Положението е тежко: Европарламентът продължава наблюдението на България
Положението със свободата на медиите и медийния плурализъм в България е много тежко, а борбата с корупцията и работата на прокуратурата, създават сериозни притеснения.
Това заяви София ин’т Велт, която води на делегацията на Европейския парламент, посетила България през септември. Нидерландският депутат от групата „Обнови Европа“ представи в понеделник вечер в Брюксел заключенията на мисията в България, Словакия и Словения пред Комисията за граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи.
Какво установиха евродепутатите за съдебната власт и върховенството на правото вижте тук
Какво се казва в доклада на мисията на Европарламента за състоянието на медиите – тук
Ин’т Велт посочи, че служебното правителство е решено да използва времето и правомощията си да извади доказателства и информация за проблемите, които да се използват от следващите правителства за борба с корупцията. Тя изрази надежда, че през следващите две седмици ще бъде съставено редовно правителство.
Елена Йончева, която също беше член на делегацията на Групата за наблюдение на демокрацията върховенството на правото и основните права към парламентарната комисия, заяви при обсъждането, че „в България и Словакия има проблеми, които спешно трябва да се отстранят, особено в съдебната система и работата на прокуратурата“.
„Дейността на главния прокурор очевидно страда от недостатъци“, заяви Йончева в изказването си.
Тя каза, че наблюдението на България и Словакия трябва да продължи като Европарламентът засили натиска за реформи, защото в противен случай, ще се превърне в съучастник.
Освен Йончева други български евродепутати, членове на парламентарната комисия, не се включиха в обсъждането на докладите.
Левият евродепутат от Ирландия Клер Дейли коментира, че „в България има системни нарушения, които всички се виждат, но за които Европейската комисия нищо не прави“. Тя сподели, че е била впечатлена от думи на президента Румен Радев, че докато хората са на улицата да протестират, Европейската комисия пише в докладите си, че се работи по отстраняването на проблемите и „се прави нещо“. Дейли изрази разочарование, че в доклада на делегацията в България не се споменава „за дискриминацията и речта на омразата спрямо македонското малцинство“.
София ин’т Велт посочи, че за разлика от Европейската комисия и от Съвета на ЕС, които проучват състоянието на върховенството на правото в страните членки главно по информация, давана им от правителствата, Европейският парламент посещава държавите на място и „не си поплюваме“.
Тя заяви, че климатът на работа на журналистите в трите държави продължава да се влошава, а комунистическото наследство се използва за защитата на мерки за нарушаване на човешки права и на върховенството на правото.
„По време на нашите посещения (в трите държави, б.а.) получихме информация, че Европейската комисия, която трябва да прилага европейското законодателство, е доста мека и много често само се попълват квадратчета и се слагат чавки. Информацията често се дава от националните власти, а те не винаги са достатъчно източник“, каза ин’т Велт.
Като заяви, че целта на мисиите на евродепутатите „не е да бъдем трибунал“ нидерландският евродепутат добави, че „има и положителни неща“, като започването на фундаментални реформи и наличието на хора, които се борят за демокрация и свобода.
Групата за наблюдение е окуражена от постигнатия в Словакия напредък по разследванията на убийството на журналиста Ян Куцияк през 2018 г., което е една от причините за създаването на групата, но че в страната има „значителна съпротива от части от обществото, които нямат интерес от прозрачност“.
В Словенияпредставители на правителството са отказали да се срещнат с евродепутатите:
„Въпреки, че институциите функционират срещу тях има голям натиск. Много атаки от всякакъв характер има срещу журналисти“, каза още ин’т Велт.
Евродепутатите намират, че общественият дебат в Словения е изключително популяризиран и това подкопава доверието в институциите. Депутатите осъждат и управлението с укази и наредби, за да се избегне минаването през парламента за приемането на закони.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте