Сметната палата внесе в Народното събрание одитния доклад за БНР, който миналата година народните представители бяха й поръчали да изготви за периода 1 януари 2017 г. – 30 септември 2019 г. През този период генерален директор на БНР беше Александър Велев, който през септември 2019 г. бе сменен от Светослав Костов, на свой ред сменен през 2020 г. от Андон Балтаков.

    Части от доклада са предадени и на прокуратурата, както и на Агенцията за държавна финансова инспекция, но тези части Сметната палата е премахнала от публикувания доклад.

    От резюмето обаче се вижда, че палатата е разкрила нарушения на стойност от няколко милиона лева за проверявания период. Например за разходи в размер 1 761 646 лв. при одита не е получена „разумна увереност за законосъобразност и съответствие с правната рамка, поради липсата на надеждни и достатъчни писмени доказателства, че дейностите и активите, които са платени, са били действително необходими за дейността на БНР и са действително извършени“, пише в доклада.

    „Разходите са извършени в нарушение на принципите, определени с правната рамка по Закона за публичните финанси, Закона за финансовото управление и контрол в публичния сектор, Закона за радиото и телевизията и договорите за управление на органите за управление на БНР“, е отбелязано в доклада.

    За други 14 112 748 лв. пише, че са незаконно усвоени от трансфера от централния бюджет. „Дейността по планиране, отчитане и усвояване на трансферите от централния бюджет е в съществено несъответствие с правната рамка по Закона за радиото и телевизията. Без законово основание са планирани и осъществени подготовка, създаване и разпространение на програми, в несъответствие с условията (над определената продължителност) по индивидуалните лицензии на БНР, издадени от СЕМ, които в относителен дял са между 12 и 15 на сто от общия годишен обем на програмата на БНР“, са отбелязали одиторите.

    За 16 719 655 лв. одиторите са направили забележката, че „не е получена разумна увереност, че съответстващите им трансфери са усвоени законосъобразно“. Става въпрос за това, че радиото има норматив за час програма за осигуряване на дейностите по подготовка, създаване и разпространение на програми. Като радиопрограма са отчетени между 12 и 14 хил. часа годишно – общо за периода 39 912 часа, представляващи повторения на предавания или излъчени реклами. За тях трансферите по норматива са усвоени в пълен размер, независимо че не са извършени разходи за подготовката и създаването на повтаряните предавания и излъчваните реклами.

    Има още множество по-дребни суми, за които Сметната палата пише, че не са отчетени правомерно или че са съмнителни.

    От доклада обаче излиза, че тези суми не могат да се съберат механично и да се направи заключение, че с получената обща сума е ощетен бюджетът. Тъй като одиторите отбелязват едно по едно нарушенията и сумата, за която има съмнение, че е изразходвана неправомерно, но има вероятност за една и съща сума да са нарушавани различни правила.

    Сметната палата обаче стига до заключението, че Системата за финансово управление и контрол в БНР е неадекватна и неефективна и дава 12 препоръки на настоящия директор, които той трябва да изпълни за 6 месеца.

    Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

    Коментирайте

    avatar