Парламентарната група на „Продължаваме промяната – Демократична България“ потвърди официално в сряда вечерта, че издига съдия Борислав Белазелков за член на Конституционния съд.

„Кандидатурата на съдия Белазелков е пример за промяната. Промяната, към която всички ние се стремим. И за да я постигнем, е важно кандидатурите за ключови постове да се откъсват от политическия контрол“, коментира след гласуването в групата съпредседателят ѝ Кирил Петков.

„За този пост е важно какви позиции е изказвал кандидатът по важни обществени въпроси, какви убеждения е защитавал в кариерата си. А приказките нямат никакво значение“, коментира Борислав Белазелков.

Той е уважаван специалист по търговско право, с богат опит и в гражданско-процесуално право, преподавател, бивш член на Върховния касационен съд, откъдето е пенсиониран с почести през май 2021 г.

Борислав Белазелков е роден на 16 май 1956 г. в София. Завършва „Право“ през 1981 г. в СУ „Св. Климент Охридски“. Започва работа като съдия-изпълнител при Софийския районен съд през 1984 г., а две години по-късно става съдия и остава такъв до края на кариерата си.

В четвъртък, 11 януари, е крайният срок за предложения за двама нови конституционни съдии от парламентарната квота.

По информация на Mediapool вторият кандидат ще е излъчен от ГЕРБ и за изненада на мнозина това ще е председателката на парламентарната група на партията Десислава Атанасова. Тя има богат опит като депутат и политик, но разполага с доста постен юридически опит за бъдещ член на КС.

Въпреки това ПП-ДБ се очаква да подкрепи кандидатурата ѝ като част от договореностите с ГЕРБ за предстоящата мащабна подмяна на хората в органи с изтекли мандати.

Според източници от ГЕРБ причината Атанасова да зареже политиката и парламента е неразбирателство с лидера на партията Бойко Борисов, който обаче се чувствал длъжен да я „компенсира“ за досегашната дейност.

Най-вероятно с цел да симулират вътрешна конкуренция на кандидатури, от ГЕРБ лансираха и други две имена – на Екатерина Захариева и Радомир Чолаков.

Две години Конституционният съд работи с непълен състав заради непопълнената парламентарна квота. Миналия октомври президентът Румен Радев поиска от КС да разтълкува разпоредбите от конституцията, свързани с началото, края и продължителността на мандата на конституционните съдии.

Според Конституцията той е девет години, а свои представители по определена процедура излъчват освен Народното събрание и президентът, също и върховните съдилища – ВАС и ВКС.

КС предстои да се произнесе дали двамата му нови членове, които Народното събрание предстои да избере този месец, трябва да изкарат пълен деветгодишен мандат, или да довършат остатъка от него, което малко по-малко от седем години.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar