Да се въведе период на изчакване и първите 3 дни болнични да не се плащат нито от работодателя, нито от НОИ, предлагат от Асоциацията на индустриалния капитал в България. Работодателите мотивират настояването си с аргумента, че такава е практиката в Латвия, Швеция, Холандия, Австрия, Гърция, Естония, Чехия, Кипър и др. Да се промени начинът на изплащане на болничните предлагат в законопроект и от „Воля“. От партията на Веселин Марешки искат отмяна на текста в Кодекса за социално осигуряване, според който обезщетението за първите 3 дни болнични се плаща от работодателя и предлагат занапред то да се поеме от НОИ.

От 2010 г. първите 3 дни от болничния плаща работодателят и работникът получава 70% от дохода си. От четвъртия ден НОИ поема болничния и работникът получава 80% от дохода си. Димитър Бранков от БСК припомни, че мярката е била временна заради кризата, но е станала постоянна. Според него в следващите години парите, давани за временна нетрудоспособност, са се увеличили над 2 пъти, а делът на работодателите в изплатените суми е нараснал от 16 до 24%.

Преди няколко месеца НОИ съобщи, че изплатените от осигурителната институция болнични през 2018 г. са се увеличили с около 13%. Миналата година са изплатени над 557 млн. лв., докато през 2017-а сумата е била малко над 486 млн. лв. За 2019 г. НОИ очаква 3,5 млн. болнични листове. От НОИ тогава изразиха безпокойство от множеството фалшиви болнични.

Според бившия министър на труда и социалната политика Иван Нейков дори НОИ да плаща болничните, това няма да намали злоупотребите. „Нали парите в НОИ са отново на работниците и на работодателите“, коментира той.

ДУМА припомня, че през 2017 г. от НОИ предложиха в първите 3 дни при отсъствие по болест работникът да не получава 70% от дохода си, а 50%, но това не се прие. През последните години работодателите винаги поставят този въпрос преди разглеждането на държавния бюджет за следващата година.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar