Министерството на правосъдието (МП) публикува за ново обществено обсъждане проекта на Закон за несъстоятелност на физическите лица (пълния текст на законопроекта виж тук), който е заложен в Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ).

Обществените консултации по него ще продължат до 11 декември 2024 г.

Проектът на закон за личния фалит беше предмет на две обществени обсъждания – през 2022 г. и 2023 г., и два пъти е одобряван от Министерския съвет. Беше внесен и в две Народни събрания – 48-ото и 49-ото, но така и не беше приет (критиките на съдиите и адвокатите към него виж тук и тук).

Както е известно, България е една от малкото държави, които нямат производството по несъстоятелност за физическите лица, които не са търговци или предприемачи.

Производството, което се предлага, е изцяло доброволно и се образува по искане на добросъвестния длъжник в окръжния съд по постоянния му адрес.

Проектът предвижда серия от презумпции за недобросъвестност. Сред тях са длъжникът да е работоспособен, но през последната година преди подаване на молбата за откриване на производството по несъстоятелност без основателни причини да не е упражнявал трудова или друга дейност, която да е източник на доходи. През последните 3 години е извършил нарушение на задължение за деклариране на доходи или имущество. Разпоредил се е със свое имущество безвъзмездно със свое имущество на значителна стойност (това е стойност, която надхвърля средния месечен доход на длъжника за последните 12 месеца, определена към момента на разпореждането) през последните 3 години. През последните 5 години е поел задължение по договор за заем, договор за покупка на стоки и услуги или друг възмезден договор, който не е предназначен за задоволяване на негови или на членовете на семейството, които издържа, основни жизнени потребности и което задължение е явно несъобразено с имуществото и доходите му.

С откриване на производството съдът налага обща възбрана и запор върху имуществото на длъжника. Той не може да сключва нови сделки на управление и разпореждане с имуществото си, както и да извършва плащания без разрешение на синдика. Въведено е изключение за текущите задължения за задоволяване на жизнените потребности на длъжника и семейството му в рамките на определената от съда издръжка (плащания към централния и местния бюджет, към доставчици на битови, комунални и съобщителни услуги, необходими разходи за храна, здравеопазване, образование и т.н.).

Плащанията в полза на длъжника се извършват по особена банкова сметка на масата на несъстоятелността. Спират съдебните и арбитражните производства по имуществени граждански и търговски дела срещу него, а образуването на нови е недопустимо. Спират се изпълнителните производства срещу имуществото, включено в масата на несъстоятелността, с изключение на производствата, по които е предприето действие за осъществяване на обезпечението.

Когато длъжникът няма достатъчно секвестируемо имущество за покриване на началните разноски в производството по несъстоятелност и за частично удовлетворяване на вземанията на кредиторите, съдът обявява неплатежоспособността му, открива производството по несъстоятелност и налага обезпечителни мерки. А длъжникът се задължава да уведомява съда за притежаваното от него имущество всеки месец и в 7-дневен срок от настъпване на промяна.

Съдът определя първоначалната издръжка на длъжника и членовете на семейството му и банковата сметка, по която може да се извършват плащания в негова полза.

Производството се спира и може да бъде възобновено с решение на съда по искане на длъжника в едногодишен срок. Условието е длъжникът да удостовери, че притежава секвестируемо имущество, достатъчно за покриване на началните разноски и за частично удовлетворяване на кредиторите. Ако в рамките на този срок длъжникът не поиска възобновяване, производството по несъстоятелност се прекратява.

Длъжникът сам предлага план за погасяване на задълженията си още с подаване на молбата за образуване на производството. Право да предложат план имат и синдикът, и кредиторите, които притежават най-малко една трета от приетите вземания.

Ако планът отговаря на изискванията, съдът го допуска за разглеждане от събранието на кредиторите и го свиква в едномесечен срок. Планът се приема от събранието на кредиторите, ако за него гласували повече от половината от приетите вземания, независимо от реда, по който се удовлетворяват. Съдът утвърждава приетия план и той става задължителен за длъжника и кредиторите.

Когато не бъде предложен, или не бъде приет или утвърден погасителен план, съдът обявява длъжника в несъстоятелност, лишава го от правото да управлява и да се разпорежда с имуществото, включено в масата на несъстоятелността и постановява да започне осребряване на имуществото, включено нея.

Задълженията на длъжника за удовлетворяване на вземанията в производството по несъстоятелност се погасяват с изтичане на тригодишен срок от влизането в сила на решението на съда за утвърждаване на плана за погасяване. Когато няма план – от определението на съда за одобряване на първия опис на имуществото. Като условията са длъжникът да е платил разноските в производството по несъстоятелност; да е удовлетворил поне частично включените в списъка на приетите вземания, при условие че цялото негово секвестируемо имущество е послужило за удовлетворяване на кредиторите на несъстоятелността; да не са налице основания за недобросъвестност на длъжника.

А когато длъжникът е нямал имущество за провеждане на производството, с изтичането на пет години от влизането в сила на решението за откриването му, задълженията се погасяват. Условието е цялото секвестируемо имущество на длъжника след влизане в сила на решението за откриване на производството по несъстоятелност, да е послужило за удовлетворяване на кредиторите му.

20
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
Адвокатс
Адвокатс
13 ноември 2024 14:12
Гост

За пореден път казвам с изтичане на 3г срок от окриването на дълг на стойност до 6000 лв той трябва да анулира и да подлежи на автоматично заличаване и изтриване от ЦК регистър ,а всички ИД свързани с него автоматично закривани без опция някой ЧСИ или кредитор да търси каквото и да било и 1 ст. Повече с пълна щета за кредитора , раздавал необезпечени суми на неплатежоспособни .Дългове привилегировани трябва да има само Банки ,но не и за Сульои Пульо както в момента ,защото се постига точка на пренасищане с лоши кредити с което 99% хората стават неизрядни и… Покажи целия коментар »

Йейе
Йейе
13 ноември 2024 12:29
Гост

Най-вероятно ще приемат закона за личния фалит и ще отменят 10годиш ата абсолютна давност тамън преди да е влезнала в сила и ще влезе нова давност спрямо новия закон…сигурен съм, че така ще направят….ахаххаа

Аз!
Аз!
13 ноември 2024 13:10
Гост

Това ще е много долно, след като ще са изтекли сумата години да занулят всичко!

deonte42
deonte42
13 ноември 2024 12:06
Гост

I’m ecstatic to have discovered your website, lol beans and I’m looking forward to many more engaging moments here. Once again, many thanks for providing all of the information.

Лозан
Лозан
12 ноември 2024 13:41
Гост

Нямаме нормални закони ние!

Кирил
Кирил
12 ноември 2024 13:40
Гост

Добре се грижат за удовлетворяване на кредиторите.

Filosof
Filosof
13 ноември 2024 12:37
Гост

След като до 10 минимални заплати няма да се вклчват във фалита може да се предположи, че няма да има дори и един фалит. Който отпуска над 10 минимални заплати се е гарантирал с възбрани и няма риск. По така записания проектбързите кредити и суми за други услуги ще се търсят до десет години и си е тормоз. В нормалните страни кредитора също носи риск. Има практики, които всеки може да си набави за Германия, Испания, Англия и особено за който и да е щат в САЩ, където при три неплатени сметки длъжника има право да поиска обявяване в банкрут… Покажи целия коментар »

Симо
Симо
12 ноември 2024 13:36
Гост

Не бива да се стига до обща възбрана и запор върху имуществото на длъжника.

Димо
Димо
12 ноември 2024 13:37
Гост

Е, та малко ли хора пострадаха вече?

Проскубания бухал
Проскубания бухал
12 ноември 2024 12:45
Гост

Дано с този закон се спре с неоправданото издевателство от страна на колекторите и другите „професионални“ кредитори, които буквално са превърнали задлъжнялостта на физическите лица и тяхната на практика доживотна зависимост в доходоносен бизнес модел.

Анонимен
Анонимен
12 ноември 2024 12:39
Гост

Често така става. Уж обществено обсъждане, а накрая мизерия

Игнатиев
Игнатиев
12 ноември 2024 12:38
Гост

Пак ще стане каша

Людмила
Людмила
12 ноември 2024 12:38
Гост

Поздравления, че поне се опитват

Пашов
Пашов
12 ноември 2024 12:37
Гост

Не очаквам да има решение, угаждащо на всички

Асен
Асен
12 ноември 2024 13:38
Гост

Поне да има някакъв баланс.

Анонимен
Анонимен
12 ноември 2024 12:36
Гост

В нормалните държави това е изяснено отдавна

Анонимен
Анонимен
12 ноември 2024 12:35
Гост

Добре е да се изясни наистина един път за винаги

Анонимен
Анонимен
12 ноември 2024 12:35
Гост

Да се надяваме, че ще има полза от това

Анонимен
Анонимен
12 ноември 2024 12:35
Гост

И трети път ще се скарат, а?

Анонимен
Анонимен
12 ноември 2024 12:34
Гост

Браво