„Репортери без граници“: Медийната среда в България никога не е била по-зле
Медийната среда в България не е била по-лоша, откакто страната е демокрация, обяви генералният секретар на международната организация „Репортери без граници“ Кристоф Делоар в четвъртък след среща при президента Румен Радев. „Ситуацията е абсолютно ужасяваща. Вероятно никога не е била толкова зле, колкото сега, допълни директорът на „Репортери без граници“ за Източна Европа и Балканите Полин Аде-Мевел.
„Изразихме тревогата си от назначението на следващия главен прокурор, смятайки, че кандидатът, който би бил назначен, изрази възгледи за медиите, които не са свързани с професионална безпристрастност и достойнство. Това е риск не само за журналистиката, но и за демокрацията“, каза Делоар.
Кристоф Делоар сподели, че „Репортери без граници“ са потърсили среща с президента след обявяването на последния си доклад, в който България е на 111-то място по свобода на словото. От 2006 г. насам страната пропада все по-надолу и в момента е на дъното на класацията сред страните от ЕС.
Причината за това е натискът върху журналисти, както и атаки срещу тях – включително физически и вербални; превръщането на медии в инструмент за разправа с опоненти и за постигане на икономически и политически цели, избори Делоар.
„Трябва да сме сигурни, че гласът ни може да бъде чут в България и ситуацията да започне да се подобрява“, каза Полин Аде-Мевел.
„Очевидно е, че президентът е напълно наясно с причините, заради които страната е на 111-о място в индекса ни“, коментира генералният секретар на организацията: „Намираме, че е смело от негова страна, като президент на България, да се включва и да изразява ясен възглед за медийната свобода, вместо да отрича всичко, той предпочита да опише истинската ситуация и това е единственият начин тя да бъде подобрена“.
Делоар заяви, че са представили пред държавния глава опасението от номинацията и възможния избор на нов главен прокурор, който публично говори срещу медии, което, по думите му, е заплаха не само за медиите, но и за демокрацията.
На въпрос имали ли са срещи с представители на правителството, Делоар заяви, че от 3 години чакат отговор от Бойко Борисов.
„Бюрото ни за Източна Европа и Балканите се опитва да се свърже с премиера от три години. Днес за пръв път получихме отговор – отрицателен, но за пръв път ни отговориха, че премиерът е в Брюксел, така че не е възможно да се срещнем днес“, съобщи Делоар.
„За нас този отговор е първа стъпка към започването на диалог“, коментира оптимистично Аде-Мевел.
Делоар е на мнение, че всички политици и представители на властта трябва да бъдат ангажирани с гарантирането и защитата на свободата на словото и независимостта на медиите.
Той окачестви ситуацията в България така „Ако трябва да обобщя – има нещо като медийна гражданска война в България. Това не е плурализъм„.
Генералният секретар на „Репортери без граници“ и представителката на европейското бюро изброиха и възможни и препоръчителни мерки, от които трябва да се започне за промяна по отношение на медиите и медийната свобода в страната.
Препоръчахме и нов медиен закон, който да осигури редакционната независимост и авторитета на журналистиката, каза Делоар и поясни: „Да се реагира не е достатъчно. Необходима е системна реформа“.
„Репортери без граници“ настояват също за мерки срещу посегателствата, атаките и заплахите срещу журналисти; срещу медийната концентрация и за независимостта на обществените медии БНТ и БНР.
Представителите на организацията припомниха, че България е подписала Международната декларация за информация и демокрация (International Initiative on Information & Democracy), представена преди година от „Репортери без граници“.
Прессекретариатът на президента Радев съобщи, че на срещата с Кристоф Делоар и Полин Адес-Мевел са обсъдени състоянието на медийната среда в България, доверието на гражданите в медиите, професионалните стандарти в журналистиката, моделите за финансиране на българските медии и подходите за отстояване на независимостта на редакционната политика.
По-нататък в съобщението се казва:
Според държавния глава 111-ото място на България в Индекса за свободата на пресата на „Репортери без граници“ е тревожно преди всичко заради констатираните сериозни проблеми в медийната сфера, която е призвана да бъде опора на демократичните процеси.
Липсата на всеобхватен медиен закон, който да задава стандарти и да регулира дейността на всички медии у нас, е сред причините за състоянието на медийната среда, е било посочено на срещата. По думите на президента, финансирането е ключов въпрос за гарантирането на свободата, независимостта и плурализма в медиите и са необходими ясни критерии за достъп до европейско финансиране и справедливото им разпределение.
Кристоф Делоар и Полин Адес-Мевел са изразили загриженост, че в последните 13 години в България се наблюдава устойчива тенденция на влошаване на свободата на словото. Като проблем пред страната ни те са откроили и липсата на ефективни резултати в разследването на случаи на нападение и заплахи срещу български разследващи журналисти, допълниха от президентството.
Двамата са оценили високо публичните послания на президента Румен Радев в подкрепа на свободата на словото, независимостта на медиите и защитата на професионалните стандарти на журналистите. Според тях е необходимо българските институции да пристъпят към приемането на адекватно законодателство, което да гарантира независимостта на редакционната политика в медиите от политическа и икономическа зависимост, както и за безопасността на разследващите журналисти.
Президентът Радев е поставил въпроса за предоставяне на информация на страната ни за работещите модели и добрите европейски практики при усвояването на средства от Европейския съюз в държавите с утвърдени демократични традиции.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте