Дъщеря на диктатор, която е представяна като дипломат и поп звезда, е похарчила 240 милиона долара за имоти от Лондон до Хонконг, сочи доклад на неправителствената организация Freedom For Eurasia.

Според разследванията Гулнара Каримова – наследничка на покойния вече президент на Узбекистан Ислам Каримов (управлявал от 1990 до 2016 г.), е закупила жилища и самолет със средства, получени чрез подкупи, корупция и пране на пари. За сключването на сделките тя е използвала британски компании, които работели със счетоводни фирми в Лондон и Британските Вирджински острови, предаде Би Би Си.

Историята на Каримова поражда нови съмнения относно усилията на Обединеното кралство да се справи с незаконното богатство. Британските власти отдавна са обвинявани, че не правят достатъчно, за да противодействат на престъпниците от чужбина, които използват имоти в Обединеното кралство за пране на пари.

В доклада се посочва, че лекотата, с която Каримова е получила имотите на Острова, е „притеснителна“.

Няма предположения, че хората, работели за компаниите, свързани със сделките, са знаели за връзките им с Каримова. Никой, предоставил посредническите услуги в Обединеното кралство, не е бил разследван или глобен.

Гулнара Каримова използва артистичния псевдоним Googoosha. През 2012 година излиза дебютният ѝ музикален албум. Тя е и моден дизайнер, има компания за бижута и е бивш посланик в Испания.

През 2014 г. Каримова изчезва от публичното пространство. По-късно става ясно, че тя е била задържана по обвинения в корупция, а през 2017 г. е осъдена. През 2019 г. нарушава условията на домашния си арест и е изпратена в затвора.

Прокурорите я обвиниха, че е част от престъпна група, която контролира активи за над 1 милиард долара в 12 страни, включително Обединеното кралство, Русия и Обединените арабски емирства.

„Случаят Каримова е един от най-големите случаи на подкупи и корупция на всички времена“, казва Том Мейн, един от изследователите, работели за доклада Freedom For Eurasia. Той е и научен сътрудник в Оксфордския университет.

Каримова и приближените ѝ вече са продали част от имуществото, за което се твърди, че е придобито с корупционни средства.

При проучване на регистрите на имоти и поземлени регистри организацията е идентифицирала най-малко 14 имота, за които се твърди, че са закупени с предполагаеми подозрителни средства, в различни страни – включително Обединеното кралство, Швейцария, Франция, Дубай и Хонгконг.

Според публичните съобщения докладът ще бъде публикуван във вторник, 14 март. Той носи името Who Enabled the Uzbek Princess и се фокусира върху пет имота, закупени във и около Лондон, които струват около 60 милиона долара. Става въпрос за три апартамента в близост до Бъкингамския дворец, къща в престижния квартал „Мейфеър“ и имение в Съри с частно езеро за разходка с лодка.

Два от апартаментите са продадени през 2013 г., преди Каримова да бъде задържана. През 2017 г. другите имоти са замразени от британската служба за измами.

Докладът обръща внимание на представителите на клептокрацията – тези, които безнаказано продължават да крадат хазните на своите страни. В анонсиранията на документа се посочва, че „узбекистанската принцеса“ е едно най-разпознаваемите лица на клептокрацията въпреки присъдите, които получава.

Приятелят на Каримова – Рустам Мадумаров, и други, за които сега се твърди, че са нейни сътрудници, са посочени в официални документи като „действителни собственици“. Но в доклада се казва, че те са били просто подставени лица, след като са използвани фирми за пране на стотици милиони долари.

Счетоводните услуги за две британски дружества, свързани с Каримова – Panally Ltd и Odenton Management Ltd – са предоставени от SH Landes LLP, фирма, която преди това се е намирала на New Oxford Street в Лондон.

В края на юли 2010 г. SH Landes се опитва да регистрира или да придобие друго дружество. Целта е била да се закупи частен самолет за около 40 млн. долара, като Мадумаров е посочен като действителен собственик. Според доклада зад покупката стои Каримова.

Базирана в Лондон фирма посочва, че богатството на Мадумаров идва отчасти от компания за мобилни телефони, базирана в Узбекистан – Uzdonrobita.

Вече бяха повдигнати въпроси за възможните връзки на компанията с Каримова. Още през 2004 г. в статия за Moscow Times се твърди, че Каримова е източила около 20 милиона долара от тази компания, използвайки фалшиви фактури. Бивш съветник я обвинява в „рекет“.

Том Мейн от Freedom For Eurasia казва, че очевидната лекота, с която Каримова успява да купи толкова много имоти в Обединеното кралство, е тревожна.

„На британските власти им трябваше години след като други държави вече бяха замразили банкови сметки и имоти, които й принадлежаха“, добави той.

Freedom For Eurasia е политически и религиозно независима неправителствена правозащитна организация, създадена с цел да информира международната общност по въпроси на основните, човешките, гражданските и политическите права. Базирана е в Австрия, като работи на международно ниво. Организацията прави мониторинг на действията на правителствата, като наблюдава дали те са в съответствие с международните задължения на страната. Организацияра набира на средства за жертви на нарушения на човешките права.

Управлението на Ислам Каримов се смята за твърдо авторитарно, със слабо изразено или никакво насърчаване на гражданското общество. Международната общност нееднократно го е критикувала за нарушаване на човешките права и свободата на медиите. Правени са разкрития за изтезания, отвличания и изнасилвания от полицията по време на неговото управление. Доказвани са още корупция във финансовия сектор, религиозни гонения, цензура, фалшифициране на избори.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar