Избори в скоро време не може да има, тъй като няма осигурена техника за машинно гласуване. Това заяви шефът на „Информационно обслужване“ проф. Михаил Константинов. Друга пречка за провеждането им според него бил рискът от заразяване с КОВИД-19. Професорът е скептичен, че дори за редовни парламентарни избори ще има време, за да се осигурят машините за провеждане на вота.

Според сега действащия Изборен кодекс във всички секции с над 300 избиратели следва да се гласува с машини. Те са около 9000 и за тях са нужни 20 000 машини. „При сегашната схема гласуването не може да се случи. Представете си, че утре се разпусне парламентът – избори не може да има, тъй като машини не може да има, а по закон пише, че се гласува само с машини, т.е. ние напускаме демократичния терен“, смята Константинов. Той припомни, че най-късната възможна дата за произвеждане на изборите е 28 март догодина, и затова се съмнява доколко ще има готовност за организация на вота. Имало 1-2 фирми, които биха могли да доставят машините, но им трябвало време, тъй като работели с части от Китай, а в условията на пандемията от коронавирус доставките от страната са силно затруднени.

Освен това машините са със сензорен екран и това означавало, че всички, които гласуват с машините, по няколко пъти ще ги пипат, което „е перфектно условие за заразяване на следващия избирател“.

Предсрочни избори не се харесват и на лидерката на Синдиката на българските учители Янка Такева. Според нея при оставка на правителството е възможно учебната година да се провали. Тя похвали министъра на образованието Красимир Вълчев, без когото „ще останем като деца сираци“.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar