На национален референдум сърбите подкрепиха промените в Конституцията в частта, свързана със съдебната власт. Гражданите трябваше да отговорят с „Да“ или „Не“ на въпроса: „Подкрепяте ли ратификацията на Закона за изменение и допълнение на конституцията на република Сърбия“?

От 97.02% обработени протоколи резултатите са следните: НЕ – 39,51%, ДА – 60,48%, Невалидни гласове 1.01%

Сърбия изпрати много положителен сигнал на света, заяви президентът Александър Вучич.

Конституцията се променя в областта на съдебната власт, за да се приведе сръбското законодателство в съответствие с европейското в процеса на присъединяване на Сърбия към ЕС. Изменението беше предложено от сръбското правителство, за да се гарантира по-голяма независимост, ефективност и отчетност на съдебната власт, по-голяма независимост и отчетност на прокуратурата, по-добра защита на правата на гражданите и укрепване на върховенството на закона.

Променени са конституционните разпоредби за организацията на съдилищата и прокуратурите. Промените се отнасят и за начина, по който се избират съдии и прокурори, за да се намали влиянието на политиката в процеса, тъй като те вече няма да се избират от сръбския парламент, а от Висшия съдебен съвет и Висшия прокурорски съвет.

6 510 233 регистрирани избиратели трябваше да гласуват на референдума. Косово не позволи на сърбите в Косово да упражнят правото си на глас.

Част от политическите сили призоваваше да се гласува с „Не“ на референдума. Депутатът от Социалистическата партия Тома Фила заяви, че е против промените в Конституцията. Според Партията на свободата и справедливостта (SSP) на Драган Джилас референдумът не трябва да се провежда, а заместник-председателят на Демократическата партия (ДС) Драгана Ракич каза, че трябва да се гласува против козметичните промени в Конституцията. Против промените в Конституцията бе и Народната партия на Вук Йеремич, която призова гражданите да решат по съвест дали ще излязат на референдум. От друга страна, СДС на Борис Тадич, Граждански демократичен форум и Новата партия направо призоваха гражданите да отидат до урните и да кажат „не“ на въпроса за референдума.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar