Правителството иска ВАС да решава за отчуждаването на имоти за национални обекти – сезира КС

Министерският съвет оспори в Конституционния съд (КС) разпоредбата от Закона за държавната собственост (ЗДС), според която решенията за отчуждаване на частни имоти за изграждането на национални обекти се обжалват пред административния съд по местонахождението на имота (пълния текст на искането виж тук). Правителството твърди, че тя е противоконституционна и по законосъобразността на тези актове следва да се произнася Върховният административен съд (ВАС).
Оспорената разпоредба е чл. 38, ал. 1 от ЗДС. От 2019 г. тя гласи: „Решението на Министерския съвет по чл. 34а, ал. 1 подлежи на обжалване пред административния съд по местонахождението на имота в 14-дневен срок от съобщаването му“. Преди това предвиждаше, че делото се разглежда от тричленен състав на ВАС.
При последните мащабни изменения в Административнопроцесуалния кодекс (АПК) обаче беше предвидено тези актове да се оспорват пред местния административен съд. Тогава бяха направени промени в този смисъл в множество специални закони и беше променена подсъдността по серия от дела, така че ВАС да не е първа инстанция по тях. Целта беше върховните съдии да бъдат разтоварени, натовареността на административните съдилища да се уеднакви, а правосъдието да е по-близо до гражданите, които оспорват актовете на властта.
Преди да се пристъпи към тази реформа беше сезиран Конституционният съд, който очерта от кои дела срещу актове на правителството и на отделни министри може да бъде разтоварен ВАС. През 2018 г. КС прие, че Конституцията задължава Върховния административен съд да се произнася като първа инстанция по спорове за законността на актове, издадени от Министерския съвет и министрите, при упражняване на конституционно възложените им функции и правомощия по ръководството и осъществяването на държавното управление (повече виж тук и тук).
След шест години действие на новата подсъдност в ЗДС Министерският съвет е решил да я оспори, като се позовава именно на решението на КС.
„Въведеното от законодателя оспорване на актовете на Министерския съвет, с които се отчуждават имоти – частна собственост, за държавна нужда, пред съответния административен съд, а не пред Върховния административен съд, и кумулативно с това – липсата на касационно оспорване, противоречи и на Тълкувателно решение № 8 от 23.04.2018 г. на КС по к. д. № 13/2017 г., съгласно което разпоредбата на чл. 125, ал. 2, предложение първо от Конституцията задължава Върховния административен съд да се произнася като първа инстанция по спорове за законността на административните актове, издадени от Министерския съвет и от министрите при упражняване на конституционно възложените им функции и правомощия по ръководството и осъществяването на държавното управление“, пишат от правителството.
И припомнят, че в него КС посочи, че да се произнасяш по административно дело (по смисъла на чл. 125 от Конституцията) означава, да се упражнява пряк съдебен контрол за законосъобразност на административния акт, а такава функция има само първоинстанционният съд. Т.е. според правителството би следвало ВАС да гледа тези дела като първа инстанция, а в случая той не упражнява и контролно-отменитени функции.
В искането се посочва, че приемането на решения за отчуждаване на имоти заради изграждане на национални обекти „несъмнено е част от конституционните функции и правомощия на Министерския съвет по ръководство и осъществяване на държавното управление“.
„Видно е, че това са обекти с голяма обществена значимост, обекти, които са част от широк кръг сфери на държавното управление, и напълно резонно и в съответствие с Конституцията законодателят е предвидил отчуждаването на имоти за изграждането на такива обекти да се извършва от Министерския съвет. Във връзка с това актовете на Министерския съвет по чл. 34а, ал. 1 от ЗДС са несъмнено правни актове, чрез които Министерският съвет осъществява възложена от Конституцията и детайлизирана в закона функция по държавно управление“, изтъкват от правителството пред КС.
И допълват, че е нарушен и принципът на правовата държава, защото по тези дела ВАС не е нито решаващ съд, нито касационна инстанция.
Конституционният съд образува дело №4/2025 г. и докладчик по него ще е председателят на съда Павлина Панова.
18
Коментирайте


А, да видим решението на Конституционният съд.

И закона за държавната собственост успяха да окепавазят тези.

Пак прехвърлят горещия картоф тези.

В светлината на Тълкувателно решение № 8/2018 на КС отговорът на този въпрос не е чак толкова ясен, за разлика от въпроса какво ги е накарало изведнъж да оспорят неговата противоконституционност, освен ламтежа за ударно усвояване на европари и/или предполагаемото прегрупиране на част от политическия спектър чрез съсредоточаване на повече власт в „бастиона на статуквото“, а именно ВАС, който по думите на НПО сектора е държан на къс повод от един едри момчета, лидери на партии. Визираната практика на КС изобилства от аргументи, касателно обхвата на компетентността на ВАС в качеството на задължителна първа инстанция, които накратко могат да бъдат… Покажи целия коментар »

Чл. 17 (3) от КРБ

Да, благодаря за корекцията, допусната е техническа грешка в номера на члена. 🙂🙂

Позорище

Частната собственост е неприкосновена и няма да ви се получи. Съжалявам,може да мрънкате колкото искате,но освен ако ситуацията не касае изграждане на болница,път, военен обект и т.н. – ДУХАТЕ СУПАТА. Желязков, стига си се правил ба протестър, вашето си е ваше,но ЧУЖДОТО НЕ Е ОБЩО….

Кое учожди държавата? Детски градини не прави и не отчуждава

Голяма каша

Време е за колосални промени

Ама трябва да имаш то..и, за да ги направиш.

Демокрацията я нЕма

Ма чакайте бе. Не може така да се случват нещата.

Идиотщини

Абе направете го така, пе вашите олигофрени да се снабдяват с каквото е нужно

Тяка трябва бъде
Пълни глупости! Няма нищо противоконституционно!. ВАС пак разглежда тези дела, но единствено като касационна инстанция. Май МС не ги устройва това, че скоростта на разглеждане на тези производства се засили от 2019 г., респ. че ги осъждат да плащат по-високи обезщетения за отчуждените имоти.