ВАС отмени наказание на следователка, наложено заради работата й по „Осемте джуджета“

Върховният административен съд (ВАС) отмени наказание на следователка, наложено ѝ от Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ПК на ВСС) заради работата ѝ по казуса „Осемте джуджета“. Според съда дисциплинарният състав не е изследвал всички факти и обстоятелства и това е довело до незаконосъобразно решение.
В края на август 2023 г. и.ф. главният прокурор Борислав Сарафов внесе предложения за образуване на дисциплинарни производства срещу седем магистрати. Четирима от тях бяха прокурори Дилян Деянов, Ивета Маркович, Кирил Пейчинов и Мирослав Илиев, а трима бяха следователи – Светлана Стоянова-Вайзе, Нели Тодорова и Петранка Рабаджиева.
Всички те са работили по казуса „Осемте джуджета“, докато той беше разследван от Специализираната прокуратура (виж повече тук и тук).
Предложенията бяха вследствие на възложена на Апелативна прокуратура-София от Сарафов проверка на всички прокурорски преписки и досъдебни производства, свързани с „Осемте джуджета“.
„Проверката е констатирала множество нарушения на следователите и наблюдаващите прокурори по осигуряване на своевременно, законосъобразно и успешно извършване на разследването и събиране в най-кратък срок на необходимите доказателства за разкриване на обективната истина по образуваните досъдебни производства в закритата вече Специализирана прокуратура“, съобщиха тогава от прокуратурата.
Заключението на проверяващите беше, че допуснатото бездействие (за периоди между една и две години) от страна на магистратите е довело до неоправдано забавяне на производствата.
Прокурорската колегия образува дисциплинарни производства срещу седмината магистрати, но трима от тях бяха наказани – прокурорите Дилян Деянов и Кирил Пейчинов и следователят Нели Тодорова. И на тримата бяха намалени заплатите – на Деянов с 20% за 10 месеца, на Пейчинов с 10% за 10 месеца, а на Нели Тодорова – с 10% за шест месеца.
Пейчинов и Тодорова обжалваха, като сега ВАС се произнесе по оспорването на следователката. Делото на Кирил Пейчинов все още е висящо.
В решението си тричленният състав на ВАС с председател и докладчик Весела Николова и членове Бойка Табакова и Николай Ангелов отменя наказанието на следователката Тодорова, защото дисциплинарният състав не е изследвал всички факти и обстоятелства, свързани с работата ѝ по казуса „Осемте джуджета“.
Какво е установил дисциплинарният състав
ВАС изтъква, че в доклада на апелативната прокуратура от проверката на всички производства по „Осемте джуджета“ изчерпателно и ясно са били описани допуснатите от прокурорите нарушения, но по отношение на следователите нямало посочени конкретни пропуски в работата, неизпълнение задълженията им или извършени нарушения. Установено било само нарушение на случайния подбор при определянето на някои следователи и прокурори – те са били избрани чрез опцията „определен избор“, с което според АП-София са били „подменени някои от магистратите, избрани на случаен принцип“. В доклада се казва още, че първоначално избраната на случаен принцип следователка Светлана Стоянова-Вайзе не е извършвала почти никаква дейност по делото, а е възложила отделни процесуални действия на Нели Тодорова, която през юли 2019 г. е била „прибавена“ към екипа от разследващи с резолюция на шефа на спецпрокуратурата чрез опцията „определен избор“.
На практика разследването се е извършвало основно от Нели Тодорова, която към онзи момент е била завеждащ следствения отдел към спецпрокуратурата, като от документите по дисциплинарното дело ставало ясно, че тя е привлечена към екипа заради значителния ѝ опит в престъпленията срещу организирани престъпни групи.
В хода на дисциплинарката било установено, че през лятото на 2019 г. са били извършвани множество действия по разследването, обиски и претърсвания, разпити, привличането на шестима души в качеството им на обвиняеми, огледи на веществени доказателства и др. Назначени били и съдебно-технически експертизи на иззети мобилен телефон и електронни носители на информация. През ноември с.г. е била назначена и съдебно-счетоводна експертиза на данъчни документи.
Работата обаче „замряла“ през декември 2019 г. като през това време не били извършвани никакви действия, освен такива, свързани с разпореждане с веществените доказателства.
Дисциплинарният състав е изследвал и натовареността на Нели Тодорова и данните показали, че през 2020 г. и 2021 г. тя е била много натоварена, докато през 2022 г. натовареността ѝ значително спаднала – била почти три пъти по-ниска от тази на колегите ѝ.
Изводите на дисциплинарния състав били, че след назначаването на съдебно-счетоводната експертиза през ноември 2019 г. до 1 март 2022 г., когато е започнало предявяването на разследването на обвиняемите и пострадалия, т.е. в продължение на година, три месеца и 21 дни по делото не е било провеждано разследване, като Нели Тодорова не е изпълнила задълженията си по чл.203 от НПК и не е взела всички мерки за осигуряване на своевременно, законосъобразно и успешно извършване на разследването и събиране в най-кратък срок на необходимите доказателства за разкриване на обективната истина. Така тя е извършила дисциплинарно нарушение – бездействие, с което неоправдано е забавила производството по делото.
Дисциплинарният състав е предложил следователката да бъде наказана с намаляване на заплатата с 10% за шест месеца, което е било подкрепено от Прокурорската колегия на заседанието ѝ на 23 октомври 2024 г.
Аргументите на ПК на ВСС били, че Нели Тодорова не е определила срок за извършването на съдебно-счетоводната експертиза, независимо че е била наясно, че изследването е неотносимо към основното дело, не е отделила материалите, касаещи същата тази експертиза в отделно производство, а единственото, което направила, било свързано с предявяването на материалите на страните.
Мотивите на ВАС
След като описва какво е установил дисциплинарният състав и съответно ПК на ВСС, Върховният административен съд посочва, че по делото са работили шестима прокурори, които според чл. 196 от НПК са притежавали цялата разпоредителна власт непосредствено да следят за законосъобразното провеждане на разследването и приключването му в определения срок.
Върховните съдии поясняват, че по делото няма данни през периода, за който се твърди, че Нели Тодорова е бездействала, наблюдаващите прокурори да са давали указания за извършване на процесуални действия, които са били пропуснати или неизпълнени, или такива във връзка с допуснати от следователката нарушения. Такива констатации няма и в доклада от проверката на АП-София, както и в становище на прокурор от ВКП, послужили като основание за внасяне на предложението за образуване на дисциплинарно производство срещу Нели Тодорова, казва ВАС.
Освен това за тази година и три месеца делото „Осемте джуджета“ и материали от него са се „разхождали“ из прокуратурата – били са изпращани на спецпрокуратурата, на зам.-главен прокурор, на ВКП, а 25 тома са били предадени на вещото лице, за да може да изготви заключение по назначената съдебно-счетоводна експертиза.
Делото се е върнало в цялост в следствения отдел към СП на 17 февруари 2022 г. с указание за приключване и тогава е започнало предявяване на материалите.
„Предвид бланкетното и формално посочване в решението на дисциплинарния състав, че в продължение на година, 3 месеца и 21 дни по делото „не е било провеждано разследване, като Тодорова не е изпълнила задълженията си по чл.203 от НПК и не е взела всички мерки за осигуряване на своевременно, законосъобразно и успешно извършване на разследването и събиране в най-кратък срок на необходимите доказателства за разкриване на обективната истина, и с това си поведение същата неоправдано е забавила производството по делото“, без конкретизиране на дължимите от следователя процесуални действия, които последният е пропуснал да извърши, без посочване в какви процесуални срокове по НПК е следвало да стори това и да приключи преписката, съответно в какъв порядък и при каква организация и обем на планираната работа в срока на разследването, при какво разпределение на задълженията между избраните следователи и прокурори, фактическият състав на чл.307, ал.3 т.2 пр.2 от ЗСВ е останал недоказан“, приема ВАС.
Съдът допълва, че тази празнота в установяването на бездействието не е запълнена и от изложените от члена на ПК на ВСС Огнян Дамянов съображения за налагане на наказанието, целящи да въведат конкретика и яснота за неизпълнените от Нели Тодорова действия по разследването. На заседанието на колегията Дамянов посочил, че следователката е трябвало да отдели материалите, свързани със съдебно-счетоводната експертиза и касаещи различно престъпление от това, което е било предмет на производството, и материалите да се предявят.
Според ВАС обаче, освен че са лишени от конкретика, че са неясни и неаргументирани, тези твърдения на члена на ВСС не намират опора в доказателствата по делото.
Върховните съдии допълват, че Прокурорската колегия не е изяснила всички факти и обстоятелства, относими към твърдяните нарушения. А това е важно за правилната преценка за наличието на дисциплинарно нарушение. Противното води до опорочаване на проведената процедура и съответно незаконосъобразно решение за налагане на наказание.
В конкретния случай според ВАС не се доказва по безспорен начин бездействие от страна на Нели Тодорова за година и три месеца по делото „Осемте джуджета“, че да бъде дисциплинарно наказана. Не се установява посоченото в решението на ПК на ВСС противоправно поведение, наличието на настъпила вреда и вина на следователката.
„Не са изложени мотиви защо съставът е приел, че това бездействие неоправдано е забавило производството и по какъв начин е постигнато това, не са визирани какви точно действия е следвало на извърши следователят и в какъв срок, за да не се забави производството… Установеното „бездействие“, освен че не се сочи по какъв начин е предизвикало неоправдано забавяне на производството, не се базира на констатациите в доклада от проверката на Апелативна прокуратура (където такива установявания и изводи не са направени), а и не е изведено в резултат на извършено от дисциплинарния състав самостоятелно разследване по дисциплинарното производство, каквото задължение му вменява разпоредбата на чл. 318, ал. 3 от ЗСВ“, казва ВАС.
И продължава: „Дисциплинарният състав и колегията не са проверили посочените в предложението на и.ф. главен прокурор констатации и изводи, послужили като основание за дисциплинарното обвинение, не са извършили самостоятелен и прецизен анализ на множеството събрани по искане на жалбоподателката в дисциплинарното производство писмени доказателства – справки, писма и др., не са обсъдили и съобразили дадените от Тодорова писмени обяснения, констатациите в доклада на проверяващите от АП. При извършване на такава прецизна проверка и анализ, както дисциплинарният състав, така и наказващият орган биха достигнали до констатации и изводи, различни от визираните в актовете им досежно наличието на бездействие и причиняването на неоправдано забавяне на производството“.
ВАС отново се връща към доклада от проверката, извършена от апелативната прокуратура в София, като припомня, че според констатациите цялостното разследване по делото „Осемте джуджета“ не е провеждано ритмично, установени са нарушения само на наблюдаващите прокурори, докато за следователите няма такива констатации. Освен това обвинителите не са давали и конкретни указания на следователите по това разследване. Установено е и нарушение на случайния подбор на следователите.
Всички тези факти не са били обсъдени и изследвани от колегията, въпреки тяхната значимост за дисциплинарното производство, казва ВАС. И пояснява: „Следвало е, но не е било взето предвид също обстоятелството, че с определяне на разследващия екип от следователи по ДП не са били ясно разграничени конкретните задължения на всеки от тях, не е била организирана дейността им. Не е бил отчетен и фактът, че на практика от допълнителен следовател, Тодорова е станала водещ такъв, тъй като от следовател Вайзе ѝ е бил възложен целият обем задължения по разследването, характеризиращо се с фактическа и правна сложност, въпреки ангажиментите ѝ като завеждащ СО при СП, считано от 18 юни 2020г. до 28 юли 2022 г.“.
Върховните съдии казват още, че не е отчетено и движението на делото по различните нива в прокуратурата, както и предоставянето на материалите от разследването на вещото лице, подготвящо съдебно-счетоводната експертиза. Тези важни за установяване на нарушението факти обаче, не са били анализирани и съобразени от наказващия орган при констатиране на бездействието и определяне на наказанието, посочва ВАС.
Нататък съдът изтъква и че неправилно са анализираните данните за натовареността на Тодорова за 2022 г., като не е съобразено, че те са само за два месеца. „Изобщо не е била отразена и съобразена извършваната от жалбоподателката административно-ръководна дейност, в качеството ѝ на завеждащ СО при СП по време на т.н. „инкриминиран“ период и свързаната с нея също голяма натовареност“, допълва ВАС.
„Недооценено е останало от наказващия орган обстоятелството, че за посочения в предложението период от 9 ноември 2020 г. до 1 март 2022 г., въпреки факта, че то многократно е било при наблюдаващите прокурори и контролиращи такива от Специализираната прокуратура и Върховна касационна прокуратура, нито един от тях не е дал указания за извършването на каквото и да било действие от следовател Тодорова. Това означава, че както определените шест наблюдаващи прокурори, така и осъществявалите контрол върху тяхната и на следователите дейност по законосъобразното провеждане на разследването и приключването му в срок, не са приели, че е необходимо да се извърши каквото и да е друго конкретно действие, освен проведените, за което да дадат задължителните си указания. За да гарантира защитата на дейността по разследването от безконтролни действия и разпореждания на разследващия, законодателят е предвидил цялата дейност на следователя в тази насока да преминава под ръководството и при спазване указанията на прокурора. Липсата на указания в случая сочи и липса на необходимост от извършване на конкретни следствени действия“, казва още ВАС.
И заключава, че допуснатите нарушения от дисциплинарния състав и от ПК на ВСС са довели до незаконосъобразен и необоснован извод, че заради бездействието на Нели Тодорова неоправдано е било забавено делото „Осемте джуджета“.
„Самото констатиране на бездействие не е достатъчно за ангажиране на дисциплинарната отговорност на следователя. Задължение на ПК е да посочи изрично какво е дължимото нейно поведение, което тя не е изпълнила – какви процесуални действия се счита, че следовател Тодорова е била длъжна да извърши, на какво правно основание или фактическо основание (дадени указания от наблюдаващите прокурори) е следвало да извърши и срокът, в който е следвало да се направи това. Доказването на противоправност на деянието, твърдяното неоправдано забавяне на ДП, наличието на причинна връзка между деянието и резултата, и вината на Тодорова от субективна страна, е неуспешно проведено от ПК на ВСС, поради което не може да се приеме категорично наличие на предпоставките на чл. 307, ал. 3, т. 2 от ЗСВ“, заключава ВАС.
Решението не е окончателно и може да бъде обжалвано пред петчленен състав на ВАС.
15
Коментирайте


Поредното незаконосъобразно решение.

Този ВСС отдавна се изчерпа.

А дали не е излагация нарочно. Да се занимаваме с глупости, но не и със самите престъпници

Пълен провал

Съдебна система като една човешка длан…

А самите замесени в джуджетата? Нищо.

Нямам думи. Те се излагат.

Така е. Не, че им пука.

Ма чакай бе, тия неща това ли трябва да са

Глупости

На търкалета

Пак се правят на интересни

От цялата работа само се съд1т следователи и прокурори. Но реално няма разследване на виновниците

Излагация
И какво излезе накрая – пешкира да опере нисшестоящия орган, тц, тц, тц, ама така излиза като имаш „шестима началници“ на главата си – много вожд + малко индианци = колективна безотговорност.
„Шестима „измъчени“ прокурори, Пепито няма кой да го затвори.“
Около казуса с Еврото и ангажираните с него магистрати постоянно изскачат разни допълнителни новини, без никакво конкретно реално развитие, сякаш това е най-големият проблем в цялата държава, налагащ непрестанното му разискване вече няколко години поред, и то от една определена група граждански активисти, които си „доят“ случая през месец – два, да останат актуални в общественото съзнание.