СОС продава и купува имот с 4 млн. лв. печалба за „Титан“
Сделката бе дадена на прокуратурата от съветниците от "Демократична България"
Опозиционната коалиция „Демократична България“ в Столичния общински съвет е внесла сигнал в прокуратурата относно сделка с общински имот, одобрена от предишния състав на СОС. Става дума за терен на общинското дружество „Столичен автотранспорт“, продаден за 2,15 млн. лв. преди 5 г. на фирма, собственик на капитала на която е добре известната сметосъбираща компания „Титан“, и откупен с над 4 млн. лв. по-скъпо две години по-късно. „Разликата? Тя е за сметка на столичани и отива в нечии чужди джобове“, коментираха от дясната формация.
Причината за продажбата на общинския парцел, намираш се на бул. „Сливница“ и Околовръстния път, е отпаднала необходимост за ползване, с което Столична община го е обявила за ненужен. Сделката е реализирана през 2015 г., а купувачът е единствената фирма, явила се в конкурса – „Княжево сървиз“ ООД, дъщерна на „Титан Сървис“ ЕООД.
Две години по-късно обаче СОС гласува теренът отново да бъде закупен, като този път цената му е вече е 6,37 млн. „Докладът с предложение за обратното купуване на имота е внесен в СОС на 21.09.2017 г. от общинските съветници Венетка Серафимова от ГЕРБ, Радослав Абрашев (в момента общински съветник от управляващата коалиция ГЕРБ-СДС), Иван Таков от БСП и Карлос Контрера от ВМРО (също членове на новия СОС – б.р.). По този доклад СОС постановява решение, с което дава съгласие на друго общинско дружество – „Чистота-Искър“ ЕООД да закупи имота за 6 370 580,79 лв.“, се казва в сигнала на опозицията.
При одобряване на продажбата на имота за 2 150 000 лв. членове на Надзорния съвет на СОАП (сега СОАПИ) са били следните съветници от СОС, които после са гласували и за обратното му изкупуване срещу тройно по-голяма сума: Валя Чилова, Искра Ангелова, Татяна Георгиева и Николай Стойнев от ГЕРБ, Калоян Паргов и Милка Христова от БСП, както и Радослав Абрашев, който е сред вносителите на доклада за закупуване на имота, се казва в сигнала на „Демократична България“. „Сега“ ще потърси за коментар споменатите общински съветници.
„Продажбата на въпросния имот на „Княжево сървиз“ ООД е най-голямата сделка на СОАП за недвижими имоти в периода 2015 – 2017 г. Затова е необяснимо, че посочените общински съветници, участвали в нейния надзорен съвет, са „забравили“, че сравнително скоро преди това са взели решение имотът да бъде продаден на тройно по-ниска цена. Един и същи общински съветник – Валя Чилова, е предложил продажба на имота поради „отпаднала необходимост“ от него, а впоследствие е гласувал за обратното му изкупуване. Имотът е продаден през 2015 г., когато в капитала на „Чистота-Искър“ ЕООД е включен съседен имот, поради необходимост от такъв. Следователно поне една част от служителите от общинската администрация на СО и СОС и общинските съветници, които са част и от СОАП, са били наясно, че общината приватизира недвижим имот, който може да послужи за дейността на „Чистота-Искър“ ЕООД, с каквито мотиви същият имот е изкупен обратно скоро след това, но на значително по-висока цена. В периода, когато са извършени двете сделки (2015 – 2017 г.), няма съществен ръст на цените на недвижимите имоти, поради което няма обективно основание двете оценки на имота, извършени от лицензирани оценители, да се разминават толкова много. В имота не са били извършени и подобрения на съществена стойност, в резултат на които стойността му да се повиши трикратно“, се казва в сигнала на „Демократична България“ до прокуратурата.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте