Варненката Мирослава Първовска е майка на 3-годишно момиченце, а до месец на бял свят ще се появи второто й дете. Вместо обаче да се радва на втората си бременност и спокойно да очаква раждането на новото бебе, през последните 3 месеца тя обикаля институции в търсене на справедливост. Само преди дни след дълъг и уморителен път, бременната в девети месец жена влезе в приемната на националния омбудсман Мая Манолова в София, за да подаде жалба срещу уволнението си като учител.

Младата жена постъпва на работа като учител в основното училище „Христо Ботев“ във Варненското село Николаевка през 2013 г. Пътува всеки ден по 30 км в едната посока между Варна и селото, за да преподава биология и химия. След време длъжността й е променена и тя става възпитател, като трудовият й договор преминава от срочен в безсрочен. Директор на учебното заведение по това време е Павлина Иванова.

Мирослава излиза в отпуск за първото си майчинство през 2015 г. Гледа дъщеричката си и забременява отново, като междувременно не се връща на работа. През този период обаче в училището настъпват кадрови промени, директорката Иванова е уволнена и през 2016 г. временно длъжността поема Бистра Бойчева. „За моя изненада на 15 юни и.д. директорката ме уволни по време на болничен“, разказва потресената учителка. Тя научава, че докато не е на работа, длъжността й е променена от възпитател на начален учител, каквато тя не е. Тъй като съответно няма нужната квалификация, директорката я уволнява.

Двете са имали среща във Варна, директорката е извадила заповеди за новата длъжност на начален учител и е приканила Мирослава да ги подпише. Тя обаче отказала. Шокът обаче не преминава – междувременно призовкар на частен съдебен изпълнител звъни в дома на семейството и се опитва да връчи заповед за прекратяване на договора на учителката. Мирослава не приема и този документ.

Така започва ходенето по мъките на преподавателката, която е решила да се бори докрай за работата си. Пуснала е жалби до Инспекцията по труда, до Регионалното управление по образование във Варна, до областния управител, до прокуратурата. Когато отива в местната структура на инспекцията по труда, оттам й обясняват, че не са давали разрешение за уволнението й. Там също са подадени две жалби. По първата отговарят, че директорката е в правото да уволни младата жена. При втори сигнал отново в инспекцията, оттам вдигат ръце по казуса и казват, че няма какво да направят и нещата са за съдебно дело. Отделна проверка в НАП пък показала, че при тях е регистриран само един договор на Мирослава и той е за учител по биология и химия…

„Кой трябва да вземе мерки, за да има правосъдие в държавата?“, пита Мирослава, която продължава да обикаля по институции. Тя научила, че новата директорка е в конфликт с предишната и отстранила от длъжност още поне 10 души от работещите в училището. Според слухове има и отлив на деца от школото в последно време, като се отказвали предимно ученици, живеещи във Варна. Въпреки това младата жена очаква справедливост и иска да бъде върната на длъжността, за която има квалификация и може да работи за доброто бъдеще на децата.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar