Елеонора Серафимова получи втори мандат като шеф на Окръжния съд в Пазарджик
Заболяване на Веселин Хаджиев отложи избора на председател на ОС-Пловдив за януари
Росица Тодорова е новият стар председател на съда в Елин Пелин
Отново единодушно Съдийската колегия избра Росица Тодорова за председател на Районен съд-Елин Пелин.
По време на изслушването ѝ председателят на Върховния административен съд Георги Чолаков се поинтересува от мнението на кандидатката за идеята за прерайониране.
Както „Лекс“ писа, двама членове на СК на ВСС – Даниела Марчева и Драгомир Кояджиков, предлагат промяна на съдебните райони около столицата така, че да бъде разтоварен Софийският районен съд. За целта, според тях, делата на хората, които живеят в крайни квартали на София, вилни зони и села около столицата трябва да преминат към районни съдилища в съседни градове, повечето от които са и по-близо до тях. По отношение на РС-Елин Пелин идеята е към съдебния район да преминат кметствата в район „Кремиковци“, както и селата Бусманци, Кривина, Герман, Железница и Лозен.
Росица Тодорова заяви, че с колегите ѝ са единодушни в подкрепата си за прерайонирането. „Всички бяха съгласни. С удоволствие бихме помогнали за разтоварването на СРС не само откъм делата, но и за разтоварване от потока на граждани с трафика, с който всеки ден се сблъскваме“, каза Тодорова.
Но, продължи тя, това следва да стане след съответното кадрово и материално обезпечаване на РС-Елин Пелин. И уточни, че ще имат нужда както от магистрати, така и от служители, защото в противен случай „ще се окажем в състоянието на СРС“. „Не сме свръхчовеци, може би тогава вече няма да може да се справим в сроковете, за да работим качеството, както смятаме че работим досега“, каза Тодорова.
По време на дебата именно тази тема стана повод и за кратък спор в СК на ВСС. Всички бяха единодушни, че ще подкрепят Росица Тодорова, но Севдалин Мавров отбеляза, че за какво прекрояване на съдебната карта говорят, като ще трябва да увеличават щата за съдии и да осигурят по-добри материални условия.
Боян Новански изтъкна, че бюджетът на съда, в който годишно се разглеждат 1200 граждански дела, 800 от които заповедни производства, е 665 000 лева,. „Трябва да си дадем сметка за друго – колко ще струва едно дело в Елин Пелин и колко в София“, заяви той.
По време на изслушването стана ясно, че и тримата магистрати, които работят в Елин Пелин, живеят в столицата. В тамошния районен съд никога не е работил местен.
Съдийската колегия единодушно избра Елеонора Серафимова за председател на Окръжния съд в Пазарджик за още 5 години.
Тя е номинация на общото събрание на съда, а всички изказвания на заседанието на СК на ВСС бяха положителни и в подкрепа на кандидатурата ѝ.
Част от въпросите към Серафимова бяха свързани с кадровото обезпечаване на районните съдилища в Пещера и Велинград, в които се оказва, че натовареността е много над средната за страната.
Във Велинград съдиите били трима. Единият от тях – Веселин Петричев, който беше председател, а след това дълго време изпълняваше функциите на такъв, преди няколко месеца беше командирован в Окръжен съд-Пазарджик. Така останали двама магистрати в РС-Велинград.
В РС-Пещера имало двама съдии. В началото на лятото Съдийската колегия отмени заповедта за командироване на Лилия Терзиева в СРС и я върна в Пещера. Това стана по искане и на Серафимова, и на председателя на РС-Пещера. Един от мотивите беше именно високата натовареност на районния съд. Според цитираните през лятото данни тя е равна на тази в Софийския районен съд.
Но след като Лилия Терзиева се е върнала в Пещера, Серафимова я е командировала в РС-Велинград.
