КС: Парламентът не може да променя необнародван закон
Допуснаха за разглеждане делото за необжалваемостта на одитите на Сметната палата
КС днес допусна за разглеждане искането на състав на Върховния административен съд (ВАС) да бъде „отменена“ забраната за оспорване пред съд на одитните доклади на Сметната палата, тъй като погазва правото на защита.
Тя е уредена в чл. 55, ал. 2 от Закона за Сметната палата (ЗСмП), който гласи: „Окончателните одитни доклади не подлежат на оспорване по съдебен ред“.
В искането си до КС, в което обосновава нуждата от съдебен контрол, съставът на ВАС изтъкна, че някои части на одитните доклади, които са насочени към проверяваните лица, са индивидуални административни актове, а изпълнението на препоръките на Сметната палата е скрепено с държавна принуда (повече виж тук).
Не е допустимо приет от Народното събрание закон да бъде изменян, допълван или отменян, преди да е обнародван в Държавен вестник. Това постанови Конституционният съд (КС). Решението е взето единодушно от десетимата конституционни съдии. Предстои мотивите да бъдат публикувани.
Това тълкуване на основния закон беше направено по искане на президента Румен Радев. То беше внесено през 2021 г., а повод за него законодателната техника на 44-тото Народно събрание.
В края на 2020 г. то прие промени в Закона за потребителския кредит през Закона за ДДС. И се стигна до там, че от 1 януари 2021 г. влязоха в сила две взаимно изключващи се разпоредби. Най-общо причината за това беше, че веднага след приемането на двойна и неподлежаща на съдебен контрол неустойка по бързи кредити се разрази скандал. Президентът наложи вето, но преди то да постъпи в Народното събрание, тогавашната шефка на бюджетната комисия Менда Стоянова внесе промени, с които се отменя неустойката. Парламентът прие предложението на Стоянова, а отхвърли ветото, макар и двете да целяха едно и също (подробна хронология как се стигна до този резултат можете да видите тук).
Затова президентът се обърна към Конституционния съд и в искането си посочи, че необнародваният нормативен акт няма юридическа сила, съответно не може да породи юридическо действие и не би могъл да бъде изменян, допълван или отменян. „…предприемането на такива действия е възможно само по отношение на нормативни актове, които са част от правната система. В чл. 84, т. 1 от КРБ изрично е посочено, че Народното събрание изменя, допълва и отменя законите. Считам, че от буквалното тълкуване на разпоредбата следва, че членуването на съществителното име „законите“ обозначава предмет, който е определен, познат, известен. Това означава, че може да се измени, допълни или отмени закон, който е известен, има юридическа сила и поради това може да породи или е породил юридическото си действие“, изтъкна президентът пред КС (повече за искането му виж тук).
35
Коментирайте
Bringing order to digital chaos, while indulging in bacon-fueled adventures. Masterfully navigating the web’s mysteries, I disrupt the norm with free apk sharing on website.
SiMontok APK can download videos from the internet to watch them offline and supports all common video formats.
SiMontok APK supports all popular video formats and can even download videos from the internet to watch them offline.
To be honest, I had completely forgotten about this case https://skycryptpro.com/
It’s a great measure
https://tinytask.xyz/
Нова Конституция. Президентска република. Пълна изборност, мандатност, отчетност и отзоваемост на всички съдии и прокурори. Следствието право в МВР. Всички разследващи с юридическо образование.
Без ВНС. На референдум.
Без ВСС, ИВСС, учителски институт за повишаване на квалификацията на мисирки, роднини, милиционери и милионери, щерки, тьотки и аматьорки, пуцаджийки, рабфакаджии, задочници, вечерници и нощници и прочие йористи по пижами, съдебни ваканции и помощници, първа линия на Приморско, по 20 брутално след поредната издънка и другото си го знаете.
АМИН
То голям мерак на дупетатите да обслужат „бързите кредити“. Затова и тия недомислия. То, не че са способни да свършат нещо свястно.
Surely you only know New York as a place of America, right? But now there is one more great game genre that you should experience: nytimes crossword
Законите са нещо различно от проектозаконите, но и така става, очевидно КС е възприел практиката на СЕС за изменение на обжалване административни актове
КС следва да бъде закрит, и ролята му да се изпълнява от обединен ВС от 12 съдии! В АдмС също следва да бъде закрит, а инсталираните–по бюджетни причини-уволнени, без преназначаване, и без изплащане на обезщетение.
Забавеното правосъдие предизвиква липса на интерес. Затова съдиите доста често прилагат забавено правосъдие. Крещящ е примерът с КТБ, четенето на обвинението в съда и преюдициалното питане по него.
Интересът на ЛЕКС по това дело явно е провокиран от Менда Стоянова…
Защо ли се е забавило това дело. ами вижте, защото КС постоянно се занимава с гледане на дела заради такива като Крум Сорбоната и БезНадеждна от Разград и Христо Коминтерна, Наско Славов от Усогорск и Божанката и професора Стою. Те какво казват ние да приемем очевидно противоконституционен текст, а КС да решава и проверява. Е ако имаш такова отношение кум КС какво да кажа правен нихилизъм това е проблема както на ГЕРБ така и на Киро- Зарковщината- Христовщина
Аз смятам,че сте в грешка.Има много конституционни съдии и като съдии докладчици с по около 3 дела годишно.
Никак не са се преработили, вижте в други страни как е където тези съдии гледат индивидуални касационни жалби.
КС е супер слабонатоварен, и излишен, ВС може да бъде и ВС по съвместителство. За сравнение ВС на Бразилия гледа всякакви дела-граждански, наказателни, административни, а по съвместителство-и конституционни дела. И се справят-значи можело.
С може да бъде и КС по съвместителство
Много правилно решение.
Само дето се чудя що за тапири има в НС, че да не спазват елементарна законодателнатехника приприемането на и без друго диктуваните отвън закони.
Tегава история.
Честно казано, направо бях забравил за това дело.
Тези явно въобще не са предвидили, че ще влязат в сила две взаимно изключващи се разпоредби.
И те бяха едни нормотворци… Аман от техните лобистки закони.
Очаквано решение.
По- скоро дългоочаквано! Тези имат по едно дело на година и пак не могат да се произнесат.
Доживяхме да излязат с решение.
А кога КС няма да допусне прословутото тълкуване, които иска каскета за мандата на ВСС. Стига го е развявал, нека е ясно, че не е допустимо
Брадясало дело. Много по-интересно ще бъде поведението на КС по сезирането за НПК от Гешев. Трябва сериозно да си помислят как да действат, за да не ги обвинят, че заемат една или друга страна. Надявам се председателят на КС да си дава сметка за това и да не пришпорват нещата, защото някои веднага ще кажат, че КС е на страната на Гешев.
Ако може да се прави някаква аналогия – произнасянето по допустимост по искането от ВАС за Сметната палата отне около месец и половина, а става дума за един текст. Гешев атакува няколко, така че едно два месеца може и да отнеме.
Напротив, брадясалото дело нагледно показва какво ще се случи с напъните на Гешев – искането е недопустимо, защото към датата на внасянето му промените в НПК и ЗСВ още не са били обнародвани и не са породили правно действие.
Означава ли това, че след две години ще се произнесе по искането на Гешев за НПК 🙂
Този път много се забавиха с решението
Защо толкова време му отне на КС да се произнесе. То всички забравиха за този случай
Защото по този начин измененията на Стоянова падат, т.е. безконтролните бързи кредити са били „законни“ две години.
I agree with your thoughts. slope