Осъденият на доживотен затвор за двойното убийство пред клуб „Соло“ Илиян Тодоров няма да получи право на нов процес, в който да участва лично, след като делото срещу него беше гледано задочно, тъй като се беше укрил.

Това стана ясно, след като Върховният касационен съд (ВКС) остави без уважение (виж тук) искането на Тодоров да бъде възобновено делото му и то да започне отново в Софийския апелативен съд (САС).

Тодоров се укриваше от правосъдието 11 години и преди две години беше задържан в Узбекистан при опит да отиде в Истанбул. Миналата година пък властите там се съгласиха той да бъде върнат в България.

През декември 2013 г. Тодоров беше окончателно осъден на доживотен затвор за двойното убийство пред „Соло“, на метри от Съдебната палата в София. То беше извършено на 18 април 2009 г., когато Кирил Въжаров и Васил Александров бяха наръгани смъртоносно с нож в гърба, а приятелят им Кирил Димитров беше ранен. До трагедията се стигна след конфликт между две компании. За двойното убийство и опита за убийство беше обвинен именно Тодоров, който след два дни се предаде в полицията, но още тогава беше променил външния си вид и се появи късо подстриган и изрусен.

Първоначално състав на Софийския градски съд с председател Румяна Ченалова го оправда и го освободи от ареста, като на особено мнение тогава беше младшият съдия Мария Дончева.

След това САС отмени оправдателната присъда и го осъди на доживотен затвор, а в края на 2013 г. ВКС потвърди осъдителната присъда. Чак тогава става ясно обаче, че Тодоров се е укрил, вероятно още когато е бил освободен от ареста след първото му оправдаване.

За да откаже сега възобновяване на делото, ВКС припомня, че Тодоров е участвал лично както по време на разследването на убийството, така и в съдебното следствие пред градския съд. Той е бил призован и за началото на делото пред втората инстанция, но чрез адвоката си е заявил, че знае за датата на заседанието, но не желае да се явява пред съда, а това се е повторило и при следващите заседания. Върховните съдии припомнят, че той е отказал да присъства лично и когато делото е стигнало до ВКС, поради което приемат, че няма основания процесът да бъде възобновен.

„Осъденият Тодоров лично, по свое желае, след като е участвал в досъдебната фаза на производството, а след това и пред първата инстанция, е заявил с нарочна молба, че не желае да участва в производството пред САС, няма да дава обяснения, както и че не възразява делото да се гледа в негово отсъствие и по този начин сам съзнателно е избрал да не участва при разглеждане на делото пред въззивната и пред касационната инстанция“, категорични са върховните съдии.

ВКС напомня също, че възобновяването на дело, проведено в отсъствието на осъдения, е предвидено като законова компенсация на правото му за лично участие, но това е валидно, когато той не е знаел за процеса. Според върховните съдии Тодоров сам се е лишил от правото на лична защита, след като е отказал да присъства на делото и е напуснал страната.