Олга Керелска и Атанаска Дишева поставиха въпроси, свързани именно с това – от една страна висока натовареност, а от друга вземане на кадри от тези органи. Освен това попитаха каква е причината повече от пет години процедурите за избор на председател на РС-Велинград да се провалят поради липса на кандидати.
Серафимова обясни, че заедно със заместниците си е обсъдила възможността за командироването на Петричев, който гледа наказателни дела. Заключили са, че това е необходимо, защото с идването му в окръжния съд наказателните съдии ще станат шестима и ще може да се сформират два съдебни състава. Тя добави, че Петричев е с 24-годишен съдийски стаж, все във Велинград, и му се дължало израстване в кариерата. Другият мотив бил заради фактическата и правна сложност на наказателните дела. Серафимова посочи, че имали производства с по 300 свидетели, с по 14 подсъдими и даде пример с т.нар. дело за радикален ислям срещу Ахмед Муса и още 13 души.
Наред с това обясни, че РС-Велинград е труден съд и всяко дело, което идва от там в Пазарджик изисква особено внимание заради сложността му. „По някаква причина отношенията между страните там са нагнетени, съдържат много емоции, трудно е, когато влезеш по такова дело. Знаете, че Велинград е предпочитана туристическа дестинация, динамичен град с големи финансови интереси и с престъпност и е емблематичен“, каза Серафимова.
Тя поясни, че съдийката, която в момента е и.ф. председател там, е изключителен професионалист, стегнат и организиран човек и е била шеф на съда във Велинград преди Петричев. Сега вече не желаела да поема тази отговорност.
Другият съдия пък имал специфично виждане по отношение на начина на работа – насрочвала дела за 14 ч. и заседанията продължавали до 20-21 ч. Серафимова изрази недоумението си за този начин на работа и поясни, че има достатъчно време да се проведе заседание, ако бъде насрочено за 9 ч. Тя добави, че въпросната съдийка работела бавно, имала голяма висящност на делата и заради това си задава въпроса дали тя би могла да се справи като председател.
Тук е мястото да се припомни, че през март СК на ВСС обяви процедура за избор на шеф на РС-Велинград. През април трима души подадоха документи за участие – следователят Недко Петров, прокурорът Асен Палавеев и съдия Валентина Иванова. Но вече осем месеца атестациите на тримата не са публикувани и няма и дата за изслушването им пред кадровия орган.
По отношение на командироването на Лилия Терзиева, Серафимова обясни, че това е станало със съгласието на съдийката. Един от основните аргументи за това е много по-добрата транспортна връзка между София и Велинград, отколкото между столицата и Пещера, докъдето пътувала с влак до Пазарджик и после до Пещера. Докато до Велинград имало директен автобус. Освен това в Пещера се върнала на работа съдийка, която била в отпуск по майчинство.
Елеонора Серафимова обясни още, че в ОС-Пазарджик няма нужда от съдии, но са им необходими съдебни помощници, които биха били много полезни и призова ВСС да помисли по въпроса.
За идеите за прекрояване на съдебната карта, тя беше категорична, че е против всякакви предложения за окрупняване и закриване на съдилища. Съдът е истинската независима институция, хората имат нужда от стабилитет, от усещането за близост на държавата, каза още Серафимова.
В отговор на зададен въпрос, тя каза, че подкрепя идеята за децентрализация на конкурсите по апелативни райони. А ако това не стане, поне да се помисли за децентрализация на районно ниво.
За 29 януари беше отложен изборът на председател на Окръжен съд-Пловдив. Единственият кандидат – Веселин Хаджиев вчера е получил остра бъбречна криза и е настанен в болница.
4
Коментирайте
Защо ли няма много мераклии за председател на РС-Велинград?
Поздравления! Тя наистина го заслужава.
Така е, но съм съгласна с мнението й за за прекрояването на съдебната карта.
Кадровото обезпечаване е проблем на много съдилища. Допада ми подходът на съдия Серафимова.