Мъж, бит от полицаи в Кърджали, защото го сбъркали с наркотрафикант, стигна до Комитета по правата на човека на ООН, след като не получи справедливост от три съдебни инстанции в България и от „четвърта“ в Страсбург.

Сега Комитетът по правата на човека към ООН задължи държавата да му плати справедливо обезщетение за абсурда, на който е станал жертва преди 16 години, когато в една септемврийска вечер се прибрал в родния си град (акта на комитета виж тук).

Бой от полицията за добре дошъл

Мъжът се казва Митко Ванчев. Историята, заради която стигна до ООН, започва на 15 септември 2005 г., когато той си дошъл в Кърджали от София, където по това време бил студент във втори курс в Техническия университет. Автобусът му пристигнал малко преди 20 ч. Навън било тъмно, а уличното осветление не било включено и младежът решил да слезе до Съдебната палата. Както си вървял по тротоара с пътна чанта в ръка, бил нападнат от висок мъж, който започнал да го дърпа и бута, хванал и чантата му.

Ванчев решил, че мъжът иска да го ограби и затова го ударил с юмрук в лицето. Тогава зад гърба на студента изскочил втори мъж, който започнал да го удря с юмруци в главата. След тези удари Ванчев паднал на улицата, а двамата мъже продължили да го удрят и ритат с крака. Младежът ги умолявал да престанат и ги уверявал, че ще им даде всичките си ценности. Тогава единият от нападателите извикал: „Къде е тревата? Дай тревата!“. Въпреки уверенията на студента, че няма трева и не се занимава с „такива работи“, двамата му извили ръцете, сложили му белезници и го качили в кола.

Едва тогава се легитимирали и му обяснили, че са полицаи.

В полицейското управление се установило, че е станала грешка и търсеното от полицията лице не е Митко Ванчев. Самият той е откаран в болница, където престоял четири дни за лечение на травмите от побоя.

Полицията в Кърджали прави проверка и двамата служители на МВР са наказани дисциплинарно, защото „са проявили небрежност при изпълнение на поставена задача, като не са се убедили, че лицето е разбрало тяхното служебно качество“.

Ванчев сезира Военно-окръжната прокуратура в Пловдив (по това време тя е компетентна за разследванията срещу служители на МВР), която внася обвинителен акт срещу двамата полицаи за нанесените от тях телесни повреди на Ванчев (обвинението е по чл.131, ал.1, т.2, пр.3, във връзка с чл.130, ал.1 във вр. с чл.20, ал.2 от НК).

Пловдивският военен съд ги оправдава и отхвърля гражданския иск на Ванчев, който иска обезщетение от 8000 лв. за причинените му неимуществени вреди.

Военно-апелативният съд (ВоАпС) обаче признава подсъдимите за виновни и им налага административни наказания – глоби от 1 000 лв. за всеки. Гражданският иск на Ванчев е уважен за 1500 лв.

В мотивите си ВоАпС констатира, че двамата полицаи са били цивилни, не са се легитимирали и на това отгоре са объркали Ванчев с наркотрафикант, т.е. има грешка в лицето. „Като добре обучени полицаи, завършили висше образование в Академията на МВР, те е следвало да реагират адекватно, а не да се нахвърлят върху първия срещнат младеж и да му нанасят побой. Още повече, че той е бил самичък, а те са били двама – като са имали възможност да повикат и подкрепление от други полицейски служители“, пише съдът. И подчертава, че съвсем основателно Ванчев е помислил, че е жертва на престъпници, а не, че се провежда полицейска акция.

По закон присъдата на Военно-апелативния съд е окончателна. На практика обаче не се случва така.

Обрат с окончателната осъдителна присъда

По искане на главния прокурор във Върховния касационен съд (ВКС) започва дело за отмяна на влязлата в сила присъда. Жертвата на престъплението и граждански ищец Митко Ванчев нито е уведомен за искането за възобновяване, нито е призован за разглеждането му от ВКС.

Така през 2007 г. ВКС отменя осъдителната присъда и връща делото за ново разглеждане на ВоАпС. Мотивът на върховните съдии за това са процесуални нарушения при постановяването на присъдата. Този път ВоАпС постановява оправдателни присъди за полицаите.

От мотивите му може да се цитира, че след като двамата полицаи не са познавали Ванчев, провеждали са акция срещу наркотрафиканти, които също не познавали (имали само описание), било житейски нелогично да нанесат безпричинен побой на непознато лице и то, при положение че действията му са били под контрол.

„В конкретния случай не може да става дума за грешка в обекта от страна на Сариев и Петков. Грешка в обекта ще е налице, когато деецът поради заблуда насочва своето посегателство върху друг обект, а не върху тоя, който мисли, че напада. Доколкото те са причинили телесни увреждания на лице, което действително ги е нападнало и се е съпротивлявало, то за грешка изобщо не може да се говори. Без значение е обстоятелството, дали Ванчев е бил лицето, което е трябвало да бъде задържано или не. Полициите не биха имали право да нанесат побой и на лицето или лицата, които действително е трябвало да бъдат задържани, ако последните изпълнят законните им разпореждания и не оказват съпротива“, пише вече ВоАпС при второто разглеждане на делото, при което приема за доказано, че още в началото цивилният служител на МВР, който посяга на младежа бил извикал „Стой! Полиция“. Така апелативният съд решава, че всъщност побоят е следствие от съпротивата на Ванчев и е целял само да сломи съпротивата, която оказал на орган на властта и силата не е надхвърлила необходимото.

Когато разбира, че двамата полицаи са оправдани и първоначално уваженият му граждански иск – отхвърлен, Ванчев сезира Европейския съд по правата на човека в Страсбург. През 2014 г. обаче жалбата му е обявена за недопустима. Писмото на съда, с което го уведомяват за това, е с бланкетно съдържание и не дава информация с какво не отговаря на условията за допустимост.

Да стигнеш до ООН

И ако всеки, който твърди, че основните му човешки права са нарушени, приема сезирането на съда в Страсбург за последна възможност, Ванчев и адвокатите Михаил Екимджиев и Снежана Стефанова решават, че няма да спрат до тук. Те се обръщат към Комитета по правата на човека към Организацията на обединените нации. Това е група от международни експерти, които наблюдават прилагането на Международния пакт за граждански и политически права, който е международен договор за правата на човека. България го е ратифицирала още през 1970 г.

Ванчев и защитата му твърдят, че в случая държавата е погазила забраната за подлагане на мъчение или на жестоко, безчовечно или унизително третиране или наказание, както и правото на справедлив процес.

Комитетът по правата на човека приема жалбата на българина за допустима, въпреки че преди това съдът в Страсбург я е обявил за недопустима. По принцип след произнасянето на една международна институция гражданите нямат право на жалба до следваща. В случая обаче комитетът по правата на човека към ООН се съгласява с адвокатите на Ванчев, че бланкетното и немотивирано решение на ЕСПЧ е равнозначно на непроизнасяне.

„Казусът е емблематичен с това, че когато клиентът и неговите адвокати са единодушни, че трябва да бъдат изчерпани всички възможности за търсене на справедливост, те не трябва да се спират дори след като и националният съд, и дори ЕСПЧ, са приключили казуса с неблагоприятни решения. От правна гледна точка особено ценна е констатацията на Комитета за правата на човека към ООН, че немотивираните решения на ЕСПЧ за недопустимост на жалбите са приравнени на липса на решение. Това е остра и според мен заслужена институционална критика към съда в Страсбург, който все по-често се произнася точно с такива нищо незначещи „решения“.

Вижда се, че понякога справедливост може да бъде получена и от пета международна инстанция и че в подобни случаи чакането и услията си заслужават“, коментира адвокат Екимджиев.

Преди да се произнесе дали е подложен на жестоко и унизително третиране от полицаите, той специално отбелязва, че Ванчев има медицинско свидетелство за две разкъсани рани на главата и за видими контузии на корема и че е прекарал четири дни в болница за лечение на нараняванията, получени в резултат на побоя.

