Румъния разследва жандармерията за насилие срещу протестите
ЕК остро разкритикува Букурещ за законите, които заплашват независимостта на съдиите и борбата с корупцията
Военната прокуратура в Румъния разследва жандармерията за насилие над демонстранти, участвали в антиправителствения протест в петък вечерта в столицата Букурещ, когато пострадаха над 450 души, съобщи електронното издание „Болкан инсайт“. Прокурорите са започнали проверка заради многобройните оплаквания, постъпили от граждани. От вчера текат разпити на свидетели, за да се изясни дали жандармерията е прекалила с използваната сила по време на демонстрацията, при която при сблъсъци между участниците и органите на реда пострадаха стотици хора.
Довчера 33-ма души бяха подали жалби, тъй като са пострадали, когато полиция и жандармерия използваха сълзотворен газ и водни оръдия, за да разпръснат тълпата. Военният прокурор Йонел Корбу, който оглавява проверката, обяви пред журналисти, че тече разследване за употреба на прекомерна сила и неизпълнение на служебните задължения, след като двама жандармеристи са били обсадени от тълпата, но колегите им са ги оставили без помощ. „Изискали сме документи за това как е била организирана операцията. Извикали сме и жандармеристи на разпит“, обясни Корбу.
В неделя вечерта също се проведе антиправителствен протест в столицата Букурещ, в който взеха участие над 10 000 души. Хиляди демонстрираха с искания за оставка на кабинета на премиера Виоирка Дънчила из цялата страна. За снощи също беше планиран протест. Организаторите на протестите, главно живеещи в чужбина румънци, настояват правителството да подаде оставка заради наскоро приетите закони и разпоредби, които според тях са в интерес на корумпирани политици. Хората са на мнение, че предложените промени в правосъдната система ще отслабят борбата с корупцията. Снощи президентът Клаус Йоханис трябваше да направи обръщение към нацията.
РЕАКЦИЯ
Еврокомисарят по правосъдието Вера Йоурова призова в интервю за в. „Ди Велт“ румънското правителство да преразгледа приетите наскоро законодателни мерки, които доведоха до масовите протести. Според нея те заплашват независимостта на съдиите, ограничават властта на прокуратурата и подкопават общественото доверие в съдебната система. „Ще бъде от полза правителството в Букурещ да преразгледа плановете си“, допълва тя.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте