Набират повече вещи лица по автотехнически и пътнотехнически експертизи с изпит за правоспособност

Броят на вещите лица, които извършват експертизите по делата за пътни произшествия, да се увеличи, като се даде възможност на тези, които нямат изисквания в момента стаж, да се впишат като такива след полагане на изпит за правоспособност. Това предвиждат изменения Наредбата за вписването, квалификацията и възнагражденията на вещите лица.
Тя бяха огласени днес за предварително обществено обсъждане от Министерството на правосъдието (виж тук и тук) .
„Целта на изпита е завършилите висше образование със степен „магистър“ в областта на съдебните автотехнически експертизи и съдебните пътнотехнически експертизи, без 5 годишен стаж, да практикуват в тази сфера“, посочват от МП.
Заедно с тях министерството предлага и промени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) и Закона за съдебната власт, с които се разширява възможността разпитите на вещите лица да стават с видеоконференция и така да не се налага те да пътуват за дела из цялата страната.
„Основната цел на предлаганите промени е чрез въвеждането на изпит за правоспособност на вещите лица в областта на съдебните автотехнически експертизи и в областта на съдебните пътнотехнически експертизи да се осигури достатъчен брой вещи лица с необходимата, доказана, квалификация за нуждите на наказателното производство“, обясняват от МП предложенията за изменения в наредбата за вещите лица. .
Предвиденият в тях изпит, чрез който ще се признава правоспособност в областта на съдебните автотехнически експертизи и съдебните пътнотехнически експертизи, е от две части – тест и казус. Чрез тях ще се проверяват теоретичните и практически знания и умения на кандидатите за това каква е техническата обосновка при изготвяне на експертен анализ на пътнотранспортни произшествия или експертен анализ на пътната инфраструктура, необходим за съдебната система. Освен това ще трябва да установи доколко познават основните нормативни положения, регламентиращи дейността на експертите и документацията, използвана при подготовката и провеждането на разследване на пътнотранспортни произшествия.
Изпитът ще се провежда от петчленна комисия, която ще се председателства от представител от Инспектората към министъра на правосъдието и чиито членове ще са хабилитирани учени в съответната област. Кандидатите ще се оценяват с ,,издържал‘‘ или ,,неиздържал‘‘. До решаване на казус ще се допускат само кандидати, получили оценка ,,издържал‘‘ на теста.
Както е известно и в момента НПК дава възможност за разпит на експертите чрез видеоконференция или телефонна конференция, „когато това се налага от обстоятелствата по делото“. „Има обаче и редица случаи, в които разпитът на вещите лица присъствено в съдебно заседание е затруднен поради обстоятелства, относими към вещите лица, а не към спецификите на производството. В тези случаи е уместно да се предвиди възможност за дистанционен разпит на вещите лица, когато съдът прецени, че това няма да затрудни изясняването на обективната истина“, обясняват от МП.
И посочват, че това съществено ще допринесе за ускоряването на производството – от една страна, ще се ограничат до минимум случаите, в които неявяването на вещо лица по обективни причини пред съда ще води до отлагане на делото, а от друга – вещите лица няма да губят време в път и ще го използват за изготвяне на повече експертизи.
Затова се предлага, че разпитът може да е дистанционен и по искане на самото вещо лице и съдът прецени, че това няма да попречи за разкриване на обективната истина.
13
Коментирайте


Липсата на кадри се решава чрез въвеждане на ежегодни изпити на съответните малко останали вещи лица по тези експертизи и глоби за забавени заключения. По-умно никой не би могъл до го измисли

Гошко Софийски пак се опитва да прави див ПР на гърба на страданието на хората от страх (и/или вероятно директно нареждане от Бащицата), щото не се иска много и България да пламне по примера на Гърция и Македония, като искрата на недоволството прерасне в огромен пожар и масите да не могат да бъдат обуздани с обикновени НПО-хватки тип Русинова подава възмутителни писма до АПИ и се обяснява по медиите как оставките на високопоставени ръководни кадри и протестите срещу властта няма да решат проблема, но нали загиналото дете не е тяхно, а захранващият бутафорната им дейност кинтаж трябва да продължи да… Покажи целия коментар »

Има дългогодишен проблем с вещите лица, но дълбоко се съмнявам тези промени да помогнат. Най-същественото е, че липсват кадри, особено за съдебно-медицинските експертизи

Повече пари също можеха да помогнат.

За видеоконференцията добре, ама с кой акъл въвеждат изпит

Там може и далаверка да има.

Не разбирам с какво това ще помогне за ПТП

Е, то не е специално за тях.

Голяма мярка, голямо чудо – то има ли такива, дето само нямат стаж заради това не са се вписали в съда?! Колко да са? Много странно.

С тоя изпит ще откажат съвсем хората

А хора?

Промяната в НПК е ок, по повечето дела въобще не е нужно в.л. да е в зала
Може ли председател на изпитната комисия за вещите лица да е адв.Явор Нотев ?