Комитетът подчертава и че дисциплинарната комисия на МВР е признала, че полицаите са използвали непропорционална и ненужна физическа сила срещу Ванчев. Както и че е констатирала, че те не са се уверили, че той е разбрал, че са служители на реда.

В становището си комитетът изтъква, че Ванчев не е получил никакво обезщетение за моралните вреди, които е претърпял от боя и държавата не е доказала, че той е имал възможност за компенсация на страданията след отмяната на осъдителните присъди на полицаите.

Затова Комитетът по правата на човека към ООН заключва, че правото на българина, гарантирано от Международния пакт за граждански и политически права, да не бъде подлаган на мъчения, жестоко и безчовечно отношение, е нарушено.

Важен факт е, че с ратифицирането на пакта, България се е задължила да осигури на всяко лице, на което правата и свободите, признати в него, са били нарушени, „ефикасни средства за възстановяването им, дори и нарушението да е извършено от лице, действащо в качеството си на официално лице“. Нещо повече държавата се е задължила и „да осигури привеждането в изпълнение от компетентните власти на такова възстановяване, когато то е било признато за основателно“.

Това обаче не се е случило с Ванчев.

„Държавата е задължена да предостави на автора на сигнала ефективно средство за защита. Това изисква пълно обезщетяване на лица, чиито права по пакта са били нарушени. В настоящия случай държавата е задължена да осигури адекватно обезщетение и подходящи мерки за удовлетворение, включително възстановяване на всички съдебни и медицински разходи, както и за неимуществени вреди, понесени от автора на сигнала. Държавата също така е задължена да предприеме всички необходими стъпки за предотвратяване на подобни нарушения в бъдеще“, заявява Комитетът по правата на човека към ООН.

И напомня, че България се е присъединила към факултативния протокол към пакта и така е признала компетентността на комитета. Затова той дава на държавата 180 дни, за да му докладва какви мерки е предприела, за да обезщети Митко Ванчев.

Становището на експертите от ООН е от 8 юни 2021 г. и два месеца от тази половин година вече са изтекли. Адвокат Екимджиев обясни, че е в ход постигането на споразумение с Министерството на външните работи.

45
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
Анонимен
Анонимен
26 април 2024 19:03
Гост

­­­Г­­­о­р­­­е­­­щ­и­ ­­м­о­м­­и­­­ч­­­е­т­­а­­ ­­­в­и­­­ ­­о­­ч­­­а­­­к­­­в­а­т ­-­­-­­-> https://nu21.fun/girl?61512

Любител
Любител
18 август 2021 13:57
Гост

То, ако жалбоподателят не е гей или ромеин, или му е отказано правото да се самоопредели полово, допускането на жалбата в ЕСПЧ е кауза пердута. Подозирам, че бланкетното съдържание на тези определения за недопускане масово ще почне да се използва за жалба пред комитета на ООН. И там ще им писне от нас.

Абсолютен тотален позор за българския съд
Абсолютен тотален позор за българския съд
17 август 2021 21:16
Гост

Който отдавна не е български заради Америка за България.

Майкопродавци, соросоиди и последователи на Иуда Искариотски от последния ден на Джо Байдън. ССБ и останалите казионни клетки на мрежата на Октопода.

Анонимен
Анонимен
18 август 2021 10:11
Гост

След като отказа да си министър на правосъдието гледам имаш много свободно време да громиш соросоидите и майцепродавците.

Анонимен
Анонимен
17 август 2021 21:12
Гост

Еми това е наистина за обезщетение.

Трябва да се разглеждат всички случаи такива.

Мани.

Пореден срам за родната прокуратура
Пореден срам за родната прокуратура
17 август 2021 17:57
Гост

Гешевтурата, още от времето, когато беше Цацаратура, винаги пази мутрите, вкл. тези с пагон.

Уведомител
Уведомител
17 август 2021 14:00
Гост

И сега КОЙ орган е трябвало да уведоми жертвата?

ВКС или Главният прокурор? Тук е заровено кучето.

Същият този орган е истинският виновник за всичките ни беди по справедливост през последните 30 „демократични“ години – Съдът със съдиите.

Затова трябва съдебна, а не прокурорска реформа за сведение на Ицо Торбалан, Рада Дълбоката и Мая Общата.

DIXI

Анонимен
Анонимен
17 август 2021 13:35
Гост

Главният прокурор поискал възобновяване, лицето въобще не е уведомено за това и ВКС допуска възобновяването….май всички са в услуга на биячите. А впрочем кой беше главен тогава….?

адвокатската дейност в прокуратурата
адвокатската дейност в прокуратурата
17 август 2021 15:13
Гост

Така и делото Чората. Лицата осъдени, в затвора, и прокуратурата, по чието искане са в затвора решава да го играе на адвокат.

Анонимен
Анонимен
17 август 2021 17:19
Гост

Главен прокурор беше любимия Борис Велчев. Нека да се види що за стока е.

Липсва независим орган за проверка на сигнали
Липсва независим орган за проверка на сигнали
17 август 2021 12:28
Гост

Крайно време е да се създаде независим орган, където да можеш да подаваш сигнали при милиционерско насилие. В момента милицията се „самопроверява“ при жалба, а въпросът е независим орган, извън МВР да проверява, особено, ако не става дума за престъпление, а за нарушение. Орган с денононощен телрефон, с правомощия да арестува милиционери, на свободен денонещен достъп до РПУ-та и места за задържане, орган с правомощие да дава закрила на граждани, пострадали от милиционерската престъпност. Прокуратурата пък масово прикривна, а това значи-съучаства на милиционерската престъпност-последния случай-оказва се,че за терорът на милицията над протестиращи няма досъдебни производства-днес министъра ясно го заяви в… Покажи целия коментар »

Re:
Re:
17 август 2021 13:44
Гост

Ще направим един такъв специално за теб. Обаче ще им плащаш заплатите. Прокуратурата за какво е? Независима ли е спрямо МВР? De jure. И най-накрая красивоумните жълтопаветни безсребърници ще достигнете до Главното – Човешкият фактор а ла Гешев в прикриватурата. А той се състои изпълно от малки гешевчета по образ и подобие на #КОЙ? Ицо Торбалан, Рада Дълбоката и Мая Общата ще махнат Гешев и какво – ще изберат Гешев 2 и после Гешев 3. Същата работа и в СГС, който щял да поеме специализирания – първи път Вранеску, втори път Вранеску, трети път – системен проблем! Разберете, единственият път,… Покажи целия коментар »

Гневен
Гневен
21 август 2021 22:03
Гост

Признавам – има доста резон в твоето мнение, респективно предложение. Защото какъв „избор“, какви пет лева??
През всички тези години на „демократизъм“, кухия орган ВСС изпълнява само заданието да даде легитимност на пионката „главен прокурор“. А пък от тях нито един не си беше на мястото и не свърши абсолютно нищо в името на правото и законноста в държавата.
И със сигурност това е съществената част от задачата на изпълнителя на длъжността!!!

Гранични войски 1975
Гранични войски 1975
18 август 2021 1:04
Гост

Прокуратурата в Кърджали образува дело че момчето е набило полицайте но съда го оправда. То е било в състояние на травматична кома. Това е бг – полицията. Пълна простащина.

Анонимен
Анонимен
17 август 2021 11:29
Гост

Само ще кажа, че бях разпитван по разследване за пране на пари от следовател, който преди това е бил дисциплинарно уволнен от икономическа полиция заради „рекет“. Изводите оставям на вас.

Асдфхк
Асдфхк
17 август 2021 11:28
Гост

„В конкретния случай не може да става дума за грешка в обекта от страна на Сариев и Петков. Грешка в обекта ще е налице, когато деецът поради заблуда насочва своето посегателство върху друг обект, а не върху тоя, който мисли, че напада.“ Надявам се това да е писано от стажант, а не от съдия…

закриване на военното правосъдие-НЕЗАБАВНО
закриване на военното правосъдие-НЕЗАБАВНО
17 август 2021 12:33
Гост

Българския ВоАпС по делото Чората написа,че е възможно „непредпазливо деяние при съучастие“. Това е ПОТРЕСАВАЩА НЕКОМПЕТЕНТНОСТ, която не доведе до уволнение, редукция на заплатите, атестационен изпит, или каквито и да е последици. Самия ВКС написа,че това писание на ВоАпС показва незнание на основни правни институти-д йте ми пример друг път ВКС да е толкова остър към долна съдебна инстанция-няма такъв случай.. Когато и да бъде закрито военното правосъдие-все ще е късно. То е опасно за правовия ред. Няма оправдание в твърдение, за непредпазливо деяние при съучастие-това и за студент е непростимо да го каже. Съучастието дефинитивно предполага умисъл, ама това… Покажи целия коментар »

Ad nauseam
Ad nauseam
17 август 2021 16:11
Гост

Подписът стажантски ли е, или на някой прокурорски помощник, отбивал тогава наборната си и редовна военна служба?

Срам
Срам
17 август 2021 10:26
Гост

Пробитата ни държава трябва да се отърве от кадровиците в прокуратурата и съда. Реформата трябва да е болезнена и крайна! Нека се премахнат завинаги главният прокурор, всс, военни съдилища и прокуратури, специализирани съдилища и прокуратури, институтчета, бюра, катедри и какво ли не! Всички с милиционерски дипломи трябва да им се вземе правоспособността!

ХаджиГейов
ХаджиГейов
17 август 2021 14:15
Гост

А останалите с пуцаджийски дипломи ко ги праим?

Като колежката Мая Манолова.

Иванов
Иванов
17 август 2021 9:49
Гост

Ужас. Вярно интересен казус.

EnEPe
EnEPe
17 август 2021 9:47
Гост

Полицията ни е съставена явно от мутри в униформи

Добро утро!
Добро утро!
17 август 2021 13:47
Гост

А прокуратурата ни е съставена от бивши милиционери завършили в най-добрия случай Магнаурската школа или задочно нейде из прованса.

Хари
Хари
17 август 2021 14:59
Гост

Жалка картинка.

Веселин
Веселин
17 август 2021 14:57
Гост

При това много подкупни. Вярно, че заплатите им на са цветущи, обаче не е редно да се продават така.

Боби Босов
Боби Босов
17 август 2021 9:39
Гост

Това е страшна простотия всеки случай. Да минеш през мъки за да докажеш, че си невинен!

Чавдар
Чавдар
17 август 2021 15:00
Гост

Благодарение на родното ни правосъдие.

Englishman
Englishman
17 август 2021 9:38
Гост

Ами парадокси колкото си искаш със съдебната ни система и с полицията ни

И майкопродавник и соросоид съм
И майкопродавник и соросоид съм
17 август 2021 9:00
Гост

В случая Прокуратурата е виновна и лично Гешев.

За международното положение на летището в Кабул е виновна Русия и лично Путин.

Ристевски
Ристевски
17 август 2021 9:48
Гост

Това умозаключение на база на какво го правиш и с какво ?

Zeta
Zeta
17 август 2021 9:49
Гост

И как точно Путин е виновен за положението в Кабул? Аз пък си мисля, че за всичко в Афганистан са виновни американците, които сега ни показват по предварителен сценарии, че след като се изнесат от Афганистан (Сиреч от всяко кътче на земята с конфликт) и положението в същата тази страна се влошава неимоверно.

Гранични войски 1975
Гранични войски 1975
17 август 2021 17:25
Гост

Тогава беше Боби Велчев, а не Гешев. Всички са един дол дренки. Хвани единия чукни другия. Мила родна дружинка.

Ужас
Ужас
17 август 2021 8:35
Гост

Как може ВКС да не уведоми момчето. И как не ги е срам тези във Военно-апелативния съд – това е класически случай на полицейско насилие. Защо не са взети предвид и наложените наказания, които са своеобразно признание, че полицаите са действали неправомерно и са превишили правомощията си

и безумие
и безумие
17 август 2021 8:55
Гост

Битият не бил познал, че тъпите му биячи били ченгета.

Вярвайте ми, такива „логични“ мотиви се срещат във всеки втори съдебен акт и не само по наказателни дела. И все повече ще се срещат, понеже съдиите в България си въобразяват заради своята недосегаемост, че над тях е Господ, а не Закона. Независимо от корупцията, некомпетентността, поръчкаджийството ширещи се масово сред съдиите.

Фико
Фико
17 август 2021 15:03
Гост

Полицаите са длъжни да се представят, дори легитимират.

Анонимен
Анонимен
17 август 2021 8:33
Гост

Случаят е от 2005. Сега сме 2021 и полицейското насилие продължава са бъде актуална тема. Докато прокуратурата не започне ефективно да разследва бандитите в униформа, по думите на Екимджиев, няма да се подобрят нещата

Re:
Re:
17 август 2021 8:46
Гост

Пий си хапчетата!

Каква прокуратура те гони в този случай – Съдът, Съдът, Съдът. ВКС, ВКС, ВКС.

ганю
ганю
17 август 2021 11:42
Гост

А кой е поискал възобновяване бре хитрец – главният прокурор!
Що се правиш на улав?

Бай Онуй
Бай Онуй
17 август 2021 13:53
Гост

А ВКС му е възобновил мандата на Гешев, нали?

Никой не защитава Гешев, просто в повечето случаи вината е на съда. Понеже „хитрецо“ ТОЙ Е РЕШАВАЩИЯТ ОРГАН. Гешев може да си иска всичко, въпросът е има ли кой да му го даде.

И последно: А КОЙ е внесъл първоначално ОА за да имаш административно наказание с обезщетение, а? Гешев ли?

Улав
Улав
17 август 2021 13:56
Гост

Възобновяването може да е поискано и с цел да не се измъкват побойниците само с административно наказание, а с ефективна присъда.

Съдът е черен, а прокуратурата – само червена умнокрасив „хитрецо“ с жълт оттенък на Жоро Павето!

Ad nauseam
Ad nauseam
17 август 2021 8:33
Гост

Нова Конституция. Президентска република. Пълна изборност, мандатност, отчетност и отзоваемост на всички съдии и прокурори.

Без ВСС, ИВСС, учителски институт за повишаване на квалификацията на мисирки, роднини, милиционери и милионери, щерки, тьотки и аматьорки, пуцаджийки, рабфакаджии, задочници, вечерници и нощници и прочие йористи по пижами. Първа линия на Приморско. Съдебни ваканции и помощници. По 20 брутално след поредната издънка. Останалото си го знаете.

9876
9876
17 август 2021 8:30
Гост

Вярно е, че съдът в Страсбург е залят от жалби, но този случай показва, че може би ЕСПЧ трябва да преосмисли процедурата и да не отхвърля масово жалбите без да ги прегледа. Поне отказите да бяха мотивирани

Моля?!
Моля?!
17 август 2021 8:44
Гост

ЕСПЧ е, и винаги е бил Трибунал за Източния блок. И такъв ще си остане до ликвидацията му.

След вчерашната история в Кабул, бъдещето на ЕС, а и въобще на международната конфигурация в Европа след студената война отива на кино.

Този път БРАВО!
Този път БРАВО!
17 август 2021 8:29
Гост

Ето това е в действителност „независимият български съд“. В обобщен вид. Както вече и ЕСПЧ.

Ченгетата си ги знаем.

НЕ! НЕ! НЕ! НЕ! НЕ! НЕ!

само питам
само питам
17 август 2021 8:37
Гост

Този път Прокуратурата ли е виновна или Съдът? Включително любимия ВКС. На борецът за справедливост, човешки права и свободи – Лозан.

Не за друго, а защото Демократична България искат прокурорска реформа.