Разследването за източването на милиони от „Хемус“ е на финалната права
Разследването за източването на милиони от строителството на автомагистрала „Хемус“ е на финалната права. Софийската градска прокуратура съобщи днес, че е започнало предявяването на материалите като към момента са обвинени девет души. „След приключване на процедурата по предявяване на разследването, наблюдаващите прокурори ще преценят предпоставките за изготвяне и внасяне на обвинителен акт в Софийски градски съд“, уточняват от СГП.
Досъдебното производство беше образувано през ноември 2021 г. като по него вече има деветима обвиняеми за ръководене и участие в организирана престъпна група, длъжностно присвояване и пране на 53 млн. лева. За момента е известно името само на първия обвиняем – бившия футболен съдия Борислав Колев. Останалите обвиняеми са собственици на строителни фирми и хора, участвали в прехвърлянето на парите. Техните имена не са съобщавани официално от МВР и прокуратурата.
Според известните до момента доказателства Колев е участвал в създаването на мрежа от фирми, като набирал и мотивирал хора да станат фиктивни техни управители. След това по сметките на тези дружества били превеждани милионите за „Хемус“. Накрая Колев лично придружавал фиктивните управители до банков клон, откъдето те теглили парите и му ги предавали. От 18 юни 2020 г. до 8 септември 2021 г. били направени 52 тегления, като Колев е получил 53 060 861,00 лева (виж повече за схемата тук).
Случаят беше огласен от бившия вътрешен министър Бойко Рашков, който разказа по онова време, че милионите са били получени от фирми за строителството на Лот 5 на АМ „Хемус“ и са били изтеглени за ден от банка без предварителна заявка. Парите били изнесени в сакове и чували.
Заради това дело се стигна до сблъсък между МВР и прокуратурата по времето на Иван Гешев. Рашков няколко пъти беше викан на разпит по повод негови изявления пред медиите във връзка с делото „Хемус“ (виж повече тук и тук).
Стигна се дотам, че прокуратурата привлече като обвиняем тогавашният директор на ГДБОП, а сега министър на вътрешните работи Калин Стоянов. От държавното обвинение твърдяха, че Стоянов е оказал натиск върху магистрати като си позволил с неподходящ тон да иска от наблюдаващите прокурори да разпитат Борислав Колев, който изразил готовност да съдейства на разследването срещу споразумение (виж още тук). Впоследствие делото срещу Стоянов беше прекратено.
19
Коментирайте
Ще видим поредното прекратяване, защото историята е като тази с чекмеджетата. Парите ги препазпредели един министър на МРРБ в едно служебно правителство, с които след това се създаде партия, а така нареченото престъпление се тиражира от един министър на вътрешните работи, оплетен в измислици за еврофондове и обявен за незаконен арест на бивш министър председател.
Всички очакваме проскубания гербераст да ни обясни как престъпната тиква с чекмеджетата няма нищо общо, а виновни за кражбите за милиарди по време на 12-годишното управление на ГЕРБ и ДПС са Кирчо и Кокорчо.
Ще видим дали ще има осъдени.
Класика в България да се краде от пътища. После защо нямаме пътища
Сигурна съм, че източването на 53 млн. от Хемус е инициатива само на тези 9-10 частни предприемача и никой друг не е замесен, мда.
Ох, вълнувам се
Еее знаково дело
Ще следим
Ама господина депутат дали си даде отказ от имунитет
А баш виновника дето е поръчал да се краде ще се хване ли и осъди
Надали! Винаги има дребни риби за ловене.
Надяваме се на осъдителна присъда
Браво. Вече живеем в нормална държава
Не съм много сигурен в това.
Бокича сега управлява. Не ще има наказани
E, нали и той е в кюпа.
Нищо няма да стане
Kакто обикновено.
I appreciate your posting. I’ve read about a lot of related subjects! Contrary to other articles, yours left me with a really distinct impression. I hope you’ll keep writing insightful posts like this one and others for us to everyone to read! word wipe