Разработчици на свръхзвуковите ракети на Путин бяха масово арестувани за държавна измяна
Трима руски академици, които са работили по създаването на технологията за руските свръхзвукови ракети, са изправени пред „много сериозни“ обвинения за държавна измяна, съобщи Кремъл.
Така вълната от дела за държавна измяна, която заля Русия след началото на войната в Украйна, достигна най-големия научен център на руската отбранителна индустрия, отбелязва „Москоу таймс“.
Владимир Путин се е хвалил, че Русия е световен лидер в производството на свръхзвукови ракети, способни да се движат със скорост до 12 250 км/ч, за да избягват вражеската противовъздушна отбрана. Той ги нарече „неуязвими“.
Но по-рано тази седмица Украйна заяви, че е успяла да унищожи шест от „неунищожимите“ ракети „Кинжал“ за една нощ- твърдение, което Русия оспори.
Анатолий Маслов, Александър Шиплюк и Валерий Звегинцев от Новосибирския институт по теоретична и приложна механика (ИТПМ), участвали в създаването на свръзхзвукови ракети, бяха арестувани от силите за сигурност по член от НК, максималното наказание за което от тази година е доживотен затвор.
Във вторник, 16 май, служителите на ИТПМ публикуваха отворено писмо, в което съобщиха, че по подозрение в държавна измяна е арестуван Валери Звегинцев, доктор на техническите науки и главен научен сътрудник, основател на лабораторията по високоскоростна аерогазодинамика в института.
От 7 април Звягинцев е под домашен арест.
Повод за подозренията, че е извършил държавна измяна, стана негова статия в иранско списание, посветена на газовата динамика. По думите на учения преди публикацията си статията е преминала две експертизи за възможна секретност.
Неговият непосредствен ръководител, директорът института Александър Шиплюк, беше отведен в следствения арест в Лефортово през август миналата година, няколко дни след ареста на главния изследовател Анатолий Маслов. И двамата бяха обвинени по чл. 275 от Наказателния кодекс на Руската федерация – „Държавна измяна“.
Според Academ.info Маслов е бил заподозрян, че предава на Китай данни, свързани със свръзхрзвукови технологии. Шиплюк и Маслов работят над повече от 10 години върху свръхзвукови ракети.
Те представиха експерименталния дизайн на подобни оръжия още през 2012 г. на научен семинар във Франция, отбелязва Ройтерс.
Четири години по-късно се появи съвместна работа на двама учени за аеродинамични изследвания при свръхзвукови скорости. През последните години Шиплюк се занимава и със защитното покритие на свръхзвукови ракети – на тази тема е посветена неговата работа, цитирана онлайн, пише британският в. „Телеграф“, цитиран от „Москоу таймс“.
Общо в Сибирския клон на Руската академия на науките, който е известен със силния си потенциал в областта на физиката и математиката, бяха преследвани 16 души, включително бившият ръководител, академик на Руската академия на науките Александър Асеев.
Един от учените, 54-годишният Дмитрий Колкер, ръководител на лабораторията по квантови оптични технологии в Новосибирския държавен университет, почина в следствения арест в Москва малко след като беше арестуван от ФСБ.
На 1 март 2018 г., по време на обръщението си към Федералното събрание, президентът Владимир Путин обяви създаването на свръхзвукови оръжия в Русия. В анимирана презентация, демонстрираща изстрелвания в Съединените щати, Путин показа на депутати, сенатори и официални лица противокорабната ракета „Циркон“ и междуконтиненталната балистична ракета „Авангард“ с плъзгащ блок.
Освен това Путин представи свръхзвуковата ракетна система „Кинжал“, която според президента „гарантирано ще преодолее“ не само съществуващите, но и бъдещите системи за противовъздушна и противоракетна отбрана.
На 4 май командването на въоръжените сили на Украйна съобщи, че е свалило „Кинжал“ с помощта на американските системи за противовъздушна отбрана „Пейтриът“, разработени още през 70-те години на миналия век, които Киев получи от Германия и Холандия.
По-късно информацията за прехващането на ракетата беше официално потвърдена от Пентагона.
Кремъл няма да коментира
Кремъл се е запознал с обръщението на учени от Сибирския отдел на Руската академия на науките, след като техни колеги бяха обвинени в държавна измяна, но не може да коментира, докато тече разследването, каза в сряда пред журналисти говорителят на руския президент Дмитрий Песков, цитиран от ТАСС и БТА.
„Не смятам, че Кремъл може да излезе с някакво становище. Наистина видяхме това обръщение, но руските спецслужби работят и изпълняват своите функции. Това е много сериозно обвинение. Разбира се, че човек може да бъде признат за виновен само с решение на съда. Докато текат следствените действия, нямаме право да излизаме с никакво становище“, каза говорителят, отговаряйки на въпроси на журналисти по темата.
„Руските специални служби работят, те изпълняват функциите си, това е много сериозно обвинение“, каза той и добави, че само съд може да признае човек за виновен.
Путин показа най-добрите си оръжия – и своята уязвимост
Отчаянието на Путин принуждава Русия да извади най-добрите си оръжия, но сега всъщност разкри своята уязвимост. Такъв коментар направи британският военният анализатор и вицемаршал от ВВС в оставка Шон Бел по повод информациите, че Украйна изглежда вече има възможност да сваля различни руски ракети.
Последните събития са „интересни“ и отразяват факта, че Русия изчерпва запасите си от ракети, както и 400-те безпилотни самолета, закупени от Иран, коментира той пред Sky News.
По думите му, в отчаянието си Русия е принудена да използва своите „най-съвременни“ ракети. Сред тях е балистичната ракета с въздушно базиране „Кинжал“, за която се твърди, че е свръхзвукова. Това означава, че може да се движи със скорост пет пъти по-висока от скоростта на звука, уточнява Бел.
„Путин ги определи като неуязвими“, припомни той.
Когато изкараш най-съвременната си технология, разкриваш своите възможности, но също така и своята уязвимост и ограничения, допълни военният експерт и продължи:
„Западните сили вече могат да изучават този потенциал и да използват технологията за бързо развитие на контраспособност. Технологии като „Китжал“ отнеха на Русия години и милиарди долари, за да бъдат разработени“.
„Навремето те бяха страхотно възпиращо средство – до момента, в който бяха използвани„, заяви Шон Бел.
Той добави, че САЩ и западните му съюзници полагат големи грижи да ограничат нивото на своя потенциал, разгърнат във всеки конфликт, за да избегнат прекалени разкрития за способностите и слабостите си.
„Така че сега Обединеното кралство предоставя (на Украйна -бел.а.) Storm Shadow, която е много добра ракета, но е 25-годишна технология и предстои да бъде модернизирана в рамките на обновяването в средата на жизнения цикъл“, казва британският военен.
Ако тази ракета стигне до руснаците, „няма да бъдат загубени големи тайни.“
„Същото се отнася и за американската система за противовъздушна отбрана Patriot – която е използвана за първи път през 1984 г.“, допълва Бел.
Според него е малко вероятно в Украйна да бъдат разположени оръжия от най-висок клас, защото западните сили не искат да позволят на потенциални врагове като Русия и Китай да ги анализират.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте