В ново становище
Спецсъдиите настояват сами да избират къде да правораздават
Съдиите от специализираните съдилища настояват сами да решават къде да бъдат преназначени, а това да не зависи от едностранно решение на Висшия съдебен съвет (ВСС). Това се казва в допълнително становище (виж тук) срещу промените в Закона за съдебната власт (ЗСВ), което съдиите изпратиха до парламента.
Миналата седмица съдиите от спецсъда написаха декларация, в която определиха критериите за преназначаването им след закриването на специализираните съдилища и прокуратури като изселване.
Повод за гневната им реакция станаха критериите за преназначаването им в приетия от правителството проект за промени в ЗСВ (виж проекта тук). Първоначалното предложение беше магистратите да бъдат преназначени по реда на чл. 194, ал. 1 от ЗСВ като те самите посочат къде искат да работят – да се върнат на старата си длъжност или на друга, равна по степен. В окончателния вариант обаче беше предвидено ВСС да разкрие длъжности в окръжните и апелативните съдилища и прокуратури, с оглед степента на натовареност, като за съдилищата да се гледат само наказателните отделения. След това магистратите ще имат 14 дни да подадат заявление, в което да кажат на коя разкрита бройка и в кой съд/прокуратура искат да работят.
Съдиите са против ВСС да приема критерии за преназначаване, включващи последната комплексна оценка от атестирането, продължителността на стажа в съда и общ юридически стаж, както и предходно заемане на съдийска длъжност в съда, за който е подадено заявлението. Те ще се прилагат, когато за дадено място има повече от един кандидат. Текстовете предвиждат също съдиите, които не са преназначени на исканата длъжност, да подават нови заявления за други останали разкрити места. Аналогично е и предложението на преназначаването на прокурорите и следователите.
В допълненото становище, в което вече са включени и съдиите от апелативния спецсъд, се казва, че измененията противоречат на Конституцията и на Хартата на основните права на европейския съюз, според която всеки има право да работи и да упражнява свободно избрана или приета професия. Те цитират и решение №6 от 2016 г. на Конституционния съд, според което въпреки че правоотношенията на магистратите не са трудови, а самостоятелен вид административни правоотношения по изпълнение на платена държавна служба, в изпълнение на функциите им при осъществяване на съдебната власт, за тях са приложими принципите и разпоредбите на международните актове и на вътрешното ни законодателство, свързани с правото на труд и неговата защита.
„При закриване на съд и преназначаване на магистрат е налице изменение в правоотношението, което включва промяна на мястото на работа и изисква съгласие на страните. Едностранното определяне от кадровия орган на местата, на които магистратите са ограничени да подадат заявление за преназначаване, представлява форма на принуда да приемат определени условия за запазване на правоотношенията им и е несъвместимо с всичките норми, регламентиращи правото на свободен избор на работно място и забраната за едностранно изменение на правоотношението“, се казва в становището.
Според съдиите изменената процедура за преназначаването им ще предизвика поредица от дела срещу решенията на ВСС, а това ще доведе до неяснота за техния статут след закриване на съдилищата.
„Налице е зле прикрит опит за отстраняване на конкретни магистрати от разглежданите от тях дела“, посочват съдиите, като обясняват, че е невъзможно магистрат с неясен статут да продължи да гледа дела. Те допускат, че предвид очакваните обжалвания на решенията на ВСС, окончателното решаване на статута им може да отнеме и години, като през това време на съдиите няма да бъде възлагана никаква работа, а това ще доведе и до нарушаване на правото на гражданите на правосъдие в разумен срок.
Спецсъдиите критикуват и мотивите на правителството за закриването на специализираните съдилища и прокуратури, свързани с „критични оценки“ на европейските институции и „цялостното обществено възприятие“ за неефективността им в противодействието на корупцията. Съдиите напомнят, че корупционните престъпления са им подсъдни от 2017 г, а общественото възприятие за ефективността на борбата с корупцията е било негативно и преди това, когато тези дела са гледани в общите съдилища.
„Неясно е как с връщането на старата, доказала в продължение на десетилетия своята неефективност уредба, ще се подобри работата по тези дела и ще се променят обществените възприятия за ефективността на органите за противодействие на корупцията. Ето защо и тази част от мотивите на законопроекта е в пряко противоречие с целите, които уж се преследват“, заявяват съдиите.
В тази връзка от Специализираната прокуратура съобщиха, че са разговаряли с представители на Европейската комисия (ЕК), като акцент е била именно работата им по противодействие на корупцията по високите етажи на властта и закриването на специализираните съдилища и прокуратури. Прокуратурата е представила данни за 292 досъдебни производства за корупция през изминалата година. Приключените разследвания са били 27, а на съд са предадени 66 души. Прокуратурата е отчела пред ЕК, че сред разследваните са министри, заместник-министър, председател и главен секретар на държавна агенция, полицаи, митничари, общински съветник, кметове и др.
Шефката на спецпрокуратурата Валентина Маджарова е заявила, че закриването на специализираните съдилища и прокуратури застрашава върховенството на закона в България, тъй като с него се цели единствено и само закриване на структури на съдебната власт, които са доказали своята ефективност в борбата с организираната престъпност.
Същевременно със законопроекта не се извършва съдебна реформа и не се предоставя никакво ново решение за борбата с организираната престъпност и корупцията по високите етажи на властта, което неминуемо ще доведе до негативен ефект, е казала Маджарова.
55
Коментирайте
Ами кат’ не са доволни да ги уволняват 🙂 Аман от претенции без покритие!
Да, прави са спецовете, но донякъде. За тази част от тях, които не се бяха навели на Спец прокуратурата следва сами да изберат къде да продължат кариерното си развитие. Тези от тях, обаче а те ХИМ не са малко които правиха всякакво и по всяко време фелацио на СП – да ги изпратят в РС в Оряхово, грудово, зеездец и въобще на майната си. На Маджарова , която още мека -да бъде изпратена за Районен инспектор в Грудово. Останалите спец прокурори , след снимка пред галите или ЦУМ да се изпратят -по родните им места. И без това софианците сме… Покажи целия коментар »
Ами прави са ! защо само за тях трябва да има нови и специално за тях правила. Такива не е имало при назначаването им. А всички са назначавани с конкурси и то еднакви като за всички други магистрати ! нека се върнем назад в историята и да видим каква е практиката била в такива случаи при закриване или намаляване на щататовете. То и за това си има такъв член и сега в ЗСВ. Защо трябва специално да се променя, каква е целта , да бъдат репресирани тези магистрати ли ??? защо ??? нека спазваме разпоредбите и духа на закона ,… Покажи целия коментар »
Много модерно стана да се цитира Конституцията, но се чете като дяволът Евангелието. Спомняте ли си много отдавна, когато се закри Следствието и следователи по техен избор станаха прокурори. Ами сега е същото. Така, както бяха назначени магистрати в новосъздадените специализирани органи на съд.власт, ще бъдат преназначени по техен избор в равен по степен орган на съд.власт. Не разбирам, къде е проблема, защото ще има конкурс, ли се плашат, или защото двойно ще им намалеят възнагражденията, а може би не всички от тях ще останат да живеят и работят в София. Защо, вече никой от колегите от спец. съдилищата не… Покажи целия коментар »
Софийските съдилища винаги са имали по- високо ниво на независимост от провинциалните.Справка- сигнала на колегата от РС Пловдив, разкриващ порочни практики на председателя на съда и облагодетелстване на зам.министър Демерджиев, който иначе е борец за съдебна реформа.
Еее, очевидно има “ пострадали“ от специализираното правосъдие. Въпроса е биха ли се заявили публично, за да преценим с основание ли са подсъдими или искат чрез закриване да си гарантират оправдаването
„Специализираната прокуратура и съд повече вредят на правосъдието и на чувството за справедливост и последното нещо, с което те се занимават е да разкриват тежки престъпления и да борят корупцията. Затова се налага разбирането, че те трябва да бъдат премахнати. Защото ако тези институции бяха специализирани в нещо, то беше в процесуално изнудване.“
Сядам да гледам с Черно Джони и бадеми поредната глупост на Ицо и министърката, дето ще отнесе попръжни отвсякъде. Като тръгне в НСкия съд процес срещу 20 подсъдими с 30 адвоката! Че те само противоепидемичните мерки няма да могат да спазят една година и само ще ме разкарват от София.
„Спец“ съдиите да имат право на избор, измежду районните съдилища в районни центрове с под 15 000 население, ако не отговаря на ценза им- на трудовата борса, или пазара на свободните професии.
В Районния съд в Пещера…
Наистина е противоконституционно, затова е крайно време да отпадне привилегията на преместването по желание за общите съдилища, която се ползва само за „наши“ хора. Така няма да има какво да претендират „спецовете“.
Това няма как да се случи и за работещите в съдебната система е ясно.
Има свободни места в редица ТО към районни прокуратури, и в няколко районни съдилища. Ако си мислят, че станали много квалифицирани в специализирания съд и трябва да им намерят места от апелативен съд/прокуратура нагоре, много бъркат! Пък не е задължително и да са цял живот магистрати, нали?
Какво е мнението на Васил Божков, дали случайно знаете ?
Мнението му съвпада с това на всички юристи и граждани, че не може за него 20 обвинения, а за другия престъпник от Магнитски – нито едно.
