Генералният директор на БНТ Константин Каменаров може да се раздели преждевременно с поста си, ако следващата инстанция – Софийският градски съд, потвърди осъждането му за шофиране след употреба на алкохол. Присъда лишаване от свобода за умишлено престъпление е едно от основанията по закон за прекратяване мандата на шефа на обществената телевизия, като формално решението се взема от Съвета за електронни медии. Няма значение дали наказанието е ефективно или условно. Според НПК, когато втората инстанция потвърди решението на първата, присъдата влиза в сила.

Каменаров обжалва условната си присъда от една година и 3 месеца, която става известна сега. Софийският градски съд ще заседава по делото на 11 май. На 2 ноември 2017 г. съдия Марина Манолова от Софийския районен съд е признала обвиняемия за виновен, че на 23 юни 2016 г. около 3.50 ч е управлявал колата си с концентрация на алкохол в кръвта над 1.2 на хиляда. Резултатът от 1.6 промила е установен с кръвна проба, след като Каменаров е спрян за проверка и тестван с дрегер. Той е осъден да плати и 600 лв. глоба, както и да остане без книжка година и половина. Като определя наказанието, съдът взема предвид и предишните му шофьорски нарушения.

В мотивите на районния съд се цитират обясненията на Каменаров. Той твърди, че във въпросната вечер се прибрал около 23 ч и изпил едно уиски, за да се отпусне. После с цел стимулиране на метаболизма и загуба на телесно тегло взел и билката „златен корен“, която разтварял в чист етилов алкохол – медицински спирт. Тази вечер изпил двойна доза от разтвора – поне 100 грама. Около 2.00 ч Каменаров получил обаждане от съпругата си, която по това време била на парти. Тя му казала, че не се чувства добре, и го помолила да я прибере. Той бил спрян за проверка, след като взел жена си. Каменаров пледира, че е невинен, и иска да бъде оправдан. Основният му аргумент е, че няма как от едно уиски да се стигне до 1.6 промила, а резултатът бил такъв заради билката.

„Деянието е извършено с пряк умисъл, като подсъдимият е съзнавал общественоопасния му характер, предвиждал е настъпването на неговите общественоопасни последици – че управлява МПС под въздействието на алкохол с концентрация над 1.2 промила, и е искал настъпването на тези последици, като умишлено е започнал да управлява моторното превозно средство независимо от употребения от него алкохол“, пише в решението.

МОТИВИ

Законът използва термина „алкохол“, не прави разлика по вида на питието, в което се съдържа – уиски, водка, ракия, различни видове алкохолни коктейли, чист етилов алкохол и т.н., нито по търговски марки, обяснява обаче съдът. Магистратът допълва, че Каменаров не е бил спрян на отиване към съпругата си, а след това – когато вече се е уверил, че тя е добре и няма нищо фатално (по неговите думи). Тоест не издържа доводът, че не е осмислил поведението си, допълва съдия Манолова. Освен това, ако съпругата му е била в толкова влошено здравословно състояние, е трябвало да бъде повикана линейка. В противен случай има таксита и служби „дринк енд драйв“ („пий и карай“), разсъждава съдът.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar