КС „отмени“ улеснения за изграждане на ВЕИ върху земеделски земи

Конституционният съд (КС) отмени улеснения за изграждане за обекти за производство на енергия от възобновяеми източници върху земеделски земи.
Той обяви за частично противоконституционни две разпоредби от Закона за опазване на земеделските земи (ЗОЗЗ), които бяха приети с преходните и заключителните разпоредби на закон за изменение и допълнение на Закона за енергията от възобновяеми източници (ЗЕВИ), който беше обнародван на 13 октомври 2023 г.
„Отменените“ от КС разпоредби предвиждат строителството на агрофотоволтаици (енергийни обекти за производство на електрическа енергия от слънчева светлина, изградени върху земеделска земя, които позволяват спокойното и безпрепятствено използване на земеделската земя за нейното предназначение) в земеделски земи без промяна на предназначението им, както и улеснена процедура при промяна на предназначението на земи за неземеделски нужди за изграждането на ВЕИ – без да се провежда процедура за утвърждаване на площадка или трасе за проектиране.
За частично противоконституционна (почернената част) е обявена ал. 4 на чл. 2 ЗОЗЗ, която гласи: „Строителство в земеделските земи без промяна на предназначението им може да се извършва за оранжерии и за линейни обекти по чл. 17а, ал. 2, а за обекти, чиито функции са свързани със земеделското предназначение на земята и за агрофотоволтаици – при условия и по ред, определени с наредба на министъра на земеделието и храните и министъра на регионалното развитие и благоустройството“.
Както и чл. 17а, ал. 3 ЗОЗЗ, който предвижда: „Промяна на предназначението на земеделските земи за неземеделски нужди, предвидена с влязъл в сила общ устройствен план, както и в случаите на изграждане на индустриални паркове по Закона за индустриалните паркове, на обекти за производство на енергия от възобновяеми източници и изпълнение на концесионен договор, се извършва, без да се провежда процедура за утвърждаване на площадка или трасе за проектиране“.
Те бяха оспорени от президента Румен Радев заедно с още две разпоредби в ЗОЗЗ, по отношение на които днес КС отклони искането за произнасяне. Една от тях по времето, когато беше атакувана от държавния глава, даваше възможност да се изграждат фотоволтаични системи върху земи от пета до десета категория. Тя обаче междувременно беше изменена и беше върнат старият ред, който допуска подобни обекти само върху ниви от седма до десета категория.
Какви са мотивите на КС ще стане известно по-късно, когато бъде публикувано решението им. Засега от съда съобщават само, че в частта, с която чл. 2, ал. 4 и чл. 17а, ал. 3 ЗОЗЗ са обявени за противоконституционни, то е подписано с особено мнение от Соня Янкулова и Борислав Белазелков.
17
Коментирайте


И без това земеделието ни е почти съсипани.

Поздравлвния за решението!

ВЕИ-тата в ниви са малкия проблем! Далеч по-голям проблем е превръщането на нивите в гори по пътя на чл.83 и чл.84 от закона за горите, и без път назад. Може гора да се застрои по ПУП и да стане бетонна джунгла, но по ЗГ не може да стане обратно нива.
Само дето няма кой да се обърне към КС и да поиска отмяната им поради противоречие с чл.21, ал.2 КРБ.

Добре, че е конституционният съд да спре безумството на клепторкатите в НС

Егати тъпотията

Време беше!

Това е шантава история.

Квф за плоскоземците-путинисти

Родния съд е тъп на гадулка. Сега тока ще скача още повече.

Пълни глупости!

Тия улеснения съсипаха земята ни. Храната ни

Лошото е, че това не е всичко. Ще има обжалвания


Стига с тоя ВЕИ бе. Време е за ядрени реактори

Правилно

Браво, със зелената истерия за сметка на земеделските земи на всяка цена (а не да се облекчи и субсидира инсталирането на фотоволтаици във вече застроени градски райони), обслужваща хора като плешивия Панев (пътешественика на държавни разноски) и други розови уанабита около кръга Капитал, заложили мини в ПВУ с практически неизпълними изисквания към България, за да им е хак на политиците на „статуквото“, трябва да се приключи веднъж завинаги.
Тези пък не могат да минат без особени мнения.