И аз мислех, че не е доволен
Другото е противоконституционно.
Мен ме интересува преди това специализираната прокуратура ще успее ли да да пробута на Ковеши делото Бобокови и ако това се случи и Ковеши го изнесе извън България, кой ще остане с пръст в г…
Кьовеши за разлика от Гешев не е бухалка на мафията и за нея не представляват интерес изфабрикувани единствено с цел репресия дела. Целта на делото срещу Бобокови беше да ги подържат в ареста, а през това време Дебелян Пеевски да сложи ръка на бизнеса им. Така че скоро сами ще си го прекратят. А всички се надяваме Кьовеши да подгони истински виновните.
Е, значи братя Бобокови не ги е стах да са при Кьовеши?! Дали?!
Че що да ги е страх. Основният им свидетел падна отвисоко.
Но тези май им се иска да им дадат право да си изберат ВКС, ей така, защото са много заслужили!
Ех, че весело ще стане с делцата! Потривам ръце как ще се разпилеят по широкия свят, и журналята ще питат: „Ама къде отиде Маринела?“ Маринела и тя не знае къде е отишла …. по пътя се изсипала ….
Айде, още едни привилегировани с „бонуси“! Вместо да отменим настоящите и да осъдим тези, които ги приеха, като ги оринем от системата, ще обсъждаме още едни с претенции да си избират къде да работят! Никъде няма подобно малоумие! Работи се там, където има нужда и има открити вече места!
Да ги питам тези от окръжните съдилища какво ще правят като се отведат спецовете от всички дела. Да видим ще гледат ли делата на кмета на родния им град или ще гледат да се отведат и те, като ги нападнат кметските роднини.
Понеже „специализантите“ от специализираните нямат роднини ли? Има си правила – при отвод на целия състав на съда делата сеизпращат вдруги равни по степен. Нищо сложно няма.
АА, значи ни чакат няколко години, докато делата си намерят съдия- докладчика.
Това е изключително нахално от тяхна страна.
Да, бе! Това да не е концерт юо желание.
Колеги от други институции, не се излагайте, само защото завиждате на спецовете. Естествено, че е противоконституционно преназначаването по този начин. Иска се съгласие на всеки един магистрат, ако няма съгласие не може да бъде преназначен. Четете Конституцията.
Уважаеми колеги, очевино на малко конкурски сте се явявали. Специализираните съдилища не носят специално отношение към магистратите. Ситуацията е подобна на тази при обявен конкурс за заемане на длъжност, тип като преместване. Затова, според мен задължително трябва да има критерии и конкурстно начало за заемане на разкрити длъжности в окръжните и административните съдилища и всички вие, следва да се явите на конкурс, а ако не отговаряте на критериите, да бъдете назначени според мен, не в органа, от който сте дошли, защото една не малка част от вас са били прокурори, а да се помисли за равен по степен орган на… Покажи целия коментар »
Анонимен колего, на конкурс се явяваш ако искаш, а не когато не искаш.
И аз поназнайвам нещо, нищо че не съм магистрат.
Е така де – и сега ще идеш ако искаш на конкурс. Ако не щеш и те е страх да се съревноваваш с останалите – отиваш си. Както е при всеки друг.Някой да те кара насила да се „конкурираш“?
Където трябва там, а не вас да питат. Не се излагайте!
Спецовете се взеха за много специални.
Наистина никой не ги държи насила
Определено се излагат. Излагате се.
От проба глава не боли.😄
Претенции
Съдът за специализирани поръчки на мафията беше свикнал да му се задоволяват всички прищевки срещу изпълнението на квотата поръчки на ГЕРБ и ДПС. Народът обаче каза „Баста!“
Определено имаше нещо такова
Тоя отгоре пише все едно е 9 септември и партизаните са слезли по села и градове. Айде малко по-професионални изказвания, моля.
Хайде да не бъркаме съдиите в специализираните съдилища с председателите на същите съдилища, уважаеми правни журналисти. Или Лекс е тръгнал по пътя на отишлия в небитието преПравен свят…
Говориш глупости. Кой какво е объркал? Обоснови се.
Това да не ви е концерт пожелание. Където ви пратят, там ще ходите. И претенции сега…
Ами и аз това се пита. Нагло е.
Хайде де, много претенции за нищото свършена работа от тях…. Като изключим поръчките 🙂
Нищо не вършат!
Освен да искат.
Като не ви изнася, напускайте. Никой не ви държи насила. Съдът няма да загуби от това
На хранилка си е друго
Обаче мандалото хлопна.
За теб ли хлопа мандалото?
Иска ти се,ама няма да стане!
Сърцай си там попарата и не се пречкай в краката на атовете…
МАРШ НА СЕЛО , ТЪРТЕЙ.