Президентът за избора на Сарафов: Ще го съдим по действията с имунитетите и делата на трупчета
Атанас Славов пита ВСС: Кой е компетентният орган, който определя и.ф. главен прокурор
Атанас Славов пита ВСС: Кой е компетентният орган, който определя и.ф. главен прокурор
Кой е компетентният орган да определи изпълняващ функциите главен прокурор – Пленумът на Висшия съдебен съвет или Прокурорската колегия? Този въпрос поставя министърът на правосъдието Атанас Славов пред Пленума на съвета. Той ще бъде разгледан като допълнителна точка в дневния ред на ВСС на заседанието в четвъртък.
Славов изтъква, че има различни становища по въпроса, но кадровици и представители на професионални правни организации и на академичните среди са на мнение, че компетентният орган, който може да вземе решение за избор на и.ф. главен прокурор, е Пленумът. Същевременно обаче Прокурорската колегия вече взе решение по темата като определи Борислав Сарафов за и.ф. главен прокурор (виж тук).
„Всичко това поражда съмнение във валидността на така взетото решение и повдига сериозно въпроса за легитимността на избора, което несъмнено следва да бъде поставено на вниманието и задълбочено обсъдено от Пленума“, посочва в предложението си министър Славов.
Междувременно мнозинството в Съдийската колегия реши днес да не дискутира темата за определянето на временен обвинител №1.
Заседанието на колегията започна с около 20 минути закъснение, а от последващо изказване на Атанаска Дишева се разбра, че кадровиците са обсъждали дали днес да вземат отношение по въпроса.
Дишева заяви, че ще изрази позицията си в четвъртък. „На този етап ние нито имаме възможност, нито следва да изразяваме позиция като колективен орган. Всеки от нас вероятно е формирал такава или ще формира и ще изрази с вота си на заседанието в четвъртък“, каза Дишева.
След заседанието темата беше засегната и от Олга Керелска: „С оглед спазване на принципа на прозрачност на нашата работа, следва да обясним, че на работно съвещание членовете на СК обсъдиха въпроса за определянето на и.ф. главен прокурор и преобладаващата част от колегите изразиха становище, че ще изложат позицията си на заседанието на Пленума на ВСС. Това е важно, защото действително има призиви да изразим позиция и становища. Нека да уведомим колегите, че въпросът е бил поставен и е надделяло становището да го обсъдим на заседанието на Пленума“.
Севдалин Мавров, който в момента замества представляващия ВСС Боян Магдалинчев, обяви, че вече е постъпила допълнителната точка, която предлага министърът на правосъдието. Освен това заседанието на Пленума на ВСС се отлага за 13,30 ч., защото всички били поканени на събитие на Инспектората към съвета.
Бързото избиране на Борислав Сарафов за изпълняващ функциите главен прокурор е оставило съмнение, че парламентарно представените партии търсят начин „да назначат свой човек на стола на главния прокурор“. Така президентът Румен Радев коментира решението на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет да избере Сарафов за и.ф. главен прокурор ден след освобождаването на Иван Гешев.
„Що се отнася до Сарафов, трябва да съдим за него по действията му спрямо имунитетите и делата на трупчета за корупция по високите етажи на властта. Той трябва много бързо и ясно да се позиционира – дали ще помага на определени политически фигури да се доизперат взаимно, или ще застане на позиция, която да позволи бързо връщане на справедливостта“, каза държавният глава.
Според него цялото общество трябва да следи изключително внимателно действията на Сарафов и да упражнява контрол заради начина, по който беше избран. Радев припомни, че той не е минал през процедура, в която да бъдат обсъждани задълбочено професионалните му и морални качества, а президентът не е подписвал указ за назначението му.
„В същото време той се ползва с всички правомощия на главния прокурор и може при сегашната конюнктура да остане за неопределено време на поста“, подчерта Радев.
Президентът коментира и защо е подписал указа за освобождаването на Иван Гешев, без да чака Конституционният съд да се произнесе по въпросите, отправени към него, свързани с мандата на ВСС и със законодателните промени, предвидили главният прокурор да се освобождава вече с 13, а не със 17 гласа.
„Във време на политически катаклизми да се придържаме стриктно към Конституцията и законите. Аз това и направих. Вие колко предлагате да чакаме – месец, година? Сезирането на Конституционния съд все още не е допуснато до разглеждане, не е ясно кога ще бъде допуснато, няма и срок. Има аналогично решение по отношение изтеклия мандат на Инспектората към ВСС. Там решението е много ясно – изтеклият мандат не ограничава правомощията“, заяви държавният глава.
Той беше попитан и какво мисли за заявката на досегашния главен прокурор Иван Гешев да се занимава с политика, като посочи, че всеки има това право, но зависи с какъв капитал влиза в политиката.
„Мисля, че ако г-н Гешев за тези три години не беше държал тези дела на трупчета и да опитва сега за три седмици да събере нужните доказателства, сега можеше да има много по-голям капитал“, заяви още Радев.
Премиерът: Във ВСС да се замислят за какво работят
Премиерът Николай Денков заяви, че членовете на ВСС трябва да се замислят за какво работят, когато правят избори на ключови позиции в съдебната система.
„Задължение на съдебната власт е да осигури доверие в това, което прави. Събитията през последните месеци изсветлиха много процеси, които допълнително нарушиха това доверие. Нека членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС) се замислят дали в момента работят за възстановяване на доверието, че накрая ще дойде справедливостта, или продължаваме още от същото“, каза Денков.
По думите му ВСС трябва да избира най-качествените хора – както по отношение на експертността им, така и за притежавания от тях морал.
„Дали го е направил, не се наемам да преценя“, отбеляза акад. Денков. Той беше категоричен, че нито изпълнителната, нито законодателната власт трябва да излизат извън правомощията си.
„Решенията се взимат от ВСС. От друга страна обаче, всяка политическа партия, включително и президентът, имат право да изразят становището си по темата“, допълни премиерът.
29
Коментирайте
Радев се опитва да се вклини в съдебната власт и първа е прокуратурата. Назначаването на неговия зам. министър за зам.главен прокурор е доказателство за това. Да се готвят съдиите.
Радеви вълнения vol. пореден. Вчера казал, че в държавата имали по-важни неща от това кой щял да заема най-силния властови пост. Днес отново се чуди какви лупинги да направи нашият летчик само и само да не каже лоша дума за Сарафов. Радост се лее, мили приятели, радост на квадрат!
Над 90 % от хората им дреме кой ще е гл.прокурор щото беднотията, най- вече извън големите 3-4 града е голяма и няма никаква перспектива за сносен живот. Това има предвид Президента и е прав. Другото са общи приказки и пол. шикалкаване.
Някой лошо юридич1ески съветва пилота. Или пък се прави на ударен. Що избърза с Гешев. Можеше да си изчака КС. Глупост е да прави аналогия за Конституционни решения. Това не е сложно и се знае, че не може. Явно друг е мотива за освобождаването на Гешев. ако го беше задържал . щяха да излезат доста неща държани през годините. По- добре късно, отколкото никога. сега вече никога всичко ще потъне в Сарафското блато, което вони отдаван в съдената власт.
Президентът толкова се изложи – от борец срещу статуквото, стана основна част от него! Гешев му върна назначаването, протестираше срещу Бойко, Шиши-Миши и останалите, а днес: айде да не вдигаме толкова шум за Сарафов, че ще изляза преждевременно пак на химна в НС …
Политиката си е политика, правото – право. Да оставим правото на КС и юристите. Действително има решение на КС за Инспектората, но за мен лично не може по аналогия да се приложи и за този казус. Странно е, че и юристи коментират и правят правни изводи, без да има още и по допустимостта произнасяне.
Казват, че тълкуването се правело от административните органи, какъвто е ВСС. Да, но когато случаят пряко касае компетентността на органа, има необходимост тълкуване. Тоест чака се Кс.
Който не може да тълкува, чака КС да се намъдрува. Други могат да тълкуват и да вземат правилни управленски решения, поради което не им се налага да чакат. Пример – отстраняването на Гешев. Сарафа е страши зам. гл. прокурор и като такъв, при липсата на титуляр, следва да изпълнява функциите на гл. прокурор с всичките му правомощия – аналогия от чл.168, ал.7, изр.2 от ЗСВ. Решението на ПК на ВСС е един вид констатация на това обстоятелство – за сведение на мат’ряла, защото ако няма кой да подпише ведомостите за заплатите например, ще изреват всички прокурорчета и служителчета по веригата…… Покажи целия коментар »
То заместник на Гешев си имаше. Така че не дрънкай глупости като не разбираш. Това си е ход , с който се търси удобният , най- удобният и верен изпълнител на статуквото. Някой , който е част от това статукво. Самият факт , който изтъкваш, че Саравоф е най- старши е показателен и доказва, кой е бил през цялото време машата на статуквото от 2013 зам. главен , а преди това най- големия шев на Апенативна спец прокуратура.
С отстраняването на Гешев, отпада действието на заповедта му за определяне на заместник и такъв по право е Сарафа. Айде сега прочети пак какво съм написал, преди да се изхождаш неподготвен по темата. Никой не е отнел правомощието на Пленума на ВСС да определи друг И.Ф. Всичко останало е дървена философия и създаване на драми.
Нищо няма да направи с делата на трупчета
Нямам думи направо. Вместо да кажеш, че този е вреден…
Алабализми да ръсите ви е най-добре на вас
Абе чакай ти да свърши работа
Радев, нали ти е ясно защо Сарафов е сложен там
Нищо няма да направи
Простаци
Само си чешат езиците с корупцията по високите етажи на властта.
И после ще ми казват, че не са политически зависими!
За това сигурно не пипнаха Шиши, Боко и сие. 🙂
някой чешат и другите неща. кво се прави на ударен самолет и този и той е част от шарлатаните . Едните шарлатани а другите шейтани
Добре отваря темата за делата на трупчета. Ама защо по-рано не потърсиха отговорност от главния?
Факт е, че нито Гешев, нито Сарафов стават за този пост.
Нито заместничката на последния, който я уреди просто на този пост.
юридическата Буля Мара от завършила право в ПУ (Ц)
За пореден път слагат свой човек на стола на главния прокурор.
И с Гешев беше така. Докато слушаше им беше удобен, а после му намериха цаката.
От военен трудно може да очакваш нещо различно от „буквално четене“ на закона и практиката на КС, но така или иначе причината е на друго място – президентът, подобно на Възраждане, просто иска да гледа сеира в НС и как парламентарните групи на ППДБ и ГЕРБ се самоизяждат.
Обаче е нпълно прав за практиката „политически фигури да се доизперат взаимно“.
Нова Конституция. Президентска република. Пълна изборност, мандатност, отчетност и отзоваемост на всички съдии и прокурори. Следствието право в МВР. Всички разследващи с юридическо образование.
Без ВНС. На референдум.
Без ВСС, ИВСС, учителски институт за повишаване на квалификацията на мисирки, роднини, милиционери и милионери, щерки, тьотки и аматьорки, пуцаджийки, рабфакаджии, задочници, вечерници и нощници и прочие йористи по пижами, съдебни ваканции и помощници, първа линия на Приморско, по 20 брутално след поредната издънка и другото си го знаете.
АМИН