Световната банка: МВР трябва драстично да съкрати чиновници
Полицаите ни са едни от най-скъпите в Европа заради високите осигуровки, които бюджетът им плаща
МВР прелива от чиновници, има лоша организация, а полицаите не са с ниски доходи. Това се казва в доклад на Световната банка, който предлага голямо съкращаване на служители от общата администрация на МВР, цитиран от „Медиапул“. Според експертите трябва да бъдат махнати около 1500 служители като счетоводители, домакини и т.н.
МВР е най-големият работодател в страната – с 45 374 служители. Броят на работещите в общата и специализирана администрация е 8778 души, което е повече от общия брой чиновници във всички министерства. Това е близо една пета от общия брой на служителите в МВР. Анализът предлага близо 20-процентово рязане на щата на „чантаджиите“.
ГЕРБ от години обещава реформи във ведомството. Вътрешният министър в предишния кабинет на Бойко Борисов – Румяна Бъчварова, предложи промени в Закона за МВР, които вкарваха част от администрацията във фирма, а друга част трябваше да минат от първа в трета категория при пенсиониране. Финансовият министър Владислав Горанов твърдеше, че няма да отпуска допълнително пари, ако администрацията не бъде отделена от униформения състав и не бъдат отнети даваните й с години екстри. Накрая мнозинството на ГЕРБ бламира реформата на Бъчварова.
Факт е, че през последните години има големи съкращения в МВР, в което преди 10 г. беше почти от 60 000 човека. Смята се обаче, че голямото рязане е било основно от униформен състав и оперативни работници. Затова и от година-две се чуват все повече гласове за увеличаване на състава на МВР, но само за хора, които да работят на улицата. Управляващата коалиция на няколко пъти през последните месеци дори обещаваше повече полицаи по селата и сред хората и се хвалеше, че е назначила близо 1000 нови полицаи.
Обратно на общоприетото схващане, заплатите на полицейските служители в България не изглеждат ниски, посочва Световната банка. След като се вземат предвид разликите в дохода на глава от населението, заплатите на полицаите са на същото равнище като в Швеция и Словения и по-високи от тези в Дания, Естония, Литва и Латвия, е посочено в доклада. Персоналът на МВР бил сред най-добре платените със среден месечен разход на човек в размер от около 1776 лв. за 2016 г. Изрично е посочено обаче, че основната причина за този извод са високите осигурителни вноски, които са 51% от разхода. Освен това МВР плаща частта, дължима от служителите, за разлика от вътрешните ведомства в другите държави в ЕС. За да се осигурят повече средства, било нужно по-късно пенсиониране и намаляване на осигурителните вноски, като част от тях да се поемат от полицаите и пожарникарите.
ИКОНОМИИ
България не се нуждае от повече полицаи, а от оптимизация. Сегашните 28 областни дирекции на МВР могат да се свият до 7. Това ще донесе икономии от 47 млн. лв. годишно. България няма нужда от повече полицаи, за да подобри предоставянето на услугата. С 312 полицейски служители на сто хиляди души, страната ни е много близо до средната стойност за ЕС от 313 полицаи и малко над средната стойност от 300 полицаи в световен мащаб. Близо една пета от полицейските и техническите ресурси на регионално ниво не се използват по най-добрия начин поради лоша организация. Иначе със същия брой пожарникари и транспортна техника би се стигнало до запазване на 22% повече човешки живота и 22% по-малко материални загуби, сочи докладът.
ПРИМЕР
Световната банка посочва като пример неотдавнашната реформа в полицията във Великобритания. Нейната цел била намаляване на администрацията и извеждане на повече полицейски служители на улицата. Постигнатите резултати показали, че делът на полицаите по улиците е нараснал до 92%. Престъпленията намалели с повече от една четвърт, а за 5 г. били спестени 1.5 млд. паунда.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте