„Виждам намерението на служебното правителство да избегне рискове към държавните фирми да попаднат в неблагоприятно положение и да плащат за стопанските си връзки със субекти, визирани в решението на правителството на САЩ по закона „Магнитски“. Тези търговски дружества, които оперират в стопанския живот на страната, най-вероятно имат договори с български юридически лица и ако работим с „черни списъци“, забраняваме на тези дружества да изпълняват договорните си задължения. Това не ни предпазва от бъдещи граждански и търговски спорове“.

Това коментира проф. Пламен Киров, преподавател по конституционно право, бивш конституционен съдия. Според него принципите на пазарното стопанство са заложени в Конституцията:

„Учудващо е, че сме загрижени да спазваме чужд закон – „Магнитски“, а не спазваме собствените си закони… Да прилагаме чуждо законодателство, това идва малко в повече на хората, посветили се на правото и на отстояването на конституционните принципи и ценности… Не сме длъжни да изпълняваме закона „Магнитски“, ние се съобразяваме, доколкото сме слаба политически, финансово и стопански държава“.

В предаването „12+3“ проф. Киров допълни:

„Не можем да санкционираме със забранителни списъци български физически и юридически лица, които осъществяват стопанска дейност. Да не говорим за банките… Ние сме правова държава. Докато български съд не постанови, че са извършени корупционни престъпления, каквито и подозрения да има, не можем да предприемаме санкционни мерки и ограничаване на права. Всеки действа на своя отговорност. Въвеждат се забранителни списъци без юридическо основание“.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar