Новият заместник-министър на правосъдието Емил Дечев, досега наказателен съдия в Софийския градски съд, говори по БНР последиците от решението на Конституционния съд (КС), че министърът на правосъдието има право да иска от Висшия съдебен съвет (ВСС) започване на процедура за освобождаване на главния прокурор. Той коментира и думи на главния прокурор Иван Гешев в интервю за БТА, в което се казва: „Но трябва ясно да кажа, че целта на всичко това не е принципна и не касае т.нар. реформа, а целта е персонална, касае личността на главния прокурор и се надявам да не е някаква лична политическа вендета.“

Решението на Конституционния съд отваря възможността да започне отново процедурата, която стартира бившият служебен министър на правосъдието и настоящ конституционен съдия проф. Янаки Стоилов. Най-вероятно Върховният административен съд (ВАС) ще даде указания на Висшия съдебен съвет да започне отново процедурата по искането за отстраняване на главния прокурор, направено по време на мандата на Стоилов.

Когато неговото предложение за предсрочно освобождаване на главния прокурор не беше разгледано по същество от сегашния Висш съдебен съвет, той обжалва това решение на ВСС пред ВАС, беше образувано административно дело. Но по повод на това, че в същия момент беше образувано и дело в КС за тълкуване именно на тази разпоредба – дали той има компетентност да стартира такава процедура или не, делото в административния съд беше спряно. Сега то трябва да се възобнови.

Така процедурите може да станат две, защото правосъдният министър Надежда Йорданова потвърди готовността си да поиска от ВСС отстраняването на Иван Гешев от поста му. Проучват се и се анализират и нови сигнали, извън онези, с които миналата година беше отправено предложението за предсрочното прекратяване на мандата на главния прокурор.

Ще бъде проява на лош вкус, ако първо кажем на журналистите или цялото общество какви сигнали има при нас и едва след това ги внесем официално във ВСС. Редно е първо ВСС да научи това.

Времевият хоризонт е може би около месец. Част от сигналите, поне това, което се твърди от хората, подали сигналите, предполага насочване и към прокуратурата. Но пак подчертавам – това са твърдения на самите податели. Дали тези твърдения са достоверни, това трябва да се провери.

Откога процедура, уредена в закон, се нарича политическа вендета? Това е много странно мислене. Това е опит за прикриване зад политическа фразеология на хора, които заемат постове, които не са политически.

Очаквам най-после да има произнасяне по същество на ВСС дали наистина има основания за предсрочно прекратяване на мандата или не. Очаквам обаче и отново да няма произнасяне по същество, а мнозинството в съвета да приеме, че има друго основание, поради което искането не следва да се разглежда по същество като процесуално недопустимо. Очаквам всичко.

Възможно е тази процедура да бъде стартирана и при следващия състав на ВСС. Съдиите, прокурорите и следователите, които ще избират новите членове на ВСС, трябва да задават на кандидатите и въпроса дали биха гласували за предсрочното прекратяване на мандата на главния прокурор.

Много бих искал новият състав на ВСС да не се избира по старите правила и да не се структурира по сегашния начин като съотношение на съставните му части. Дали обаче това ще се промени, за съжаление, зависи от парламента, който не знам дали подготвя такива промени – за начина на избор на членовете на ВСС и за промяна в съотношението между различните представители в съвета, излъчени от различните власти. Не знам дали на парламента ще му стигне времето да направи тези промени, преди да бъде избран новият състав на ВСС.

Премиерът е имал изказвания, в които е посочвал своите съмнения за определени хора, но в никакъв случай не е казвал, че някой трябва да бъде непременно осъден или че е несъмнено виновен за определено престъпление.

В много европейски държави е практика съдиите да работят известно време в министерството на правосъдието. Идеята е, напускайки класическата си съдийска работа, те да дават експертно мнение и да работят по различни проекти, свързани със съдебната система.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar