Докъде е стигнало разследването на прокуратурата за предполагаемото пране на пари по аферата с „къщата в Барселона“ с участието на премиера Бойко Борисов; водят ли се разследвания за изтеклите аудиозаписи с гласа на Борисов и снимките от спалнята му с пачки евро и кюлчета злато; обмисля ли България да прекрати предоставянето на българско гражданство срещу инвестиции (т.нар. златни паспорти“). Това са само част от уточняващите въпроси на евродепутатите от мониторинговата група в Европейския парламентза наблюдение на демокрацията, върховенството на закона и основните права (комисията LIBE).

Питанията са публикувани на сайта на Европейския парламент. Шест от тях са адресирани до главния прокурор Иван Гешев, а останалите осем – до правосъдния министър Десислава Ахладова и вицепремиера Екатерина Захариева, която отговаря за съдебната реформа.

По повод скандала „Барселонагейт“, евродепутатитенапомнят на прокуратурата как преди месеци е заявила, че чака от испанските власти отговори по разследването си.Дали прокуратурата върши нещо друго по делото, освен да чака отговори от Испания, като се има предвид, че подобен сигнал е подаден в българското обвинение далеч преди този, получен от испанските власти, питат от ЕП.

По отношение на скандала с аудиозаписите въпросът е дали направената техническа експертиза потвърждава, че гласът е на премиера, дали са идентифицирани хората, с които той говори и дали се водят следствени действия за търговия с влияние: „Можете ли да изясните дали техническата експертиза потвърждава, че това е гласът на премиера Борисов? Предвид големия обществен интерес към случая, това е доста важна подробност от разследването. В предишни ваши изявления сте казвали, че прокуратурата разсекретява и публикува много материали по делата в обществен интерес. Ще представите ли и техническата експертиза на записите и действията, извършени от прокуратурата по този случай?“

Както е известно, миналата година бяха поръчани две независими международни експертизи на изтеклия на 12 юни запис– едната от евродепутата Елена Йончева и другата – от разследващия сайт „Биволъ“. И двете показаха, че записът не е манипулиран и гласът най-вероятно е на Бойко Борисов.

От ЕП се интересуват дали се разследва търговия с влияние или злоупотреба с власт заради казаното от Борисов взаписите, че дава инструкции на независими държавни регулатори да „размажат физиономията“на бизнесмен, който не се съобразява с него.

Преди месец българската прокуратура съобщи, няма данни премиерът да е оказвал натиск и прекрати проверката по случая.

Евродепутатите също така питат на какъв етап е разследването на фотосите от спалнята на премиера. Борисов твърди, че автентична е само снимката, на която се вижда как той спи в спалнята си, но не и останалите снимки с пачките по 500 евро и златото в чекмеджето му. Той каза, че бил „нащракан“ от една „прекрасна госпожа“, която впоследствие сравни с шпионката Мата Хари, задето вкарала в дома му парите и златото. Това станало по поръка на враговете му, които не можели да се примирят, че той се бори с контрабандата и провежда реформи.

Българската прокуратура обаче така и няма отговор коя е българската Мата Хари, направила снимките и в края на 2020 г. Разследването бе преустановено.

От ЕП обаче напомнят, чеБорисов говори за черен пазар на компромати (какъвто били и снимките -бел.ред.) и питат Гешев дали разследва това.

Евродепутатите настояват главният и заместник-главният прокурор да коментиратмедийни публикации, чепрокуратурата е създала регистър на случаи с неоправдан натиск върху работата си и изразяват изненада, че са посочени доклади на Еврокомисията и мненията на високопоставени представители на правосъдието, предаде БНР.

От ЕП питат колко пъти шефът на държавното обвинение Иван Гешев се е възползвал от правомощията си и е отменил решения на прокурори, отстранил ги е временно, колко често е издавал писмени инструкции до тях при специфични случаи и смята ли властта да промени огромните му правомощия върху прокурорите.

Във връзка с предстоящите парламентарни избори и опасенията около организирането им, евродепутатите искат да знаят дали властите в София са готови да допуснат независима проверка на машините за гласуване.

Те питат също дали се обсъжда прекратяването на програмата за т. нар. „златни паспорти“ .

ОТ ЕП настояват също така българските власти да им изпратят списък с медиите, които получават финансиране от еврофондове. Те се интересуват има ли медии, получаващи пари от национални или европейски фондове и дали България смята да внесе изменения за по-голяма прозрачност на мейдийната собственост.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar