Освен с присъди подсъдимите за грандиозния грабеж на златни бижута за над половин милион лева от сестрата на Цар Киро Марийка Илиева, може да се сдобият и с глоби. Йордан Станчев, Марин Петров, Александър Данев и Александър Кочев не можеха да сдържат емоциите си в съдебна зала и репликираха свидетели. Наложи се съдия Силвия Цанкова да предупреди четиримата, че след всяка тяхна реплика в залата, ще последва глоба от по 500 лева. Това стана ясно по време на последното заседание на окръжния съд в Пловдив по делото за грабежа на царкировата сестра Марийка Илиева на 71г.

Тя бе нападната в дома си в пловдивското село Йоаким Груево в нощта на 27 срещу 28 май м.г. Към 23,30 часа трима от подсъдимите прескочили оградата и нахлули в къщата, където първо пребили 46-годишния й племенник, вързали го със свински опашки и въже, сложили му и тиксо на устата. Удряли бабата с юмруци и с електрошокова палка, вързали краката и ръцете й с тиксо, като през това време ровели из шкафовете и гардеробите в къщата. Жената им казала само, че има 300 лева в чантичка си, но те продължили да тарашат. Намерили няколко кутии от шоколадови бонбони и бисквити със златни накити, скрити в помещение под стълбищата. В кутиите имало много златни медальони с нанизани златни монети, кехлибарени топчета, златни синджири с висулки, с религиозни и други изображения, мъжки златни синджири, златна корона с голям червен камък по средата и малки камъни около него, златни гривни, златни монети, златни обици, златни гердани, 40 златни английски лири и други украшения – всичко на обща стойност 457 352 лева. Докато тримата вършеели из къщата, Йордан ги чакал отвън в автомобил. Той предварително бил събрал информация за навиците на хората в къщата, тъй като бил далечен роднина на баба Марийка.

Жертвата не е успяла да види лицата на обирджиите и защото, след като я пребили, й вързали очите и ръцете. Само единият от подсъдимите в хода на досъдебното производство е направил самопризнания в присъствието на адвокат. Затова, дори по време на делото по същество, да се отметне от признанията си, те може да бъдат прочетени в съдебна зала, коментираха юристи.

След грабежа отишли в гориста местност край село Йоаким Груево. Там заровили в земята ръкавиците, маските и тиксото. По пътя изхвърлили телефонните апарати и електрошоковата палка. Разпределили златните накити на четири равни купчини, като всеки от тях взел по една, след което се разделили. Били арестувани през юли м.г., а в дома на единия от тях бил открит пръстен, който принадлежал на баба Марийка.

На последното съдебно заседание бе разпитан собственикът на заложна къща, в която били продадени част от ограбените бижута. „Преди година и три месеца ме потърсиха от полицията във Варна. Питаха ми дали съм купувал голямо количество злато. Отидохме до ОД на МВР – Варна. Там ми дадоха около 10-ина снимки на различни лица. На една от тях разпознах лице, което ми е продавало злато. Представляваше накити и бижута, монети, количества не помня. Сега, във времето не мога да разпозная някой от подсъдимите. Сумите за всяка от сделките бяха 6-7-8 хиляди лева. Човекът, който ми го продаде, каза, че му трябват пари за покупка на автомобил. Монетите бяха френски наполеони и английски лири, имаше бижута. Златото беше с много висок карат – 21,65“, заяви по време на разпита в съда бизнесменът. По време на делото жертвата баба Марийка бе постоянно в съдебната зала и внимателно слушаше всички разпити.

Искът й срещу подсъдимите е да й възстановят нанесените материални щети в размер на 457 352 лева. Сестрата на цар Киро поиска и 20 хиляди лева за претърпените болки, страдания и стрес по време на грабежа.

Предвиденото от закона наказание за престъплението, в което са обвинени, е лишаване от свобода от 15 до 20 години, доживотен затвор или доживотен затвор без замяна.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar