проектът е изготвен от председателя на комисията, испанския социалист Хуан Фернандо Лопес Агилар.

Сред основанията е обмяната на мнения, направена от членовете на мониторинговата група за България на 28 август в ЕП. Те са евродепутати от споменатата комисия.

Гласуването става само ден, след като Еврокомисията огласи докладите за върховенството на закона в страните членки на Съюза. България бе критикувана за липса на прозрачност в медиите и атаки срещу журналисти, както и за липса на отчетност на главния прокурор.

Еврокомисарят по прозрачността и ценностите Вера Йоурова бе категорична, че мониторинът над България ще продължи, докато необходимите реформи у нас не бъдат завършени.

На 22 октомври 2019 г. ЕК реши мониторингът над България да падне. Тогава Брюксел обяви, че няма да има нов доклад за страната ни.

Но преди да вземе окончателно решение за прекратяване на МСП, Комисията ще вземе предвид становищата на Европарламента и Съвета на ЕС. На 20 декември 2019 г. евродепутатите подкрепиха падането на мониторинга. След произнасяне на Съвета трябва да има окончателно решение на Комисията.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar