Окончателно
Прокуратурата е осъдена да плати над 120 000 лева на бившия окръжен прокурор на Плевен

Бившият окръжен прокурор на Плевен Иво Радев осъди окончателно прокуратурата да му плати обезщетения за над 120 000 лева, след като повече от 4 години беше подсъдим, а накрая и оправдан за оказан натиск над магистрати.
След това Радев заведе дело срещу прокуратурата за вредите, които е претърпял от незаконното обвинение, като две инстанции му бяха присъдили над 220 000 лева обезщетения. Делото стигна до Върховния касационен съд (ВКС) след обжалване от прокуратурата, като върховните съдии го допуснаха за разглеждане, като приеха, че апелативният съд не е отговорил на оплакванията за прекомерност на размера на обезщетението.
В решението си върховните съдии (Веска Райчева-председател, Геника Михайлова-докладчик и Златина Рубиева) приемат, че справедливото обезщетение за Радев е 100 000 лева за неимуществени вреди и още 21 000 за имуществени за направените от него разноски за адвокат. На особено мнение обаче е председателят на състава Веска Райчева, според която обезщетението на бившия прокурорски шеф и така остава прекомерно.
Разследването срещу Иво Радев започна през март 2015 г., когато беше окръжен прокурор на Плевен. След това той беше оправдан на две инстанции, но ВКС върна веднъж делото за ново разглеждане, втората инстанция отново реши, че Радев е невинен и при повторното разглеждане ВКС остави решението в сила.
Близо година преди началото на разследването прокурорката Снежана Георгиева-Блажева подала сигнал срещу него в ДАНС, че я е склонявал да не поддържа искане за увеличаване на наказанието на осъдения Ивайло Ячков. Важна подробност е, че тогава Георгиева и Радев са конкуренти в конкурса за окръжен прокурор на Плевен.
Радев бил наблюдаващ прокурор по дело срещу Ячков за пране на пари, по което той се признал за виновен и било сключено споразумение за ефективна присъда. Прокуратурата твърдеше, че Радев поискал при групирането на наказанията на Ячков да не бъде увеличавано общото наказание, защото бил обещал това на адвоката на осъдения. След това Радев се срещнал и с окръжния съдия от Плевен Калоян Гергов, за да го склони да не увеличава наказанието на Ячков. В продължение на половин година Радев е бил следен и със специални разузнавателни средства, като бил подслушван и наблюдаван.
След като беше привлечен като обвиняем, Радев беше отстранен от длъжност до приключване на делото, а сам подаде оставка като зам.-шеф на Асоциацията на прокурорите.
Макар да занижават наполовина присъденото обезщетение, върховните съдии са категорични, че то трябва да е по-високо от обичайните. ВКС не е съгласен с довода на прокуратурата, че още след първоинстанционната оправдателна присъда през 2016 г. негативните преживявания при Радев затихнали. Според върховните съдии това се е случило едва през 2019 г., когато е постановено окончателното решение на ВКС, а дотогава „неимуществената му сфера е многократно и грубо засягана, включително поради „упоритостта“ на обвинението да докаже правотата си“.
В решението на ВКС е подчертано, че тази упоритост на прокуратурата е продължила при наличието все на едни и същи доказателства от разпита на прокурор Снежана Георгиева, които всички инстанции определили за „житейски неубедителни и правно безсмислени – в едната част, а в другата – несъставомерни“. Съдът отбелязва, че всички съдебни състави с изключение на първото отменително решение на ВКС, са установили, че Радев не е извършил престъплението, за което е обвинен, а в мотивите им се говори за начална несъставомерност на обвинението. В тази връзка съдът посочва, че нарушението на принципите в НПК, че прокурорите са независими в работата си и вземат решения по вътрешно убеждение, за които Радев е обвинен, са негодни да изпълнят със съдържание разпоредбата на чл.289 от НК за престъпление срещу правосъдието
Прокуратурата пък, противно на упоритото поддържане на незаконното обвинение, дори не е съобщила за оправдаването на прокурора.
„Негативните преживявания, свързани с това, – срам и неудобство пред колегите, осъзнаване за кариерен срив, разочарование и ужас, че точно в качеството на административен ръководител може да бъде несправедливо осъден „за назидание“, имат за причина незаконното обвинение и налагат завишен размер на обезщетението“, посочва ВКС.
За да обяснят защо Иво Радев заслужава по-високо от обичайното обезщетение, върховните съдии отбелязват още, че делото е било широко огласено, тъй като той е бил първият административен ръководител на съдебен орган, обвинен за тежко умишлено престъпление и то срещу правосъдието.
„Разгласяването на обвинението в медийното пространство е генерирало огромен негативизъм. Обществото не отчита разликата между обвинение в престъпление и влизане в сила на осъдителна присъда за престъплението. Позорният факт на привличането към наказателна отговорност в тежко умишлено престъпление в сферата на професионалната дейност остава незаличимо петно върху доброто име на ищеца на професионалист… Ищецът не е имал сили, нито възможност да изрази позицията си пред медиите, да обясни нелепостта на ситуацията и самият той, потресен, пред близките си хора да изясни причините за случващото се“, се казва в окончателното решение на ВКС.
Съдът посочва още, че 19 месеца Радев е нямал собствени доходи, защото е бил отстранен от длъжност, а 5-членното му семейство е търпяло недоимък и лишения. Завишеното обезщетение е резултат и от използваните срещу него специални разузнавателни средства, като той е бил наблюдаван, подслушван и следен. ВКС признава, че страхът от евентуално незаконно осъждане у Радев е бил подсилен и от решението на върховния съд, който веднъж връща делото на втората инстанция, макар това решение да е било подписано с особено мнение. Самият прокурор изпитвал неудобство повече да изпълнява задълженията си по повдигане и поддържане на обвинения, поради което се преместил в административния отдел на прокуратурата в Плевен, където никога не бил работил и му се наложило да усвоява нови знания.
ВКС отбелязва, че има и обстоятелства, които обуславят занижаване на присъденото обезщетение – Радев не е бил задържан, а под парична гаранция, не е имал други забрани, а след 19 месеца е бил възстановен на работа.
Така съдът стига до извод, че справедливото обезщетение за неимуществените вреди е 100 000 лева и още 21 000 лева за разноски за адвокат.
Председателят на състава Веска Райчева е подписала решението с особено мнение, тъй като приема, че за да е справедливо обезщетението, то трябва да отчете както личността на Радев като административен ръководител, обвинен за престъпление в професионалната му сфера, но също така и завишените обществени очаквания за ненарушаване на етичните правила в магистратската професия. Според нея разгласяването на делото не трябва да се анализира еднозначно, тъй като магистратите са изложени на много по-голям интерес от обществото и медиите.
„Във връзка със степента и интензитета на претърпените от неоснователното обвинение морални вреди, същите без да се подценяват, не са довели до загуба на социален и професионален статус на пострадалото лице. Съобразявайки , че са завишени и обществените очаквания за ненарушаване на етичните правила за поведение при упражняване на магистратската професия, намирам че негативният ефект от незаконното обвинение се обуславя от съвкупната преценка на посочените обстоятелства и обосновават в конкретния случай по-нисък размер на обезщетението от определения от мнозинството“, пише съдия Райчева.
25
Коментирайте


Това е е@ати и държавата посмешище. Неосъден само заради некадърността на самата прокуратура. А парите са наши. Той просто ги прибра, чрез съд. Радев, дай поне част на Сн.Г. Ако не беше точно тя и елементарността при разследването, шеще да остане само тениса и футбола.

„житейски неубедителни и правно безсмислени – в едната част, а в другата – несъставомерни“.
Бат Георги, задушавам са! Добре, че са такива проникновени мисли, та да мога и аз да се науча как (не)се пишат качествени съдебни актове.

Най-лесно е да се очерни някой. Ама има Видовден!

Когато някой е оправдан от наказателен съд по повдигнато обвинение, има право да предяви иск да обещетение за имущественипи неимуществени вреди, причинени от актове на държавни или общински органи и в това няма нищо необичайно и никаква драма. Злъчта на повечето полуграмотни коментатори е напълно неадекватна. Докато не сте „в обувките“ на някого нямате моралното и законното право да „съдите“ него или когото и да е.
Обезщетението вероятно е със силно занижен от първоначално искания размер, но щом е такава преценката на ВКС, няма какво повече да се коментира. Само може да се ползва опита и практиката.

Този същия преди 10 дена го видях как уговаря служителка от месни данаци Плевен негов човек да платял данак на празен имот и да го завладее.
Да не забравяме Красьо черничкия, прокурора Захариев и него оправдаха, а за високите позиции на Плевенската прокуратура без коментар. Те и шофьора предизвикал катастрофата със Сиана беше пуснат. Окръжния прокурор на Плевен се е наредил и за главен прокурор. Дълго можем да чакаме справедливост от тази мафиотска прокуратура

Неще не си разбрал, припознал си се в „месни“ данъци, ако въобще си бил там…

И този ли е член ръководството на прословутата прокурорска асоциация. Та то цялото ръководство е плевенско. Те там да не са абонирани за ръководители? Тоя бил зам. шеф на прокурорския синдикат, Сегашният шев на асоциацията им в момента и пак от Плевен. Предишният и сега член на ВСС пак от Плевен е хайде байгън. То там люпилня за началници – синдикалисти в тая прокуратура. Те за 35 години не успаха да я оправят собствената си плевенска прокуратура станала е нарицателна. Там постоянни скандали и за разврат чета тук.

Брей, то не остана неоправдан магистрат измежду изобщо някога обвинените за нещо. Схемата е първо да се вдигне шум около някого, за когото се разчуе твърде много какви ги върши, после да го оправдаят и накрая да му платят и обезщетение. Така корумпираните хем, ако изобщо се стигне до обвинение и съд могат успешно да бъдат изпрани, хем накрая им даваме и бонус за корупция. О, спи ли Бог, о Бог не види ли?!

Много пари са му дали на тоя недоучил еднокнижник, за който правото е досадно странично занимание между футбола и тениса!

Поредният обвинен за извършването на престъпление, който си осигурява старините, възползвайки се от зависимостите и/или некомпетентността на родната ни прокуратурата, демек нищо ново под слънцето, и колкото и да е заслужил компенсация за „преживените болки и страдания“, считам, че особеното мнение на председателя на състава е по-адекватно, защото за административните ръководители се предполага, че имат по-висок праг на търпимост и обществената критика спрямо тях е позволена заради амбивалентността на изпълняваните от тях организационни функции и такива на редови магистрат. П.С. Май е по-добре да ти се повдигне едно сочно несъстоятелно обвинение от твой колега, вместо да се бориш за разни… Покажи целия коментар »

Най-често такива казуси с главни действащи лица от една и съща гилдия произтичат от интимни взаимоотношения, от които най- емоционално ги преживяват жените.
Та и тука вероятно е било така: Дамата му е била навита, а колегата я отбастил или имали връзка, но колегата я прекъснал.

Нищо неочаквано все пак

Крадливо племе еййй

Е съдебно-прокурорското … еййй

Раздават си едни пари. После се чудим защо нямаме нормални квартални поликлиники и детски градини. Защото паритя трябва да отиват в джоба на подобни глупаци

Не се и съмняваме в „честноста“ на съдилищата и прокурорите ни

Пълни глупости за пореден път

Схема за източване на държавни пари. Прокуратурата щяла да плати. Ще плати гражданина. Тя прокуратурата от къде взема пари?

Да се надяваме, че подобни практики някога ще бъдат преустановени

Пълна простотия е това. Нямам думи

Тук има схема. Не може да се изплащат такива обезщетения

Добро утро.

Само Нова Конституция ще спаси България от тези гадости и безобразия! Сами си правят „казусите“ и после тяхната съдебна система ги обезщетява за наша сметка естествено. Наглост без граници, да не говорим за 20-те бруто!
Всичкият този прокуроро-съдебен боклук трябва да се омете, защото чистотата е здраве!

Обикновен пострадал никога няма да получи подобно обезщетение … естествено. Тези размери са само за богоизбраниТе.
The UX is top-tier—thank you! เว็บหวยลาว