Борисов съвсем отстъпи: Да правим кабинет, а не изборен кодекс за след 4 г.
Машините са изключително добри, комисията може да работи и по-дълго, а разписките от устройствата да се обработват в преброителен център, предлага лидерът на ГЕРБ
Истинската задача пред нас, ако сме отговорни политически партии и хора, не е Изборният кодекс, а да се състави техническо, кратко правителство, да мине зимата, за да работи парламентът.
Това обяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в онлайн излъчване във фейсбук.
Това е третият му коментар, откакто през нощта срещу 17 ноември правната комисия по предложения на ГЕРБ и БСП прекрои изцяло кодекса, като върна хартиената бюлетина, въведе броене на разписките от машините, вместо устройствата да отчитат вота, закри обществения съвет към ЦИК и завиши изискванията за разкриване на секция зад граница. „Промяната“ и ДБ напуснаха банките си и ще се върнат само ако предложенията за второто четене на закона се изтеглят, или когато кодексът влезе в пленарната зала, за да гласуват срещу тях.
Още миналия четвъртък Борисов смъмри своите и обяви, че този драматизъм и бързане са били излишни. В петък граждани излязоха на протест, а в събота лидерът на ГЕРБ прие искането на ПП и ДБ за комисия, която да огледа промените наново. Той обаче предлагаше тя да работи само седмица, а според Христо Иванов това е несериозно. Вчера Борисов вече заговори за по-дълъг срок.
Трябва да бъдем максимално
диалогични, защото ние сме въвели машинното гласуване и ако има несъвършенства, да бъдат отстранени в рамките на седмица-две, не е фатален този срок, отстъпи той. И добави, че работата на тази комисия е много важна.
Партиите в парламента трябва да направим правителство – дали с първи, втори или трети мандат. Основната цел е правителство, не изборен кодекс за след 4 години, категоричен бе лидерът на ГЕРБ.
Ние никога не сме работили от позицията на силата, винаги сме търсили диалог и разбирателство, особено като става въпрос за правила за провеждане на избори, настоя експремиерът. Обвиненията към съюзилите се по промените ГЕРБ, БСП и ДПС бяха именно в демонстрация на сила и пробване на ново „мнозинство на статуквото“, което да се реализира с мандат на Стефан Янев.
ГЕРБ нямат намерение да правят компромис с връщането на хартиената бюлетина, заявиха през последните дни всички водещи фигури от партията. Борисов обаче даде да се разбере, че може да се отстъпи от пълното обезсмисляне на машините с решението разписките да се броят като втори вид бюлетини. Лидерът поръча на депутатите от ГЕРБ в бъдещата комисия да направят така, че „резултатът, който излиза от машината като флашка, да бъде преброен със съответната квитанция“.
Нямаме спор по машините, имаме спор кое гарантира това, което отчита машината и след това флашката, обяви Борисов. Пошегува се, че
лоша „борисовка“ няма
Христо Иванов нарече машините „борисовки“, защото са купени при кабинета „Борисов 3“ по решение на ЦИК, оглавявана тогава от представител на ГЕРБ. А и щом сме направили промяната към машинно гласуване, значи сме най-демократичната партия, обясни той.
Към кое статукво и към кое минало казват, че ги връщаме, когато ние сме осигурили, закупени са изключително добри машини, попита Борисов. И пак повтори: Машините са добри и ни вършат работа, затова ние винаги сме поддържали машинното гласуване.
Той предлага да се създаде преброителен център, в който да се броят разписките от машините.
А истинският разговор е за правителство по време на криза, по време на война, потрети Борисов.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте