Контролираната от сина на Гриша Ганчев – Данаил, фирма „Литекс пропърти“ загуби окончателно дело за собствеността върху земята на ученическия лагер в Шабла. „Литекс пропърти“ се сдоби с 10 декара в местността „Шабленски пясъци“ след заменка от 2005 г., но сега губи земята. Оказа се, че към момента на извършване на заменката имотът изобщо не е бил собственост на Националното управление по горите, а на Министерство на образованието и науката и управлението не е имало право да го заменя.

Това става ясно от определение на Върховния касационен съд, с което съдът не е допуснал жалбата на „Литекс пропърти“ срещу решението на долната инстанция в полза на просветното министерство. С това приключва продължила няколко години съдебна сага за защита на имота.

Документите по делото онагледяват поредица от интересни прехвърлителни сделки с имота. Теренът от 10 декара е станал собственост на частното дружество „Джитрейд“ ЕООД на 3 юни 2005 г. в резултат от сключена заменка с управлението по горите. Месец по-късно – на 18 юли, „Джитрейд“ е продал имота на друга фирма – „Лийдър“. През 2010 г. въпросната „Лийдър“ е внесла имота в Шабла като непарична вноска в капитала на „Литекс пропърти“.

Впоследствие се оказва, че този имот изобщо не е бил част от горския фонд. Броени месеци преди да бъде заменен имотът правителството е взело решение да го прехвърли в учредяващото се ново държавно дружество „Ученически отдих и спорт“ под шапката на просветното министерство. „Ученически отдих и спорт“ е учредено на 24 януари 2005 година, а лагерът в Шабла с 38 бунгала и четири други постройке е включен в капитала му. В това решение на кабинета лагерът е посочен с по-малка квадратура и това е един от аргументите „Литекс Пропърти“ да продължава да претендира за имота.

В хода на съдебното дело Доричкият окръжен съд установява, че още преди 1990 г. имотът е трайно ограден с телена ограда, обхваща територия от 10,373 дка и в този вид е нанесен в първия кадастрален план на района, одобрен през 2002 г. Съдът установява, че бунгалата са застроени на територията на целия имот, включително по границите му, и приема, че волята на Министерския съвет през 2004 г. е била да внесе в капитала на дружеството целия лагер, а не обособена част от него с площ от 5 дка. Тъй като разпореждането от страна на държавата в полза на МОН е отпреди заменката, договорът за замяна и последватиле сделки нямат вещнопрехвърлително действие, решава съдът.

КОИ СА ФИРМИТЕ

Справка в направената публична през 2013 г. база с данни за заменките на гори показва, че „Лийдър“ ЕООД и „Джитрейд“ ЕООД всъщност взимат при горски заменки много по-големи терени по морето. На 18 май 2005 г. „Лийдър“ получава 614 декара в Балчик срещу свои гори в Лесидрен, Ловеч. На същата дата „Джитрейд“ ЕООД получава 699 декара в Балчик срещу свои гори в същия район, но на друго място.

Общите неща между двете фирми не свършват дотук. Справка в Търговския регистър показва, че двете фирми са създадени на 5 април 2005 г. – броени дни преди сделките за замяна с държавата, а адресът им е врата до врата. „Джитрейд“ е регистрирана в Ловеч, бл. 318, жк Младост, ет. 6, ап. 17, а „Лийдър“ – на същия адрес, ап. 18. Първото дружество е собственост на офшорното „Тодела лимитид“ и се управлява от Васил Йорданов Василев, а второто е с управител Йордан Василев Йорданов и собственик „Легалис лимитид“. През 2011 г. и в двете дружества собствеността е прехвърлена на „Литекс комерс“. Заменките от този период – 2005 г., не са обект на течащата процедура за възстановяване на непозволена държавна помощ след намеса на ЕК, защото са сключвани преди членството ни в съюза. През 2015 г. тогавашният министър на образованието проф. Тодор Танев се оплака от изчезнали имоти на лагери в Шабла, Равда и Лоценец и сигнализира за това ДАНС. Срещу заменките на „Литекс пропърти“ и „Джитрейд“ се водиха и други дела от името на държавата.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar