Уволнен от НСО заради подарък „Ролекс“ осъди службата
Полковникът е двоен нарушител, но може да се върне на работа, защото процедурата е нарушена, реши съдът
Полковник от НСО е нарушил етичните правила като е приел часовник „Ролекс“ от катарския консул. От службата обаче са допуснали процедурни нарушения по време на дисциплинарното дело срещу охранителя. Затова и уволнението му е отменено, а НСО е осъдена да му плати 1308 лв. разноски. Това приема на първа инстанция административният съдия Катя Аспарухова по казуса на Никола Николов, видя „Сега“ в деловодството на Софийския административен съд.
Николов е уволнен от НСО през май 2018 г. за две нарушения. Първото е, че е дал на консула на Катар имената на служителите, ангажирани с охраната на делегацията на емира на Катар в София през март 2018 г. Второто е, че след като делегацията си тръгнала, Николов отишъл в хотел в центъра на София, където дипломатът предал пликове с поздравителни адреси за служителите. Николов получил и персонален подарък – часовник „Ролекс“, за който не докладвал в службата. Според НСО часовникът струва 900 лв., а според Николов – 90 лв. За съда обаче стойността на подаръка няма значение, защото етичният кодекс на службата регламентира забрана служителите да получават лична облага от дейността на НСО. Не става дума „за обичаен символ на благодарност – календар, химикалка или друг материален предмет, където стойността е незначителна“, обяснява още съдът.
Според съда доказано е само второто нарушение. Макар и двете деяния да имат общи факти и връзка, те са отделни действия – по време, място и обстоятелства. Затова е неправомерно налагането на едно общо наказание, мотивира се съдия Аспарухова и отменя заповедта на началника на НСО. По време на делото прокурорът Милен Ютеров подкрепя жалбата на Николов срещу уволнението. Решението на административния съд не е окончателно и може да бъде атакувано пред върховната инстанция.
Сагата с делата срещу охранителя
Това е второто гледане на делото от Софийския административен съд. През октомври 2018 г. той отхвърля жалбата срещу уволнението. Върховният административен съд обаче връща процеса за ново разглеждане със задължителни указания. Причината е, че междувременно Софийският военен съд оправдава Николов по обвинение, че е злоупотребил със служебното си положение. През май м.г. Военно-апелативният съд отменя решението на военния съд като немотивирано. Апелативните съдии критикуват и работата на прокуратурата, като пишат, че „прокурорското постановление е неясно, противоречиво и объркано“. Така наказателното дело срещу Николов е върнато на първата инстанция. А през септември 2019 г. тя го праща обратно на прокуратурата за отстраняване на съществени нарушения. Съдебните регистри показват, че Военният съд се е произнесъл за втори път по наказателното дело на 22 януари. Но актът на военните магистрати още не е публикуван, макар и публичността да е регламентирана в закона.
„СТРОГОСТ“
Както „Сега“ вече писа най-честото дисциплинарно наказание в НСО е строго мъмрене. Тъй като първият отговор на НСО по темата беше непълен, „Сега“ поиска допълнителни данни по Закона за достъп до обществена информация – за какви нарушения са наказанията. Началникът на службата бригаден генерал Красимир Станчев отговаря, че през 2018 и 2019 г. са санкционирани 27 офицери и сержанти. Един е уволнен (става дума за Николов), по двама са получили предупреждение за уволнение и предупреждение за понижаване в звание. 9 са наказани с мъмрене, а 12 – със строго мъмрене. Една заповед за наказание е маркирана с гриф „държавна тайна“ и от службата не казват дори какво е то.
Колкото до другите наказания, от допълнителните отговори на Станчев се разбира, че служители на НСО са наказвани с мъмрене за неизпълнение на зшефски заповеди, за неправилна маневра със служебен автомобил (два случая), за нарушаване на правилата за постовата дейност,
Строгото мъмрене е налагано при нарушаване на етичния кодекс и неизпълнение на служебни задължения, както и за „поведение, несъвместимо с правилата на обществения морал, и извършване на действия, уронващи престижа на службата“. Със строго мъмрене е наказан служител, който е оставил автомобил без надзор на паркинг и колата е била повредена. Както и друг за неправилна маневра. Това е наказанието и при неявяване на работа. Един охранител е получил предупреждение за понижаване в звание заради конфликт с колеги, а друг, защото се е явил на работа пиян.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте