Спор за сумата, която трябва да върне Кирил Русев е в основата на убийството му. В ареста са заподозрените за бруталното престъпление – гробар и лихвар, син на бившия финансов министър Стоян Александров.

Всъщност в началото на това престъпление стои конфликт между покойния бивш финансов министър и длъжника. Той е възнинал през 2009 година и е за размера на сумата, която трябва да бъде върната. Според разследващи след смъртта на Стоян Александров синът му е искал Русев да върне над 600 хиляди долара на семейната фирма, а не 300 хиляди, колкото са му били отпуснали като заем.

В наследствена къща в столчиния квартал „Горна баня“, където живее Петър Александров, са регистрирани и всички семейни фирми, в които съдружници са вдовицата на бившия финансов министър Нина Александрова и децата им Мира и Петър Александрови. Днес тук няма никой от семейството.

Според данни от разследването, след смъртта на Стоян Александров, в къщата живее само синът му Петър, който е поел и оперативното управление на семейния бизнес. Именно тук на 4 януари малко след 14:30 пристига Кирил Русев за пореден разговор кога и колко пари трябва да върне от взетия през 2008 година заем. Твърди се, че Русев е докаран до къщата от гробаря Александър Кинов.

В дома на Петър Алекснадров са намерени 2 пистолета и три ловни пушки, които били законно притежавани и съхранямани, според правилата, в сейф. Намерен е и договорът, според който фирма на вече покойния бевш финонсов министър Стоян Александров отпуска на фирма на убития Кирил Русев заем в размер на 306 хиляди долара. Според разследващите Русев бел усвоил една 200 хиляди лева от тези пари, или половината от сумата. Но претенцията към него била да върне към този момент над 600 хиляди долара, заради т.н. „наказателни лихви“.

Спорът колко е взел, колко е върнал и още колко трябва да върне започва още в края на 2009 година между Стоян Александров и Кирил Русев и ескалира до остър конфликт между двамата. През 2016 г. Русев и още няколко други бизнесмени, ползвали финансовите услуги на Стоян Александров, подават сигнал в прокуратурата срещу бившия финасов министър.

Събират се доказателства, че от 2002 до 2015 година Алекснадров – старши е дал над 10 милиона лева заеми на 61 юридически и физически лица с лихва от 14 до 18%. През 2018 на Стоян Александров е повдигнато обвинение за даване на кредити без лиценз. Разследването продължава, без да е внесено в съд до края на август 2020 г., когато е прекратено заради смъртта на бившия финансов министър.

Няколко месеца по-рано, в края на май, КПКОНПИ внася в Софийския градски съд иск срещу Стоян Александров, съпругата му Нина и децата им за отнемането на имущество на стойност 11 милиона лева. Три години и половина по това дело няма движение. А бизнесът с лихварството се поема от Петър Алекснадров, който продължава да иска от Кирил Русев парите, записани в договора от 2008 година. В разследването има данни, че Русев е върнал сумата, която е взел и отказвал да плаща исканата му горница.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar